Психолог розповіла, як зберегти витримку в умовах масованих повітряних атак
Україна вже кілька діб перебуває під посиленими ракетними обстрілами. Війська загарбників вирішили вкотре перевірити нервову систему українців на міць
У Міністерстві охорони здоров'я України з посиланням на психологиню Наталію Зарецьку розповіли, як зберегти холодний розум в умовах чергового загострення воєнних дій з боку агресору, передає "Еспресо.Захід".
● Будьте готові без паніки реагувати на загрози
Оскільки війна триває, обстріли можливі та, ймовірно, й надалі триватимуть, допоки Росія не вистріляє всіх ракет, які є у неї в арсеналі. Регулярність та потужність атак може бути різною, але дуже важливо, щоб кожен українець був морально готовим вчасно й адекватно реагувати на будь-яку загрозу.
● Дотримуйтеся правил безпеки
Вони, як і військові статути, написані кров’ю. Тож почувши сигнал тривоги, негайно прямуйте в укриття.
● Підготуйте "тривожний наплічник"
У критичних ситуаціях найціннішим ресурсом є час. Іноді зберегти життя допомагає секунда. Тому тривожні наплічники мають бути напоготові в режимі 24/7. У кожного члена сім'ї має бути свій, навіть у дитини, якщо вона може переміщатися самостійно. Регулярно переглядайте вміст наплічника і докладайте туди, що потрібно.
● Заздалегідь прокладіть маршрут до безпечного місця
Пройдіть із секундоміром шлях до найближчого укриття з кожного місця, в якому ви регулярно перебуваєте: з дому, з роботи, від школи, дитячого садочка, секції, спортзалу, магазину або супермаркету, в якому найчастіше купуєте харчі та інші товари. Зробіть це разом із дитиною. Замірте час, протягом якого ви, ваша дитина та/або літні батьки можете реально дійти до укриття. Зауважте, що цей час може бути різний.
● Якщо ви їдете до нового місця, наприклад, в гості, перевірте карту укриттів в місці призначення та дорогою до нього
Особливо варто звернути увагу на цей пункт тим, хто нещодавно повернувся до України з-за кордону.
● Продумайте можливі маршрути евакуації
Продумайте свої евакуаційні маршрути з тих місць, де ви перебуваєте або можете перебувати, зважаючи на різні сценарії, зокрема якщо загроза насуватиметься з різних напрямків. Уважно слідкуйте за офіційними повідомленнями органів влади.
● Проявляйте активність
Активна позиція в більшості випадків допомагає більш ефективно уникати загроз. Вона передбачає:
-
уважне спостереження за ситуацією, а не хаотичне метушіння різними каналами інформації;
-
тверезий аналіз ситуації на основі наявної інформації, а не паніку;
-
прийняття власних зважених рішень.
● Боятися — нормально
Страх — це система оповіщення про загрози. Тому не бійтеся боятися, але пам'ятайте про те, що страх, як і будь-яка інші емоція, має працювати на вас, а не ви на неї.
● Розвантажуйте психіку та не блокуйте емоції
Емоції є проявом наших відчуттів. Вони можуть бути різними — радісними й сумними, позитивними та негативними, цілісними й глибокими або мозаїчними та ніби "розірваними". Дуже важливо зрозуміти, що емоції — це почуття, які проявляються назовні. Одна з основних їхніх функцій — винести почуття з глибин нашої психіки (свідомості й підсвідомості). Блокуючи емоції, ми заважаємо їм виконати основне призначення — проявити наші почуття та розвантажити психіку, захистивши її в такий спосіб від надмірних навантажень. Тому смійтеся, коли весело або радісно, плачте або сумуйте, коли сумно, боляче чи гірко, мовчіть, коли не хочеться говорити, та спілкуйтеся з тими, хто для вас справді важливий.
● Навчіться розуміти себе
Дуже важливо дозволити собі відчувати та проявляти емоції — справжні, а не ті, на які вас намагаються спровокувати ззовні. Людина справді може почуватись спокійно в будь-якій ситуації — навіть потрапивши в епіцентр надзвичайних або критичних подій. "Спокійно" не означає безвідповідально або байдуже. "Спокійно" означає впевнено в собі, розуміючи, що відбувається довкола і приймаючи виважені рішення щодо власних дій. На практиці внутрішній спокій та впевненість є дуже важливими для прийняття оптимальних рішень у критичних ситуаціях. З погляду психології відчуття внутрішнього спокою є головним критерієм того, що з вами все добре. Втрата такого спокою є зазвичай наслідком стресу. Якщо протягом трьох діб ви не повернулися до нормального стану й світосприйняття, варто звернутися до фахівця.
● Вчасно звертайтеся по допомогу
Вчасно звернутися до психолога — це як вчасно звернутися до стоматолога: чим раніше це зробити, тим простіше буде розв'язати проблему. Перший переляк, страх сирени тощо подібні до першого зубного болю. Це як "початковий карієс". Щоб з ним впоратися, у більшості випадків достатньо буде однієї консультації. А от якщо сигналами власної психіки нехтувати, можна довести ситуацію і до "психологічного пульпіту", коли одним візитом не обійдешся. Але і в такій ситуації важливо пам'ятати: це — не вирок, і ситуацію можна успішно пропрацювати. Головне — звернутися до кваліфікованого фахівця.
● Ставтеся до випробувань як до досвіду
Всі випробування даються під силу: усім, завжди та без винятків. Сьогодні в Україні зміст старої мудрої фрази "Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими" можна майже фізично відчути — на передовій, в окупації, під обстрілами. Стикаючись із випробуванням, ми маємо можливість проявити нові якості та перетворити досвід, отриманий в період випробувань на надбання і користуватися ним потім, у мирному житті. Випробування дають шанс особистісного зростання для кожного з нас. А загальнонаціональне випробування створює ідеальні умови для дорослішання та зростання нації.
● Не відкладайте життя на "після війни"
Це ключова навичка, якої ми повинні набути. Широкомасштабна воєнна агресія Росії докорінно змінила життя всієї країни, перетворивши мирне життя більшості громадян України на життя в умовах війни. Але важливо пам'ятати, розуміти й відчувати, що, перетворюючись з мирного на воєнне, життя не зникає, а лише змінюється. Воно стає насиченим викликами, змінами, новими й сильними емоціями, але продовжує бути життям. Саме тому потрібно продовжувати жити, займатися своїми справами, відчувати та проявляти емоції, дбати один про одного та про себе — в кожен момент життя і саме там, де ви перебуваєте тут і зараз.
- ● Страшно, сумно, злитесь? МОЗ опублікував перелік "гарячих ліній" психологічної підтримки
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе