Еспресо. Захід

Помилка львівської влади, на яку ми, своїм мовчанням, даємо згоду. Блог Миколи Бандрівського

3 травня, 2022 вiвторок
09:08

Вже, може, з місяць, як внизу Марсового Поля, що прилягає до Личаківського цвинтаря, проводяться захоронення наших нових Героїв, які смертю хоробрих полягли у цій, небувало жорстокій, українсько-російській війні. На сьогоднішній день, у тому місці вже близько тридцяти свіжих могил. І, чи не кожного дня зранку, екскаватор своїм ковшем викопує ями під нові могили...

Зміст

А, що не так? - спитаєте ви.

По-перше, ці нові поховання здійснюються на вкрай непристижному місці - внизу пагорба, на якому розкинулося Марсове Поле. Чому цього не роблять на ділянках, які розташовані вище, мені невідомо;

По-друге, можна було б змиритися з тим, що наших Героїв ховають на існуючому військовому кладовищі, на якому рядами під гранітними відполірованими плитами з відповідними написами і символікою, лежать тисячі солдат і офіцерів радянської армії (ота алея із гранітними надмогильними плитами, є головною віссю того радянського меморіального комплексу).

Але, постає питання: якщо українських Героїв й надалі будуть захоронювати на Марсовому Полі, то рано чи пізно, їх могили впритул межуватимуть із згаданими військовими похованнями радянського часу. Добре це, чи зле..? Щиро кажу: я не знаю. Все залежить від того, як львівська влада на чолі з Андрієм Івановичем, планує вийти із цієї ситуації.

Зараз у тому бачу два варіанти розвитку подій: за яким при першому варіанті - українські й існуючі, там, радянські військові поховання й надалі співіснуватимуть (тобто, відбудеться щось на зразок "цвинтарів примирення" воїнів різних, часто - ворожих, армій, як це практикують у деяких європейських містах).

За другим варіантом (в який я не вірю, але теоретично він можливий) - після війни, оту алею з радянськими надмогильними плитами на Марсовому Полі, буде демонтовано. Зрештою, монументальну зірку-орден, яка служила Вічним Вогнем для тієї алеї з радянськими надгробками, восени минулого року, було вже демонтовано.

Чи є якийсь інший варіант у тій ситуації із пошуком місця у Львові, для достойного поховання українських військових Героїв..?

Припускаю, що є. Маю на увазі Пагорб Слави (див. фото) на Майорівці, де ще часів Першої Світової війни були військові поховання.

Якимсь дивним чином, цей меморіальний комплекс на Пагорбі Слави (який досі у Львові є найбільш зримим і політично-вмотивованим символом войовничого мілітаризму чужої держави), випав з поля зору і львівського міськвиконкому, і його Голови. Той факт, що Андрій Садовий минулого місяця наказав збити з пілонів на Пагорбі Слави дві радянські зірки, аж ніяк не закрило цієї проблеми.

Отже, до чого я веду: більш як сто років тому росіяни зовсім невипадково (під час дев'ятимісячної окупації Львова у 1914-1915 роках) на вимогу родини генерал-губернатора окупованої Галичини графа Бобринського, обрали - під свій майбутній Пагорб Слави - саме цей: найвищий і найпрестижніший у тутешній околиці міста, пагорб для захоронення своїх солдат і офіцерів.

У ті роки Першої Світової війни, на місці майбутнього Пагорба Слави (ближче до теперішньої вулиці Пасічної), тогочасна окупаційна російська влада встановила чотириметровий білокам'яний хрест, під яким вмістила пам'ятну дошку з написом: "Братскія могилы доблестныхъ русскихъ воиновъ жизнь положившихъ за Веру. Царя и Отечество 1914-1915 гг.“ (див.світлину).

Адже, у всьому світі, данина шани, яку віддають полеглим воїнам у значній мірі пов'язана з місцем на якому здійснюються захоронення і яке майже завжди є ландшафтною домінантою у тій околиці. А, повертаючись до нашої львівської конкретики, такою почесною домінантою є саме Пагорб Слави, але аж ніяк не низинна придорожня ділянка Марсового Поля біля Личаківського цвинтаря.

