Поширюється навіть через вентиляцію: лікарі б'ють на сполох через можливий спалах кору в Україні
В Україні зафіксували поодинокі випадки кору. Лікарі закликають робити щеплення, адже серед 10 невакцинованих 9 людей інфікуються
Кір – захворювання, яке дуже швидко поширюється. Тому медики наголошують на вакцинації, адже зупинити хворобу можна щепленням. Лікарка-епідеміологиня, керівниця відділу інфекційного контролю Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Оксана Пушкарьова пригадує спалах кору у 2018 році, який також розпочинався з поодиноких випадків. У результаті це призвело до випадків інвалідизації та смертей серед тих, хто хворів.
У коментарі "Еспресо.Захід" лікарка пояснила, серед 10 невакцинованих 9 хворіють на кір. Ця інфекція дуже швидко передається, й поширюється не та, що в межах однієї кімнати, а навіть якщо є спільна вентиляція між приміщеннями. Ефективно зарадити масовому зараженню можна, зробивши щеплення.
"Зараз є поодинокі випадки кору. Якщо є вогнище захворювання і зафіксовано хоча б три випадки в одному вогнищі, то ми вже кажемо, що є спалах. Це вакцинокерована інфекція, тому не треба мати 100 випадків, що говорити про спалах. Взагалі ж медики б'ють на сполох навіть при першому випадку. Наразі випадки в Україні фіксували і серед дітей, і серед дорослих", – зазначає Оксана Пушкарьова.
Якщо ви не вакциновані, але контактували з хворим на кір, і дізналися про це досить швидко, варто вакцинуватися упродовж перших 72 годин від моменту спілкування з інфікованим. За словами лікарки, цей час дозволяє у разі зараження виробити в організмі певну кількість антитіл, щоб захворювання не перебігало важко.
Як передається кір
Кір – гостре інфекційне захворювання, яке вражає дітей, а під час спалаху поширюється і на дорослих. Збудником є параміксовірус, а джерелом захворювання хвора людина, від якої вірус передається через повітряно-крапельний шлях та потрапляє через слизову оболонку дихальних шляхів, очей, кон'юктиви.
Хворий заразний за 2-3 дні до появи перших симптомів захворювання, весь період катаральних симптомів та перші 4 дні з початку висипів. Вірус швидко поширюється при кашлі, чханні, сльозотечі, а у повітрі та зовнішньому середовищі може зберігатися до 2 годин.
Через високий рівень зараження збудник поширюється дуже швидко й хворий може інфікувати максимальну кількість людей – зі 100 осіб, які контактували з хворим, хворіє на кір 92-95 людей.
Захворювання має тяжкий перебіг, високий відсоток ускладнень, при тому відсутнє специфічне лікування. У разі розвитку важких ускладнень є ймовірність смерті.
Які симптоми кору
Початок кору супроводжується появою симптомів, схожих на гостру респіраторну вірусну інфекцію: втома, загальне нездужання, слабкість, головний біль. У катаральний період, який передує висипанням й триває 3-5 днів, у хворого з'являються:
- сухий кашель;
- нежить;
- почервоніння і запалення очей;
- підвищена температура тіла;
- сльозогінність очей;
- чутливість до світла;
- м'язовий біль.
Висип поширюється поетапно: починається з обличчя, шиї та поступово переходить на тулуб і кінцівки. Зникає в тому ж порядку. Загальний стан під час цього періоду погіршується, підвищується температура та посилюється кашель. Висип має червоний або коричневий колір, плоскі плями, які можуть об'єднуватися і створювати великі осередки ураження. Зазвичай висип не спричиняє свербіння, болю чи дискомфорту.
Як лікуватися від кору
Якщо у хворого немає серйозних ускладнень захворювання, то медики рекомендують:
- рясне пиття;
- жарознижувальні препарати (відповідно до вікових доз);
- назальні краплі для носа;
- препарати від кашлю (за рекомендацією лікаря);
- вітамін А.
У разі загального тяжкого стану пацієнта або неможливості його ізоляції необхідна госпіталізація.
Які ускладнення можуть бути від кору
Кір може поширитися на легені або головний мозок. У групі ризику перебувають діти до 5 років й дорослі старші за 20 років. Від перенесеної хвороби можливі такі наслідки:
- пневмонія (запалення легенів);
- судоми;
- менінгіт (запалення оболонок головного, спинного мозку);
- бактеріальні вушні інфекції;
- погіршення зору (у рідкісних випадках – сліпота);
- енцефаліт (інфекція головного мозку);
- важкі респіраторні інфекції.
Наслідками кору також можуть бути діарея і блювота, які призводять до зневоднення. Ця хвороба також може призвести до подразнення і набряку дихальних шляхів (крупу), запалення гортані (ларингіту) або нижніх дихальних шляхів (бронхіту).
Коли вакцинуватися
Зазначимо, що кір – небезпечне інфекційне захворювання з важким перебігом. Щоб уникнути інфікування, рекомендується щепити дитину. Вона має отримати дві дози вакцинувати: у 12 місяців та у 6 років. Для тих, хто пропустив щеплення, можна зробити його у будь-якому віці.
У Центрі громадського здоров'я МОЗ нагадали, що в Україні триває загальнонаціональна кампанія вакцинації проти кору дітей, які пропустили планове щеплення за Національним календарем щеплень з будь-яких причин, зокрема через активні бойові дії або карантин у зв'язку з Covid-19. Метою цієї кампанії стала вакцинація 260 тисяч дітей віком від 2 до 17 років, які до цього часу не мали щеплень.
Попередня епідемія кору в Україні лютувала у 2017-2019 роках. Прогнозується збільшення випадків захворювань на кір через циклічність епідемії – спалахи захворювання кожні 4-5 років.
- Актуальне
- Важливе