Один в полі воїн. День пам'яті Євгена Сверстюка
Український мислитель, філософ, учасник руху шістдесятництва та політв'язень радянського режиму Євген Сверстюк закінчив свій земний шлях 1 грудня 2014 року, рівно через 23 роки після Всеукраїнського референдуму за незалежність України – головної мети його життя та боротьби
Про непересічну постать у житті України згадує "Еспресо.Захід".
Євген Сверстюк багато писав, часто зустрічався зі студентами та школярами. Саме його есеї та публічні виступи упродовж багатьох років мали неабиякий вплив на відродження українських духовних цінностей. Він говорив про складні речі простими словами.
"Якщо нація, яка обороняє свій край, є мобілізована духовно, то таку націю неможливо перемогти. Один в полі воїн – це перше гасло кожної людини, кожен має бути воїном і воювати там, де може бути успішним і не перекладати свою роботу на інших", – був переконаний він.
Читайте також: Сказали "Так" незалежності: 31 рік тому відбувся Всеукраїнський референдум
Євген Сверстюк все своє життя поклав на боротьбу спочатку за незалежність України, а тоді за її культурну незалежність. Зберігав силу духу та був моральним взірцем для багатьох навіть у таборах. Дисидент був арештований у січні 1972 року та засуджений за статтею 62 ч. I КК УРСР за виготовлення і розповсюдження документів "самвидаву" до семи років таборів, а у березні 1973 року – до п’яти років заслання. Проте під час ув’язнення брав участь у численних акціях протесту – голодуваннях і страйках.
"Пан Євген був планкою, був взірцем і при кожному слові далі – взірцем громадянина, християнина, патріота, літератора. Всюди треба ставити велику літеру. Тому що рівень його постави був надзвичайно високий. У таборах, як я пригадую, слово Сверстюка було моральною планкою. Я пригадую собі, як був з ним в таборі, його формула, його слова були для мене просто школою, я добре той стан собі пригадую", – згадував про нього правозахисник, проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович в одному з ефірів Еспресо.
Читайте також: "Лови звичайний сірий день": Андрію Содоморі – 85
Ще у 2014 році говорив про те, що українським інтелектуалам дуже складно боротися з російською пропагандою, бо вона ґрунтується не на інтелекті, а на брехні. Таку думку він висловив під час своєї лекції "Один в полі воїн: де проходить український інтелектуальний фронт" в межах Форуму видавців у Львові.
"Це не робота інтелекту, а найдешевший спосіб обдурювати людей. Якщо говорити про роботу інтелекту – то це здатність прораховувати кроки наперед і розуміти, що брехня має короткі ноги і не може бути фундаментом. А в російській пропаганді взагалі немає орієнтації на фундамент правди, тому для українських інтелектуалів це як розв’язування задачі без елементарних даних, а тільки припущення", – саме ці його слова варто згадати у наш час, коли російські пропагандисти щораз закидають свої найдивніші фейки.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе