Програма сприяння волонтерам у Львові: що це таке і як вона допоможе
Роботу волонтерських організацій у Львові хочуть об'єднати в єдиний комунікаційний хаб, який би спростив і убезпечив їхню діяльність
Одна з ініціаторок такої програми від депутатського корпусу Львівської міської ради Уляна Пак, розповідає, що впровадження програми налагодить комунікацію між органами влади і волонтерами, а посередником між ними виступить міська рада
Волонтери заповнюють прогалини, що залишила держава
"Ініціативу ми підхопили від Ради Європи. Саме вони напрацювали цю програму, яку надіслали в комісію законності. Практики по таких програмах доволі поширені у Європі. Але волонтерство в Україні і там відрізняються. Тут волонтери заповнюють прогалини, що залишила держава, фактично перебирають на себе деякі повноваження. Натомість в Європі навпаки – добре працюють державні інституції, а люди просто за покликом душі реалізують потребу бути корисним. Через ці відмінності ми й запросили на обговорення самих волонтерів, аби вони допомогли вдосконалити програму", – розповіла Уляна Пак.
Через програму хочуть врегулювати всі процеси взаємодії волонтерів і влади. У Європі є окремі організатори, які координують роботу волонтерів, пояснює депутатка. Здебільшого це – юридичні особи. В Україні ж, особливо зараз, волонтери просто не мають ані часу, ані можливості вивчати юридичні аспекти, аби організувати благодійні ініціативи грамотно.
"Програма передбачає, що будь-яка діяльність, яка полягає в залученні фінансування, має мати юридичне оформлення. Бо якщо ви на свою приватну картку збираєте мільйони гривень, то рано чи пізно до вас можуть прийти з податкової і запитати про походження цих коштів. Ці процеси узаконити нескладно. Можна, наприклад, створити благодійний фонд, якщо буде потрібна юридична підтримка від міста, і пропонувати його послуги волонтерам" – каже депутатка.
Ініціатори програми вважають, що значно спростити життя волонтерам могло би спілкування з представниками органів влади, які би пояснювали нюанси і тонкощі волонтерської діяльності. Попередньо пропонують, щоб міськрада запрошувала представників від податкової та митниці на розмову з волонтерами. Також програмою передбачені навчальні лекції для благодійників – як працювати з фінансами, юридичним оформленням чи навіть психологічна допомога. Крім іншого, в рамках програми планують впровадити ази волонтерства у освітню сферу.
Уляна Пак припускає, якщо люди будуть більше знати про організаційні моменти, то матимуть більше часу і зможуть залучити більше гуманітарної допомоги в Україну.
Депутатка розповідає, що робота над програмою почалася задовго до обшуків у волонтерів. Тому, коли її створювали, автори не концентруватися на тому, що волонтерам потрібен захист.
"На першій зустрічі будемо обговорювати запропоновані пункти і слухати пропозиції волонтерів щодо впровадження такої програми в місті. Детальніше з'ясуємо, яка саме допомагає їм потрібна, що ще варто додати. Потрібно розуміти, що волонтери почали забезпечувати наше військо абсолютно всім, на що отримували запит. Але водночас вони були мало обізнані, яким чином це треба робити. Відповідно, через відсутність комунікації, вийшло те, що є зараз", – підсумувала Уляна Пак
Вже зараз відомо, що львівські волонтери хотіли отримати в допомогу від міста приміщення, де вони б всі могли між собою взаємодіяти.
Програму по розвитку волонтерства будуть пропонувати запроваджувати і в усій Україні
Юлія Гвоздович, експертка проєкту Ради Європи в Україні, одна з авторок програми додала, що програму по розвитку волонтерства будуть пропонувати запроваджувати і в усій Україні, оскільки саме на волонтерському русі тримається значна частина обороноздатності країни.
"В нас була така думка, що місцеві громади в частині своїх повноважень можуть допомогти волонтерським ініціативам. А особливо тим, хто постраждав від військових дій, або тих, хто працює із захистом та обороною Звісно, ми не можемо замінити державні структури чи військові адміністрації, але міські ради можуть до прикладу дозволяти користуватись певними ресурсами громади: складські приміщення, які є вільні чи можуть бути вільними, рухомий автотранспорт, надання юридичної консультаційної підтримки" – зазначила Гвоздович.
До слова таку програму вже затвердила Івано-Франківська громада, Київська в процесі затвердження. також над нею працюють у Рівному, Луцьку, Хмельницьку, Новоград-Волинську.
Нагадаємо, у Львові розробили Програму, яка сприятиме розвитку волонтерства у громаді, яка розрахована на 2023-27 р.р.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе