Прокуратура подала клопотання про оголошення у міжнародний розшук проросійського блогера Коцаби
Прокуратура подала клопотання про оголошення обвинуваченого у державній зраді Руслана Коцаби у міжнародний розшук і тримання його під вартою
Про це на засіданні у Коломийському міськрайонному суді 31 серпня повідомив прокурор Олексій Безрукий, передає Суспільне.
За його словами, підтвердження того, що Коцаба є політичним біженцем у США, немає. Прокурор надав суду лист щодо перетину Русланом Коцабою державного кордону.
"Адвокат зазначив, що департамент США визнав його журналістом, якого переслідують за політичними мотивами, хоча це нічим не підтверджується згідно зі звітом того департаменту. У звіті про дотримання прав людини за 2018 рік зазначено, що протягом перебування Коцаби під арештом правозахисні групи вважали його політичним в'язнем. Тобто ті самі правозахисні групи, які зараз висувають його на Нобелівську премію", - каже прокурор Олексій Безрукий.
Читайте також: "Рух пацифістів" проросійського блогера Коцаби висувають на Нобелівську премію миру
Суддя Олександр Калинюк заявив, що клопотання про оголошення Коцаби у міжнародний розшук розглядатимуть на наступному засіданні, яке відбудеться 9 жовтня цього року. Також він оголосив клопотання адвокатки обвинуваченого Тетяни Монтян. Вона просить суд посприяти їй в участі в засіданні.
"Нам повідомляють, що вона перебуває у Донецьку, не має можливості прибути в Коломию. З невідомих для неї причин система "Закон" у Монтян там не відкривається. На підтвердження надає скріншоти марних спроб приєднатися до судового засідання 14 липня", - каже суддя Олександр Калинюк.
За словами обвинуваченого у держзраді Руслана Коцаби, який під'єднався до засідання в режимі онлайн, електронний ключ Тетяни Монтян скасували.
"Тетяна Миколаївна зі мною з першого дня справи. Вона вже, по суті, від початку 2015 року. Вона знає всі матеріали достеменно. Їй цей електронний ключ хтось скасував. При чому незаконно", - розповідає Коцаба.
Суддя Олександр Калинюк у відповідь на слова обвинуваченого сказав: "Ні голова, ні колегія суддів жодних перешкод щодо участі у відеоконференції Монтян не чинили й не чинять. Не знаю, яким чином ми можемо їй технічно посприяти".
Під час засідання інша адвокатка обвинуваченого Світлана Новицька заявила, що журналісти необ'єктивно висвітлюють перебіг засідання. Тому вона просить, аби розгляд справи її клієнта транслювали онлайн, щоб кожен зміг побачити засідання.
Прокурор Сергій Безрукий щодо проведення засідання у режимі онлайн не заперечив.
Хто такий Руслан Коцаба?
У лютому 2015 року Руслана Коцабу затримали за підозрою в державній зраді і шпигунстві. Він активно виступав проти проведення мобілізації, а вже 12 травня 2016 року Івано-Франківський міський суд засудив Коцабу до 3,5 року позбавлення волі, визнавши винним у перешкоджанні Збройним силам України, проте виправдав за звинуваченням у державній зраді.
14 липня 2016 року Апеляційний суд Івано-Франківської області виправдав Коцабу, і він вийшов на волю. При цьому після звільнення Руслан Коцаба неодноразово брав участь у проросійських акціях.
А вже 7 червня 2018 року Вищий спеціалізований суд України скасував виправдувальний вирок Коцабі, ухвалений раніше апеляційним судом Івано-Франківщини, та призначив нове провадження в суді апеляційної інстанції.
7 грудня 2021 року суд у Коломиї відновив розгляд справи журналіста Руслана Коцаби, обвинуваченого у держзраді.
У серпні 2022 року Коцабі вдалося перетнути кордон, попри те, українським чоловікам віком до 60 років на час дії воєнного стану заборонений виїзд з країни.
Зараз Коцаба перебуває у США за програмою "Єднання заради України", запровадженої для допомоги українським біженцям. Він має намір оформити там статус політичного біженця. При цьому у Штатах блогер продовжує поширювати проросійські наративи.
Як вдалося з’ясувати журналістам, Коцаба зміг виїхати з України завдяки своїй матері. Адже, як свідчать надані Коцабою під час перетину кордону медичні документи, номери яких опинилися у розпорядження журналістів, проросійський блогер зміг виїхати з України на підставі того, що супроводжував матір з інвалідністю.
- Актуальне
- Важливе