Перша й остання: зелена зупинка Львова
Перша зелена зупинка, яку відкрили у Львові ще 2015 року, залишається єдиною такою в місті, попри задуми створити екологічні місцини не тільки в центрі, а й у районах Львова.
Ще далекого 2015 року у Львові вперше встановили зелену зупинку на площі Галицькій. Це був соціальний екологічний проєкт, розроблений ініціативною групою в рамках конкурсу молодіжних проєктів "Lviv Young Project" на базі Львівської міської ради та програми стажування "Перший кар’єрний крок". Проєкт був кроком до боротьби зі зміною клімату, популяризації екологічних напрямів ландшафтної архітектури. Тоді йшлося про те, що після цієї зупинки планують створити такі екомісцини й у інших районах міста. Як зараз справи із цим проєктом і зеленими зупинками у Львові, дізнавалася журналістка "Еспресо.Захід"
Почнемо з того, що перша зелена зупинка, яку початково встановили на площі Галицькій, залишилася єдиним таким місцем у Львові. Невдовзі після того, як зупинку встановили на площі Галицькій, її перенесли – на вул. Княгині Ольги у Франківському районі Львова. У пресслужбі Львівської міської ради повідомили, що це зробили через ремонтні роботи.
Та про продовження цього проєкту поки що ніхто не говорить.
"Цей молодіжний проєкт був розрахований тільки на розробку однієї зеленої зупинки. Усі інші потрібно було встановлювати власними силами та коштом, – пояснюють у ЛМР. – Напевно, організатори сподівалися, що місто виділить кошти на встановлення решти зупинок, але бюджет міської ради не передбачав цього".
А от Анастасія Рудич, колишня керівниця проєкту, розповідає: "У ЛМР затвердили, що зовнішній вигляд усіх зупинок міста Львова, особливо в центрі, має бути однаковим. Тому, напевно, з часом зупинку й перенесли в інші місце. Хоч ми робили її максимально наближеною до звичайних, і вона відповідала всім вимогам".
Пані Анастасія каже, що для встановлення таких екологічних зупинок потрібні немалі фінанси. А ще – працівники, які займалися б її доглядом для нормального функціонування. "У 2015 році, наш проєкт профінансував благодійник. Завдяки цьому в центрі і з'явилася така зупинка",– додає колишня керівниця.
2015 року на даху зупинки висадили очитки та сукуленти. Їх є декілька видів: із зеленими листками, сизими, жовтими стеблами. Усі ці рослини невибагливі до умов довкілля.
Як пригадує Анастасія, для зеленої зупинки потрібно було зробити значно міцнішу конструкцію, ніж для звичайних, адже вона мусить витримувати озеленення.
"Пам'ятаю, на облаштування тільки поверхні даху на той час нам пішло десь 20 тисяч гривень, – каже Анастасія Рудич. – Догляд в основному полягав у тому, щоб перевіряти, чи не відбувається гідроізоляція. Бо ж на зупинці встановили спеціальні трубки, які відводять зайву вологу. Також потрібно було полоти бур'яни, щоб вони не заважали рости основним рослинам. Час від часу варто ще замінювати спеціальну суміш під озелененням".
Читайте також: як двоє братів з Калуша створюють нові речі з використаних склянок
Сам проєкт зеленої зупинки був експериментом для організаторів, адже вони не знали, чи вдасться все зробити і чи працюватиме він, – розповідає Анастасія. Крім того, чимало будівельних компаній, які планували встановити озеленення на дахах житлових будинків, набували досвіду саме під час роботи команди, адже спостерігали за процесом.
Зараз зупинка розташована в такому місці, де над її зеленим дахом росте дерево, і це зменшує потрапляння денного світла. Щодо зовнішнього вигляду, то зрозуміло, що за зупинкою або дуже рідко доглядають, або взагалі цього не роблять, адже на даху, крім рослин, які там залишились, ростуть ще й бур'яни.
І хоч Анастасія Рудич вже перейшла від озеленення в іншу сферу діяльності, вона досі вважає, що зелена зупинка – це чудовий і вигідний проєкт для екології міста та його мешканців.
-
Яким буде майбутній сміттєспалювальний завод на Львівщині і чи довіряють його розробникам. Думки чиновників ЛОДА та екологів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе