Еспресо. Захід
Ексклюзив

Профогляди 55+: реклама та реалії втілення

Ірина Березовська
25 червня, 2021 п'ятниця
12:10

Сімейні лікарі зі Львівщини кажуть, що обіцянки президента профілактичних оглядів не мають за собою чітких алгоритмів реалізації.

Зміст

В Україні для громадян у віці від 55 років планують впровадити обов'язкові медичні обстеження кожні два роки, а для деяких категорій громадян – щорічно. Про це заявив президент Володимир Зеленський, представляючи загальнонаціональну програму "Здорова Україна" на форумі "Україна 30". За його словами, йдеться про регулярний моніторинг аналізу крові, який може показувати ті чи інші патології. Також передбачається скринінг для раннього діагностування раку прямої кишки і молочних залоз. Планується, що в додатку Дія з'явиться кабінет пацієнта, де можна буде відстежувати проходження медичних чекапів (комплексних медичних обстежень або перевірок, які людина проходить за власним бажанням, щоб дізнатися більше про своє здоров'я і своєчасно зреагувати, якщо починається якесь небезпечне захворювання).

Проте у лікарів-практиків є зауваження до обіцянки президента про медичні чекапи. "Еспресо.Захід" поцікавився в авторитетних сімейних лікарів з Львівщини, чи зміниться життя українців від такої новації.

Профілактиці бути, але як – невідомо

"Профілактика – це дуже добре. Ми всі довго чекали, коли про неї нарешті почнуть говорити на загальнодержавному рівні. Взагалі до 2015 року про медицину політики не говорили, тільки останнім часом вона починає займати вагоме місце в риториці державних мужів. Може, нарешті здоров’я стане цінністю для українців", – роздумує відомий сімейний лікар-новатор, співзасновник Академії сімейної медицини України, керівник програм з медичного менеджменту у Львівській бізнес-школі Ігор Заставний.


Фото: Facebook

Проте лікар каже, що наразі українські сімейні лікарі не отримували чітких алгоритмів дій, як організувати обіцяний процес профілактичних оглядів для людей 55+. 

"Нічого нам не надходило. То поки що неясно, як реалізовувати цю ідею президента", – пояснює лікар.

Щоб реалізувати ідею профоглядів старших українців, мають бути чіткі та прозорі кроки.

"Профогляди треба робити, але тут мусимо пам’ятати, що для втілення цього проєкту мають бути ресурси, бо для сімейних лікарів це додаткове навантаження, а в епоху пандемії коронавірусу вони й так гіперзайняті. Щоб профогляди стали дійсністю, мають бути втілені такі складові: мотиваційна, фінансова й логістична. Специфіка роботи сімейного лікаря – це постійне велике навантаження, дуже різна допомога, різні патології, і великі, і малі пацієнти. Саме тому нам, сімейним лікарям, потрібен чіткий алгоритм дій, як має відбуватися медогляд: які обстеження, куди скеровувати людей, у які терміни тощо", – переконаний Ігор Заставний.

Думку лікаря-практика підтверджує експерт з сімейної медицини департаменту Львівської ОДА, головна лікарка центру первинної медико-санітарної медицини Давидівської сільської ради Ірина, краща сімейна лікарка 2019 року Ірина Гнатів.

"Львівщина поки що не отримувала жодних інструкцій чи рекомендацій, як організувати процес профоглядів у віці за 55. Тому не можемо говорити, як усе буде", – каже Ірина Гнатів.

Не шукати раку там, де його немає

"До ідеї профілактичних оглядів у віці за 55 років треба підходити дуже обережно. Взагалі у будь-якій профілактиці є чіткі показники: специфічність і чутливість обстежень. Якщо змусити всіх проходити низькоспецифічні обстеження, можна дуже часто отримати фіктивно-позитивні чи фіктивно-негативні результати. Є ризик, що ми на виході отримаємо ситуації, в яких людина не хвора, але має позитивний результат. А це зовсім не те, що ми ставили собі за мету. Тому є ризик перетворити ідею з профілактичними оглядами на велику проблему для людини та її родини", – пояснює Ігор Заставний.