Дехто може сказати: а, як же бути з тими військовими похованнями російських і радянських солдат та офіцерів, які досі спочивають на Пагорбі Слави..?

Ну, по-перше, російські військові поховання з Першої Світової війни, там вже не лежать. Річ у тім, що поляки, за рішенням львівського магістрату у 1937 році, ексгумували з Пагорба Слави усі російські військові поховання і перепоховали їх на східній ділянці теперішнього Марсового Поля, де на той час знаходився цвинтар австро-угорських воїнів. Отже, напередодні і під час Другої Світової війни, російських військових захоронень, на Пагорбі Слави, вже не було.

"Нове життя" у львівського Пагорба Слави, розпочалося у липні 1945 року, коли радянські "визволителі" почали будівництво тут нового меморіального комплексу, перевізши сюди з Відня окремі скульптурні елементи.

І, росіяни не були б росіянами (хоч і радянськими), якби й тут у Львові, не напартачили: через два роки у 1947 році у зв'язку із недотриманням норм будівництва військових цвинтарів (цей проект ні тоді, ні потім, не затвердило Міністерство культури СРСР) спорудження меморіального комплексу на Пагорбі Слави, було призупинено. Тоді ж почалося розслідування у нецільовому використанні бюджетних коштів під час його спорудження. Одним словом, Пагорб Слави був відкритий щойно 23 лютого 1958 року. Центральну частину цього комплексу запроектовано у вигляді кола яке розділено навпіл Алеєю Героїв, а у кожному колі - по тринадцять надгробків та бронзові скульптурні композиції "Присяга" і "Родина-Мать". От би наші львівські скульптори і архітектори змогли щось подібне втяти для увіковічнення безсмертної слави наших Героїв..!

І, на заікнчення: сьогодні Пагорб Слави у Львові, є потужним агітаційним рупором радянщини і агресивного мілітаризму сусідньої росії, яка проголосила себе спадкоємницею і правонаступницею СРСР. У будь-якій поважаючій себе країні світу, подібна ситуація вимагала б негайного переосмислення і кардинальних архітектурно-містобудівельних рішень. Тим більше - у час війни, коли існуючий меморіальний військовий (!) комплекс є нерозривно пов'язаний з історією агресора, з яким ведемо кровопролитну війну. Але, для цього треба бути не паперовим патріотом, а мати сталеві...

Не знаю, що б могло переконати наш львівський міськвиконком і його Голову, Андрія Садового, звернути свою увагу на переосмислення місця Пагорбу Слави в історії нашого Львова і України, загалом.

Адже, росіяни завжди йдуть зі зброєю туди, де є бодай найменші прояви "русского духа". І, так буде до тих пір, поки ми не почнемо остаточно позбуватися отих російсько-радянських "реліквій" у нашому місті...

P.S. Тут мусимо визнати, що львівський магістрат у 1937 році, зробив доволі мудро, ексгумувавши усіх російських солдат і офіцерів з Пагорба Слави і перепоховавши їх внизу на Марсовому Полі, оскільки ті поляки ще добре пам'ятали атаки кінних полків Будьонного і скільки крові пролили тоді галичани у битвах з російським агресором... І, ніхто їм (полякам), у нецивілізованому вирішенні даного питання, нічого не закидав. Але ж ми - інші, правда..? Миролюбивіші і толерантніші, еге ж..?

Джерело

Про автора. Микола Бандрівський – доктор істор. наук, професор

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
Львів
-1.2°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
16:35
сонячна електростанція
У Львові на поліклініці і 6 навчальних закладах з'являться сонячні електростанції
16:20
Прикарпатка увійшла до ТОП-50 найкращих вчителів світу 
16:04
У Львівській філармонії співатимуть легендарні світові хіти при свічках
15:50
перша партія рейок з Франції на станції "Мостиська"
На Львівщину прибула перша партія залізничних рейок від Франції
15:41
На Волині на 5 років засудили експосадовця екологічної служби за хабарі від АЗС
15:27
На одному з перехресть у Шевченківському районі Львова реорганізували рух
15:12
Львів передав військовим дрони, зарядні станції та РЕБи 
14:53
У Хмельницькому суд продовжив запобіжний захід водію, який на смерть збив трьох жінок на зупинці громадського транспорту 
14:44
Віктор Балога
Екснардеп Віктор Балога запропонував продати українську ГТС  США, аби захистити від російських ракет
14:38
Оновлено
Пампушок з набоєм виявив у школі учень: поліція Івано-Франківська розпочала перевірку
14:28
Волинянин намагався незаконно перетнути кордон і втікав від прикордонників
14:15
"На мене впало вікно, а я витягувала сестру": на Львівщині мешканці розповіли про ранкову атаку і показали наслідки обстрілу
13:49
Оновлено
На Прикарпатті внаслідок ракетної атаки загорівся склад об'єкта критичної інфраструктури. Пожежу ліквідували
13:46
В Івано-Франківську посадовцю міськради оголосили підозру за розтрату майже 600 тис. грн 
13:16
На Львівщині через ДТП з вантажівкою перекривали рух біля польського кордону
13:12
У Львові судили уродженця РФ, який намагався вивезти з України монети російської імперії
13:03
За $800 вносили військовозобов’язаних у систему "Шлях": на Рівненщині викрили схему для ухилянтів
12:43
На Волині затримали чоловіка, який пограбував пенсіонерку
12:16
Ексклюзив
"Життя Львова має зупинятися на одну хвилину": Оксана Цибух розповіла про акцію "Вшануй"
11:26
укриття
Укриття у Львові було зачинене під час повітряної тривоги, поліція відкрила кримінальне провадження
11:24
Західний апеляційний господарський суд
НАБУ провело нові обшуки у справі про корупцію серед суддів господарських судів Львівщини: що виявили
11:11
Оновлено
КНДР ракета
Атака РФ 15 січня по Львівщині: на Стрийщині виявили ракету, яка не здетонувала, пошкоджено енергетичну інфраструктуру
11:10
У Львові заборонили рух важкого транспорту мостом на Кульпарківській. Громадський курсуватиме зі змінами
10:53
Під час спуску на лижах на Закарпатті травмувався 12-річний хлопець
10:49
Буковинку затримали через допомогу ухилянтам перетнути державний кордон
10:33
перетин кордону, прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 14 січня
10:25
Понад 400 телефонів на 20 млн грн: на кордоні у Львівській області викрили масштабну контрабанду
10:18
Збір на розвідувальні дрони
10:09
Львівські десантники показали, як росіяни на Курщині кидають своїх поранених напризволяще
10:03
Оновлено
сили ППО
На Хмельниччині сили ППО знищили 4 ворожі цілі
09:31
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 15 січня
09:14
Прощання з Вікторією Амеліною
Львівщина 15 січня прощається з п’ятьма загиблими військовими
08:48
Обидва мої зяті – офіцери, сват – у ЗСУ, рідний брат служив у піхоті, — воїн Олександр із Закарпатської бригади
08:14
зима
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 15 січня
07:30
Огляд
Карпатський форпост свободи: про героїчний опір "Космацької республіки" радянському режиму
2025, вiвторок
14 січня
22:29
Чекали на зупинці: Буковинські десантники показали, як дроном ліквідували кількох окупантів
22:10
На Хмельниччині судитимуть шахрая, який видурив в людей понад 400 тис. грн
21:52
​У трьох областях України викрили незаконні рубки дерев на майже 15 млн грн
Зрубали дерев на 200 тис. грн: на Буковині лісничому повідомлено про підозру у службовій недбалості
21:29
тюрма
На Тернопільщині до 9 років заочно засудили жительку Херсонщини за організацію псевдореферендуму
21:10
У Рівному у дворі виявили тіло чоловіка, ймовірного вбивцю затримали
Більше новин