Еспресо. Захід

5 років після Грибовицької трагедії: чи сортують у Львові сміття?

12 квітня, 2021 понедiлок
12:00

У кінці травня минає п’ять років, відколи на Грибовицькому сміттєзвалищі сталася трагедія, яка забрала життя чотирьох людей

Зміст

Попри обіцянки влади Львова збудувати у найкоротші терміни сміттєпереробний завод, п’ять років після жахливої трагедії, яка трапилася на ЛКП "Збиранка", ще досі не розпочали його будівництво. Більше того, тривають суди з місцевими мешканцями за визначення місця під спорудження заводу. Однак позитивним моментом є те, що ЄБРР вже затвердив переможця міжнародного тендеру. Ним став консорціум компаній з Нідерландів та Литви. Тому у влади міста є великі сподівання, що цього року таки розпочнеться процес побудови заводу.

Читайте також: Початок будівництва сміттєзаводу у Львові знову перенесли

Та поки цього не сталося, "Еспресо.Захід" пропонує вам дізнатися більше про дуже важливу річ, без якої ніякий завод не допоможе дати раду з відходами – сортування сміття.

З 1 січня 2018 року закон України "Про відходи" змушує українців в обов'язковому порядку сортувати сміття і викидати його у відповідні баки. Однак на практиці це наразі досі не вдалося реалізувати.

За різними даними, щороку українець викидає в середньому 300 кг сміття. Таким чином щороку утворюється нових понад 15 млн тон побутових відходів. З них лише 5-7% сортується і ще 1% – спалюється. Тобто понад 90% сміття закопують на сміттєвих та стихійних сміттєполігонах. Якщо говорити про розвинуті країни, Німеччину, Японію, Швецію, то там ситуація абсолютно протилежна – понад 90% ТПВ переробляють і лише декілька відсотків закопують. Це справді проблема, адже 5% території України – полігони сміття!  При тому, що лише один пластиковий стаканчик розкладається 50 років, а пластикова пляшка – понад 500 років. Тобто ці полігони ще сотні років становитимуть небезпеку для довкілля.

Після трагічних подій на Грибовицькому сміттєзвалищі у Львові почали активно говорити про сортування та концепцію Zero Waste (нуль відходів). На вулицях міста з’явилися сміттєві контейнери для змішаних відходів, вторсировини, скла, пластику, а віднедавна ще й для органічних відходів.

41% відходів львів’ян – це органіка



Фото: "ГрінЕра Україна" 

За добу Львів продукує 500-600 тон сміття. За інформацією ЛМР, 41% відходів львів’ян становить саме органіка. Влітку 2020 року ЛКП "Зелене місто", вперше в Україні, запустило в роботу компостувальну станцію, яка здатна прийняти та переробити 30 000 тонн органічних відходів в рік.

Технологія виробництва компосту полягає в роздільному сортуванні харчових відходів окремо від змішаних. Садові відходи – опале листя, скошена трава, гілля та щепа також є складовими органіки. Перевізники збирають вміст контейнерів органіки окремим транспортом.

Від початку цього року у Львові ЛКП "Зелене місто" зібрало лише 500 тонн органічного сміття (тобто кількаденну норму). Загалом завдяки цьому проєкту зі збору органічних відходів вдалося зібрати понад 3 тисячі тонн органіки, яку навіть почали продавати на аукціонах.

"Наразі у Львові встановлено контейнери для роздільного збору органіки на 632 локаціях. Львів'яни активно підтримують сортування харчових і садових відходів. Так, на локаціях, де контейнери встановили раніше, якість сортування вже висока. Тим часом, де встановлюють нові контейнери, мешканці ще вчаться сортувати, втім ми бачимо позитивну динаміку", – зазначили у коментарі "Еспресо.Захід" в ЛКП "Зелене місто".

Різні відходи забирають різні машини


Фото: "ГрінЕра Україна"

Стосовно інших побутових відходів, то розглянемо досвід компанії "ГрінЕра Україна", яка з 2016 року надає у Львові комплексні послуги зі збору, сортування та утилізації твердих побутових відходів (ТПВ). 73 працівників компанії обслуговують всі 6-районів Львова. 

"ГрінЕра Україна" забезпечує вивіз ТПВ та їх утилізацію для комерційних, бюджетних, комунальних і приватних споживачів. Для цього використовують сміттєзбиральні машини класу Євро 5 та Євро 6.  Сума загальних інвестицій компанії в інфраструктуру міста становить три мільйони доларів. 

Як розповіли "Еспресо.Захід" в преслужбі компанії "ГрінЕра Україна", для них "відходи – це цінний ресурс". Тому посортовані відходи вони ніколи не забирають однією машиною.

"Усі контейнери нашої компанії поділені на змішані відходи, скло, вторсировину (папір пластик, метал) та органіку. Останні три позиції з локацій завжди забирає інша машина. Тобто ніколи посортовані відходи не їдуть разом в одній машині з змішаними, інакше справді зникає сенс у цій справі. За кожним типом відходів за спеціальним графіком приїжджає окремий сміттєвоз та відвозить відходи на перевантажувальну станцію компанії, а органіку – на станцію компостування. За органікою приїжджає гідроборт, який протягом дня забирає 65-70 штук наповнених 120, 240 л контейнерів. Таким чином забезпечуємо сухість на контейнерному майданчику, так як органіка на 80% складається з води", – розповідають у компанії.