Лікар-реформатор за те, щоб обстеження були продумані і логічні. Що саме мається на увазі, Ігор Заставний пояснює на прикладу онкологічних недуг.

"Наприклад, на обстеження грудей ми скеровуємо не всіх підряд, а тих жінок, у родині яких були випадки захворюваності на цей вид раку або тих, які мають специфічну мутацію гена, що може відповідати за розвиток раку молочних залоз. Тобто, умовно, до нас приходить жінка, в якої бабуся чи мама мала рак грудей, і ми скеровуємо її на таке обстеження. Понад те, до 45 років у таких випадках роблять УЗД молочної залози й лише після 45 років – мамографію. Немає сенсу посилати на мамографію усіх без розбору", – аргументує лікар.

Саме тому, на переконання лікаря, має місце саме скринінг – система вибірки клінічно безсимптомних осіб, які, проте, мають підвищений ризик розвитку недуги для виявлення випадків захворювання.

"Ми не шукаємо раку там, де його з великою ймовірністю немає. Бо якщо всіх поголовно обстежувати, то деякі низькоспецифічні обстеження можуть виявитися неефективними. Наприклад, масові виявлення новоутворень можуть стати причиною і психологічного дисбалансу самих людей у віці після 55 і з цим треба буде справлятися", – пояснює лікар.

Профілактика без реклами

Але є і добра новина. Доки на всеукраїнському рівні державні мужі вирішують, як зробити українців здоровішими й наздогнати світові стандарти і статистику раннього виявлення хвороб, реальні сімейні лікарі роблять це вже, в окремо взятих амбулаторіях і приватних клініках. Наприклад, у центрі первинної медико-санітарної медицини Давидівської сільської ради, що неподалік Львова, профогляди влаштовують різним віковим групам.

"Окрім типових звернень до сімейного лікаря, ми запроваджуємо регулярні огляди. Наприклад, жінки в дітородному віці у нас навчені, що мають бути огляди в гінеколога, старші люди отримують свої види обстежень, як-от мамографію за показами після 45 років чи обстеження на рак прямої кишки. У нас вдало налагоджена комунікація з людьми, які підписали декларації з нашими лікарями. У такий спосіб нам вдається виявляти дуже багато хвороб на ранніх стадіях і надавати людям вчасну допомогу", – пояснює головна лікарка центру первинної медико-санітарної медицини Давидівської сільської ради Ірина Гнатів.

Завдяки проекту Світового банку на Львівщині тут отримали безкоштовно комп'ютери, отримують набори та щіточки, приїжджає гінеколог у визначені дні, мазки беруть на місці одноразовими наборами. За домовленістю з львівським скринінговим центром кожна жінка після 40 років може пройти безкоштовно мамографію. При цьому в Давидові немає чітких дат оглядів, тому немає черг чи напливів людей. Ці речі робляться просто системно і послідовно, декларанти почуваються впевнено завдяки довірі усіх учасників процесу. Завдяки цьому виявлено багато патологій на ранніх стадіях. Задоволені і лікарі, і самі пацієнти.

У мережі "Вулик", співзасновником якої є Ігор Заставний, відбувається щось схоже. Просто так само – без реклами і гучних заяв. Сімейні просто беруть це й роблять щодня – переконують людей, які до них щодня приходять, що краще обстежитись і вакцинуватися, ніж потім лікувати запущені стадії хвороби. І отримують результат завдяки довірі українців.

