Еспресо. Захід
Ексклюзив

Операція "Трансплантація": Львів як альтернатива Білорусі?

Тетяна Яворська
3 червня, 2021 четвер
12:05

Що буде з українськими пацієнтами, які чекають на пересадку органів у Білорусі

Понад 300 осіб очікують на трансплантації органів у Білорусі, вже проплачені Україною. Але те, що операції оплатили, не означає, що вони відбудуться.

Про це у коментарі для Еспресо.Захід зазначив Юрій Андрєєв - голова громадської організації "Національний рух за трансплантацію".

Українці, які чекають на трансплантацію органів у Білорусі, можуть постраждати через геополітичну ситуацію, що склалася внаслідок інциденту з затриманням опозиціонера Романа Протасевича. Минулого тижня Україна припинила авіаційне сполучення з Білоруссю, що, ймовірно, може ускладнити добирання пацієнтів на лікування. 

Пацієнти вже стали заручниками, адже без авіасполучення швидко дістатись до Білорусі, коли треба терміново приїхати, не завжди є можливість.


Щоби наші громадяни не стали заручниками ситуації, українським чиновникам варто про це подбати вже зараз, бо скоро може припинитись і економічна співпраця з північними сусідами. Зрештою частково пацієнти вже стали заручниками, адже без авіасполучення швидко дістатись до Білорусі, коли треба терміново приїхати, не завжди є можливість, - розповів Юрій Андрєєв. 

"Шкода, але на важкохворих пацієнтах, які потребують лікування за кордоном вже попіарилися всі, хто тільки міг. Політики, чиновники, міністри - всі займаються популізмом. А це повторення історії, яка трапилась в Індії декілька років тому, коли там припинили робити пересадки нашим громадянам. Чиновники дорозбирались до того, що за останні два з половиною роки з Індії замість живих трансплантованих людей, як це було раніше, пересадку зробили лише одній дівчині, а ще шість (половина з яких діти) живими додому не повернулись – вони просто не дочекалися на пересадку. Залишилась на той час Білорусь, але на нині і з Білоруссю нічого незрозуміло. Перше - закрили авіасполучення, а що буде завтра ми не знаємо. Я гадаю, треба готуватись до найгіршого. Припиниться будь-яке сполучення і економічні відносини. Тоді, якщо ми з Білоруссю розірвемо всі стосунки,  може статись таке, що наші пацієнти, операції яких вже оплачені Україною, не отримають жодної послуги".

Чекав у Білорусі - зробив у Львові

Операції з пересадок, які українці запланували зробити в Білорусі, можна було би виконати і на батьківщині. Бо на листи очікування пацієнти можуть ставати і тут, і за кордоном. 

Чекали на цю пересадку дуже довго. На листі очікування були і в Білорусі, і в Україні з 2018 року, але не було донорів.

46-річного львів'янина  Василя Висп'янського, який очікував на пересадку нирки в Білорусі, прооперували декілька днів тому у Львові. Сталося це несподівано для нього самого. Дружина Ольга Креденець розповідає, що чекали на цю пересадку дуже довго. На листі очікування були і в Білорусі, і в Україні з 2018 року, але не було донорів.

"Почалось все з того, що чоловік захворів у 2007 році звичайною ангіною, яка дала ускладнення на нирки. Після цього наче одужав, але хвороба дала про себе знати вже за декілька років. Справа дійшла до хронічної ниркової недостатності. ".

Останнім часом сім’я жила виключно думками про майбутню пересадку, чекаючи дзвінка чи то з української, чи то з білоруської лікарні.

"Кожного разу, коли дзвонив телефон, я думала, що це вже дзвонять на трансплантацію. Нам все рівно було, хто подзвонить. 

Позавчора ввечері я була на роботі. 20.20 зателефонував мій чоловік і сказав, щоб ми їхали в лікарню, бо повідомили про те, що є орган. Я вскочила в машину і за годину ми вже були у лікарняній палаті. Україна за операцію в Білорусі оплатила 65 тисяч доларів. тут ми вже не платили нічого".

 А що з грошима?

Якщо такі ситуації стаються, коли українських громадян оперують в Україні, а кошти проплачені за кордоном, як у цьому випадку з Білоруссю, то українське МОЗ має слідкувати аби ці гроші повернули в Україну. Андрєєв розповідає, що має сумнів чи МОЗ добросовісно робить аудит цих коштів. 

"Нашій владі треба провести перемовини з Білоруссю для того, щоби отримати гарантії, що кошти українців не будуть заморожені на рахунках, а будуть точно використані на пересадки. Другий пункт - Білорусь має повернути гроші, які не можуть бути використані (це якщо пацієнт не дочекався пересадки, або є інша на це причина). Тобто треба провести повний аудит оплачених пацієнтів. 