Посортовану ж вторсировину працівники "ГрінЕра Україна" формують у торгові тюки та відправляють на підприємства, які її переробляють.

"Це компанії і зі Львова, і з інших міст України, яким потрібен той чи інший тип  сировини. Ми намагаємося співпрацювати в основному із місцевими підприємствами. Так, скажімо, виготовлена у Львові ПЕТ пляшка (пластикова) у нашому місті й переробляється", – кажуть у "ГрінЕра Україна".

Раніше львів’яни сортували лише 20% сміття, а зараз – 50%


Фото: Юрій Мартинович

Якщо говорити про тенденцію щодо сортування львів’янами відходів, то в "ГрінЕра Україна" відзначають її позитивне зростання.

"Перші контейнери для сортування відходів у старій частині Львова з’явилися наприкінці 2016-ого. Вже тоді ми перші в місті запровадили збір відходів на три фракції: скло, вторсировина та змішані відходи. Тоді у баках, призначених для вторсировини, було заледве мізерних 20-22% посортованих відходів. Так, скажімо, у ці баки львів’яни могли викинути все що завгодно. Натомість зараз у контейнерах вторсировини маємо вже понад 50% відходів, які підлягають переробці. Ця динаміка постійно зростає. Очікуємо, що за рік-два цей показник зросте до 70%", – відзначають в компанії.

Важливим чинником, який впливає на екосвідомість людей є просвітницька робота.


Фото: "ГрінЕра Україна"

"Сортування – це світові практики поводження з ТПВ. Тому ми проводимо чимало просвітницьких заходів у Львові, які в основному спрямовані на дітей. Адже на відміну від дорослих, їх змалку найпростіше навчити правильно поводитися з відходами. Так, до початку карантину ми вчили у школах дітей сортувати на спеціальних екоуроках. Восени у центрі Львова дітей навчали також сортувати відходи і показували, як працюють сучасні комп’ютеризовані сміттєвози. А ще до Всесвітнього дня прибирання ми дали змогу дітям посидіти за кермом наших машин і проводили експрес-уроки сортування, видавали грамоти. Вважаємо, що саме діти та молодь навчать старше покоління українців сортувати відходи", – розповідають у компанії.

Сортування сміття в особняках


Фото: "Green Life"

Справді, екологічна свідомість формується довго. Однак безвихідь змушує людей швидко змінюватися. Прикладом може бути смт. Брюховичі, яке підпорядковане Шевченківському району міста Львова. Після того, як закрили Грибовицьке сміттєзвалище, брюховичани швидко знайшли альтернативу захороненню ТПВ – почали активного сортувати сміття.

За словами ініціатора сортування непотребу в Брюховичах, місцевого активіста та підприємця Арсена Олійник, на даний момент вже близько половини населення сортує сміття. Вони розсортовують його у різнокольорових пакетах і раз на два тижні приїжджає машина, яка забирає його на подальшу переробку. Цей проєкт орієнтований  на особняки, а не на багатоповерхівки.

Читайте також: Мислити по-європейськи: Брюховичі – місце, де успішно сортують сміття

"Загалом наш проєкт забирає від 30-40% того сміття, яке продукує населення. Ми обслуговуємо 80% площі Брюхович. Нині десь 3,5 тис. людей сортують сміття у Брюховичах, тобто 40-50% населення. Кожного місяця 10 нових домогосподарств долучаються до проєкту сортування сміття. Адже, умовно кажучи, людина бачить, що сусід це робить і воно йому вигідно, то думає, чим він гірший. І переймає цей досвід. Брюховицький приклад показав, що люди готові й будуть сортувати, лиш дай їм можливість", – розповів "Еспресо.Захід" Арсен Олійник.

Низька ціна на вторсировину


Фото: Юрій Мартинович

Також підприємець відзначив, що на державному рівні досі не створені сприятливі умови, які б дозволили таким ініціативам розростатися і ставати повноцінним бізнесом.

"Для економічного мотиву важливим є ціна на вторсировину. У нас вона мала, бо Україна закупляє її за кордоном. Бо там її сортують краще. Зокрема, багато паперу купляємо у Білорусії. Хоча можемо й свій збирати. На рівні держави мали би бути податки на ввезення вторсировини та іншої сировини, тоді та ціна, відповідно, виросте і такі проєекти стануть вигідні. Більше того, минулого року Україна ще купувала в Росії скло! Тобто вони нам віддають своє сміття, щоб ми переробляли. А у нас такого й свого багато. Але воно не сортується і не збирається", – каже Олійник.

Тож, підсумовуючи, варто сказати, що українці лише починають розуміти, чому сортування сміття - це важливо. Виглядає на те, що потрібно ще щонайменше десять років, щоб сортування стало аксіомою, сучасні сміттєпереробні заводи були побудовані, а ринок вторсировини став вигідною справою.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
09:54
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації: серед підозрюваних посадовці, медики й експравоохоронці
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
09:02
кільцевання лелек
Лелека Світязь, який два місяці тому зник у долині Нілу, вийшов на зв'язок
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
Більше новин