"Ми вчимо своїх людей, що пройти обстеження – це норма. Єдине, що наші сімейні лікарі є прихильниками думки, що так звана четвертинна профілактика – це норма, тобто ніяких непотрібних обстежень ми не призначаємо, тільки те, що виправдано та підтверджено науковими дослідженнями та міжнародними практиками", – підсумовує Ігор Заставний.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.2
    Купівля 41.2
    Продаж 41.71
  • EUR
    Купівля 45.9
    Продаж 46.63
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
21 вересня
21:32
Тернопіль
У мережі зʼявилась інформація, що Тернопіль увійшов до пʼятірки міст із найбруднішим повітрям. В ОВА спростували
21:00
Ботанічний сад у Львові
У Львові відбудеться безкоштовна виставка кактусів: як на неї потрапити
20:42
Сонце
Мінлива хмарність та тепло: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 вересня
20:01
"Хода чемпіонів" в Ужгороді
В Ужгороді понад 400 спортсменів пройшли містом "Ходою чемпіона"
19:26
поліція
Конфлікт за участі працівників ТЦК та патрульних: на Львівщині розпочали розслідування
19:02
Від удару струмом загинув водій вантажівки
На Волині від лінії електропередачі загорілась вантажівка, водія вбило струмом
18:38
Херсонський архів
У Чернівцях розмістять державний архів Херсонської області
18:15
загиблі військові
На Донеччині загинув підполковник із Львівщини
17:47
пласт
У Львові відкрили обласний пластовий центр
17:20
патріотичне виховання
Чернівецькі заклади освіти отримають 52,5 млн грн для облаштування кабінетів "Захист України"
16:53
В Івано-Франківську сталася бійка між громадськими активістами
16:20
костел Святої Анни
На Тернопільщині реставрують костел, якому 150 років
16:00
Вночі у Львові молодики вкрали таблички з-під дерев, які висадили Девід Камерон та Тімоті Снайдер
15:45
пожежа на Волині
На Волині посеред дороги загорівся автомобіль. Яка причина
15:24
Всі кошти перерахують ЗСУ: у Мукачеві провели благодійний півмарафон
15:06
"Карпати" з мінімальним рахункам перемогли "Чорноморець"
14:33
На Тернопільщині жінка витратила 40 тис. грн на неіснуючих цуценят
14:01
патрони
У двох жителів Рівненщини поліцейські виявили  гранату та понад  300 патронів
13:29
Відновить два будинки: ще одна українська організація долучилась до відбудови житла у Львові, зруйнованого Росією
13:15
Виставку, присвячену кобзарській історії України, відкрили у Львові
13:00
Через Львівщину намагалися незаконно ввезти тонну одягу з Іспанії під виглядом гуманітарної допомоги 
12:45
На Буковині у Карпатах зафіксували перші заморозки
12:38
У Карпатах рятувальники на ношах знесли з гори травмовану жительку Черкас
12:20
На Львівщині у Стрию внаслідок ДТП з авто травмувався мотоцикліст
12:02
Воїни Королівської бригади показали, як знищили російську артилерійську установку
11:43
Біля Львова горіла вантажівка: що відомо
11:17
Новини Львівщини
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 21 вересня
11:11
На Прикарпатті знову дозволили ловити раків
10:51
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 20 вересня
10:35
У ДТП на Рівненщині загинув мотоцикліст
10:25
прощання
На Львівщині 21 вересня попрощаються з чотирма захисниками України
10:13
У Краківці на Львівщині виявили контрабанду техніки Apple на 3 млн грн
10:07
зграя вовків у Долинській громаді
У Карпатах побільшало вовків і шакалів. Чи можуть вони бути небезпечними для людей
09:45
У Сокалі на Львівщині 16-річний мотоцикліст збив 14-річного пішохода
09:30
Інтерв’ю
Ветеран у 21 рік: Єгор Олійник про молодість у військовій формі та ставлення цивільних
09:19
У лісі на Закарпатті рятувальники допомогли травмованій жінці
09:01
На території школи на Франківщині ексгумували рештки радянської розвідниці 
08:35
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 21 вересня
08:30
Ексклюзив
Кадр з проєкту "Квіти на Марсовому"
Гроші для вдів військових: з якими викликами стикаються жінки
08:00
Ексклюзив
лікар
Поліклініки можуть звільнити частину "вузьких" фахівців: НСЗУ вдвічі зменшила оплату медзакладам за одним з найпопулярніших пакетів
Більше новин