Свого часу майже чотирьом сотням пацієнтів оплатили трансплантацію. Зробила це або Україна за бюджетні кошти, або самі люди оплатили цю операцію в Білорусі. Зараз усі чекають. Я боюсь того, що наші пацієнти і операції не отримують, і гроші будуть заморожені", - пояснює Андрєєв. 

У МОЗ переконують, що кошти повернуть і мають для цього розроблені необхідні механізми, - розповідає директор Директорату високотехнологічної допомоги та інновації МОЗ України Василь Стрілка.

"Станом на нині 19 українців перебувають у лікувальних закладах Білорусі. Минулого тижня  було 26, семеро - уже повернулись в Україну. Вони здебільшого повертаються автомобільним транспортом. За кожного українця держава заплатила приблизно 66-67 тисяч доларів (за трансплантацію нирки)".

У МОЗ кажуть, що зараз приблизно 1 мільярд гривень лежить на рахунках білоруських клінік, оплачені за українських пацієнтів. На нині 342 пацієнти у листку очікування. 

Кошти повертають у трьох випадках: якщо людина відмовилась від лікування у Білорусі, якщо людина прооперована в Україні, або у випадку смерті.

"Деякі з них чекають на трансплантацію з 2016 року. Тут швидше питання не грошей, а донорського органу. Стосовно повернення коштів, то їх повертають у трьох випадках: якщо людина відмовилась від лікування у Білорусі, якщо людина прооперована в Україні, або у випадку смерті. Цього року жодного українця на трансплантацію нирки не відправили, бо такі операції проводять в Україні. і кошти будуть повернуті. 

Я не знаю які геополітичні зміни мають статись, щоб кошти не повернули. Справді авіасполучення припинене, але все решта функціонує", - розповідає Стрілка.

Юрій Андреєв каже, що по деяких операціях альтернативи Білорусі нема. Лише там роблять окремі види пересадок, такі як кістковий мозок чи легені. Але, якби тут почали активніше впроваджувати систему трансплантології, то можна досягнути рівня, коли на лікування їздили б і до нас.

"Треба в Україні надавати таку медичну допомогу. в Україні, в 3-4 рази дешевше буде виконувати такі операції. Є люди, які чекають на трансплантацію нирки 5, а то й 7 років. Орган має співпадати по багатьох параметрах. Білоруси в першу чергу беруть  своїх на трансплантацію, а лише тоді - іноземців. Зараз роблять в Україні 30-40 трансплантацій щороку. Це ще не прогрес, як деякі політики запевняють, але все ж початок. Уже зараз Україна не оплачує ті види трансплантацій, які роблять в Україні, але є операції, які були оплачені ще 4-7 років тому. 

Тоді (якщо людина, яка стояла в черзі там, а зробила операцію тут) білоруси мали б повернути в Україну ці кошти. Я хвилююсь не лише за пацієнтів, але й за гроші, бо я цим людям допомагав їх збирати і знаю, як важко їх збирати. У білоруських клініках лежить понад мільярд українських гривень".

Андрєєв вважає, що українці можуть і вдома робити такі операції, але не всі лікарні мають апарати, які діагностують смерть мозку. Він наголошує, що це - перший етап до трансплантації.

"Якщо немає констатації смерті мозку, то не буде органів. У нас є лікарі, які вміють пересаджувати органи, але немає органів. А щоб були органи, має бути діагностована смерть мозку. Багато закладів не мають обладнання для цього. 

У нас є багато центрів трансплантації, в тому числі у Львові, там  роблять трансплантації". 

 Львів як альтернатива Білорусі?

Однак поки що всіх видів пересадок у Львові не роблять. Такі трансплантації як пересадка легенів чи підшлункова, є дуже складними і потребують спеціального обладнання, - пояснює Олег Самчук. 

"За останній тиждень пересадили два серця і чотири нирки. Всі види пересадок ще не робимо, але робимо найбільшу можливу кількість в Україні - це нирки, серця, печінку. Легені і підшлункова можливі,  втім це надважкі операції, яких і в світі роблять мало. 

В Україні пересадку легенів ще ніхто не робив. Це - найскладніша операція. А от у Білорусі їх  роблять 30 за рік, в Польщі - 40. Ми до такої операції готуємось, але вона дуже складна. Є і технічна складність, і саме приживання органу, і ризики відторгнення великі. Також складна хірургічна техніка. Таке оперативне втручання складне по всіх параметрах - і для пацієнта, і для лікарів" , - підсумував Самчук. 

Коли саме у Львові будуть робити такі складні операції, як легені чи кістковий мозок - прогнозувати не беруться. 

Коли саме у Львові будуть робити такі складні операції, як легені чи кістковий мозок - прогнозувати не беруться. 

"Не можу говорити наперед. зробили серця і відповідаємо за цю роботу, так само з нирками. Про все решта повідомимо".

