Підкуп виборців, популізм і широкі можливості для зловживань, – політолог про єБабусю від президента
Роздавати смартфони українським пенсіонерам – це намагання сподобатись виборцям і збільшити свій рейтинг коштом платників податків.
Про це у коментарі для "Еспресо.Захід" розповів політолог, професор "Львівської політехніки" Микола Бучин.
За його словами, президентська ініціатива роздавати смартфони за вакцинацію для українців після 60-ти років має неоднозначний характер – її можна розцінювати як підкуп виборців. Крім того, смартфон, найімовірніше – то далеко не той продукт, який потрібен пенсіонерам у першу чергу.
"Ми насправді розуміємо, що левова частка з них не зможе користуватися, бо не буде бачити доцільності в користування смартфонами. Тому чи саме такий продукт був правильним стимулом саме для цієї категорії громадян – питання дискусійне. Очевидно, що багато пенсіонерів подарують цей смартфон комусь або ж взагалі віднесуть в ломбард, аби отримати за нього певні кошти", – пояснює Микола Бучин.
Політолог додає, що багато пенсіонерів живуть за межею бідності і їм не вистачає грошей на ліки, харчування чи сплати комунальних послуг. Тому, варто було б подумати про те, що ті смартфони замінити на щось, або просто дати громадянам можливість вибору.
Крім того, за словами політолога, потенційна проблема може полягати й в тому, що нова програма може призвести до тендерно-закупівельних зловживань, яких можна було б уникнути, якби пенсіонери купували собі смартфони самостійно.
Ще один аспект, який, на думку Бучина, змушує замислитись – коштом чого будуть фінансувати придбання смартфонів і наскільки доцільним воно є в сучасних умовах?
"Звичайно, що це буде коштом наших податків. Але такі речі були б доцільні у тому випадку, коли б не було економічних проблем, фінансових, у всіх інших сферах. Зарплати, пенсії низькі, тому логічніше було б їх підняти. Тоді б пенсіонер сам вирішив, чи купувати йому смартфон, без подарунка держави.
Інше питання (одне з найважливіших) – те, що Україна стоїть на порозі війни, а в нас суттєво та критично недофінансована армія й оборона. Ми з простягнутою рукою ходимо по світу, просимо допомогти зброєю, а тут всередині країни виділяємо кошти на смартфони. Міжнародна спільнота, яка не зобов'язана нам нічим, допомагає чим може. А ми тут собі дозволяємо неоднозначні та популістичні речі. Я вже мовчу про зарплати лікарів чи вчителів обіцяні в кратному зростанні, боротьбу з ковідом".
Забезпечення всіх смартфонами тісно пов'язане з майбутніми виборами, переконаний політолог.
"Ми розуміємо, що рейтинг Зеленського йде до падіння. 73 відсотки, які були у 2019-му, і тепер – трошки більше 20-ти. Різниця між цими показниками – колосальна і тенденція зберігається.
Зрозумілим є й те, що ми вже потрошки входимо у виборчий період. Такий хід зі смартфонами може бути своєрідним піаром – бажанням збільшити свій рейтинг цими заходами, коштом платників податків. Це можна також трактувати, як непрямий підкуп виборців. Як от і раніше було, коли держава напередодні виборів певні речі дофінансує, збільшує, покращує", – каже Бучин.
Політолог зазначає, що у цьому питанні нема порушення законодавства, але є ще й морально-етична площина.
Ще один аспект, який пов'язує нову програму з виборами – просування владою ідеї електронного голосування.
"Це є окрема проблема. Незалежно від того, як буде проходити голосування – чи через "Дію", чи через щось інше – але в такому випадку шанси на переобрання будуть суттєво зростати.
Електронне голосування є дуже небезпечним, особливо в умовах гібридної війни, в умовах нерозвиненої безпеки, кібербезпеки. Воно може стати інструментом не тільки для зовнішнього втручання, а й для коригування результатів виборів всередині країни. Потенційно такий крок влади можна розглядати як своєрідну підготовку до того, щоби запровадити електронне голосування і збільшити свої шанси на перемогу.
Зауважу, що не бачив результаті досліджень, але в суспільстві існує невиправдано оптимістичне ставлення до електронного голосування. Середньостатистичний громадянин не розуміє навіть частини проблем і загроз, які існують у форматі електронного голосування".
З позитивних моментів ініціативи президента Микола Бучин відзначає м'який стимул для вакцинації. Але й тут є нюанси, оскільки такий крок можна трактувати, як ставлення в нерівні умови для тих хто вакцинований і не вакцинований.
Також президент задекларував курс на диджиталізацію і впровадження інформаційних технологій. А для провадження такого курсу комп'ютерна і цифрова грамотність є необхідною умовою, каже політолог.
- Нагадаємо, українці на вже відреагували на ініціативу Зеленського про смартфони для пенсіонерів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку.
- Актуальне
- Важливе