Довідково. 

Щороку в Україні приблизно 5 тисяч людей потребують пересадки органів чи тканин. Зараз на трансплантацію очікують близько 400 осіб.

У 2021 році в Україні трансплантовано вже сім сердець. Майже сотня загалом всіх трасплантацій цього року.

Нагадаємо, у Україні на цей рік на трансплантацію виділено 500 мільйонів гривень.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
18 квітня
22:54
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
22:42
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
22:25
Верховний суд України
Верховний Суд виправдав архітектора з Тернопільщини, підозрюваного в отриманні $1,5 тис. хабаря
22:00
OPINION
Микола Бандрівський
У Львові хочуть перейменувати аеропорт, а король-то несправжній... Блог Миколи Бандрівського
21:43
Рідним львівського археолога й воїна Андрія Филипчука вручили орден "За мужність"
21:25
На Донеччині загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
На Донеччині від осколкового поранення загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
21:06
Ексклюзив
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
20:48
Львівщина отримає від ЄС понад €15 млн на втілення екологічних проєктів
20:31
У Львові демонтують покрівлю пам'ятки архітектури без жодного паспорта об'єкта
20:15
На Рівненщині п’яний водій з малолітньою дитиною на колінах хотів відкупитися від копів за 1400 грн
19:57
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Волині судять жителя Херсона, який незаконно продавав автомати Калашникова
19:38
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
19:29
держдума РФ
У Тернополі трьох депутатів держдуми РФ заочно засудили до 15 років
19:11
На Прикарпатті відбулася обласна олімпіада для школярів "Як ти знаєш Біблію?"
18:53
ЗСУ загиблі
У Львові попрощаються із захисниками Віталієм Дідиком та Віталієм Яворським
18:35
На півночі Рівненщини двоє чоловіків напали на прикордонників. У чому причина
18:18
родина Гринкевичів
Суд скасував арешт частини майна Гринкевичів, яких підозрюють у махінаціях на закупівлях для ЗСУ
18:03
афіша
Пів мільйона на дрони: у Львові Дім Франка запрошує на унікальний аукціон-концерт
17:55
швидка допомога
На Закарпатті через затримку швидкої на зупинці помер чоловік: в обласному центрі меддопомоги проведуть розслідування
17:48
новини Хмельниччини
На Хмельниччині злочинці торгували наркотиками в слідчому ізоляторі, їх засудили
17:32
новини Львівщини
Через ремонт водопроводу, завтра у селі Зарудці на Львівщині не буде водопостачання
17:12
новини Львова
У Львові для дітей військових проведуть майстерклас із розпису писанок
17:01
На Закарпатті тернополянин хотів виїхати за кордон за підробленими документами
16:57
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 18 квітня, завтра, тиждень
16:44
У Луцьку висадили 47 дубів Шевченка 
16:39
Огляд
Зарплата понад 1,5 млн грн: що задекларував керівник інфекційної лікарні Львівщини Сергій Федоренко
16:28
новини Тернополя
Екскерівника податкової інспекції Тернополя засудили до 6 років за вимагання $40 тис. неіснуючого боргу
16:25
новини Хмельниччини
Кам’янець-Подільського мера визнали винним у правопорушеннях, пов’язаних з корупцією
16:13
сепар днр
Держзрада і тероризм: у Львові судитимуть десятьох жителів сходу України, які воювали за РФ
16:08
Оновлено
Ремінісценції.UA, ТанцТеатр "Життя"
Куди піти у Львові із 15 по 21 квітня: Ремінісценції.UA і звукові прогулянки із Остапом Мануляком
15:59
афіша
У Львові робота Центру освіти дорослих почнеться із письмотерапії з Любком Дерешем
15:58
На Волині судитимуть обвинувачених у вимаганні у військового неіснуючого боргу
15:44
новини Хмельниччини
На Хмельниччині рятувальники зняли з даху 61-річного чоловіка, якому була потрібна допомога
15:37
У війні з Росією загинув навідник кулеметників Ярослав Ломпас з Прикарпаття 
15:29
Оновлено
електроенергія
На Прикарпатті та Волині 18 квітня вводять графіки обмеження споживання електрики
15:25
новини Прикарпаття
В Івано-Франківську затримали чоловіка, який планував стати "смотрящим" за регіоном та збував психотропи
15:19
афіша
Львів'ян та гостей міста запрошують на Lviv Craft Fest
15:06
У Національному природному парку "Синевир" уперше зареєстрували найбільшого метелика Європи 
14:37
новини Закарпаття
В Ужгороді чоловік задушив знайому, його триматимуть під вартою
14:35
Ілля Євлаш
Основні зусилля під час нічної атаки окупанти направляли на Івано-Франківськ, – речник Повітряних сил
Більше новин