Жодних вітряків у високогір'ї Карпат: українців закликають підписати колективне звернення
На Закарпатті збираються реалізувати відразу декілька великих проєктів з будівництва вітрових електростанцій на найпопулярніших туристичних локація
Про це заявляють у громадській організації "Зберегти Пікуй".
"Природа не вміє кричати про цю несправедливість і апелювати до совісті та здорового глузду посадовців та політиків. Її голосом є люди. Ми просимо і вас долучитись до захисту високогір'я українських Карпат, поставивши свій підпис. Підписи будуть долучені до офіційних звернень в державні органи влади", – закликають захисники Карпат.
У колективному зверненні щодо недопущення забудови високогір’ї українських Карпат йдеться про те, що вітрова електростанція може з’явитись не лише на полонині Боржава.
"Одразу кілька великих проєктів з будівництва вітропарків у високогір'ї українських Карпат збираються реалізувати в Закарпатті найближчим часом. Для своїх ВЕС інвестори обрали одні із найкращих туристичних локацій, які відомі далеко за межами України: полонина Боржава, полонина Руна, Вододільний хребет та Лютянська Голиця. Це те, про що відомо на сьогодні, – йдеться у зверненні. – Усі ці вершини оточені заказниками або, як полонина Боржава, є особливо цінними природоохоронними територіями міжнародного значення. Тут ростуть, живуть та розмножуються унікальні для Карпатського регіону рослини і тварини. І вони усі можуть зникнути, якщо посеред їхніх оселищ побудувати десятки вітряків".
Ініціатори звернення також звертають увагу, що втручання будівельними роботами у ці хребти, які є важливими карпатськими вододілами, несе ризики зменшення водності у цілому регіоні. Усі річки, що беруть початок, наприклад, у підніжжі Боржавського чи Вододільного хребта – притоки транскордонної Тиси.
"Попри ці ризики, багаторічну кампанію за збереження полонини Боржави і голосну незгоду громадянського суспільства проти будівництва вітряків у високих горах, влада на місцях та місцева влада продовжують лобіювати ці проєкти, сприяти їхній реалізації. Найбільший парадокс у тому, що українське законодавство захищає унікальні і цінні куточки Карпат від вітряків. Однак, лише на папері", – кажуть автори звернення.
Підписати звернення можна тут.
- Нагадаємо, у березні 2023 року на Закарпатті місцеві мешканці, екологи та туристи почали бити на сполох через підготовку до будівництва вітрових електростанцій поблизу гори Пікуй та меж природоохоронних зон і туристичних маршрутів. Раніше, у червні 2022, року стало відомо, що на території Вододільного Верховинського хребта око поклали компанії, які займаються альтернативними джерелами енергії, а саме вітропарками. Як повідомляла тоді Наталія Вишневська, керівниця ГО "Зберегти Пікуй", у зоні ймовірного зведення ВЕС перебувають заказник "Либохорівський", ботанічний заказник загальнодержавного значення "Пікуй", ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Пікуй", національний природний парк "Бойківщина", ландшафтний заказник місцевого значення "Бескид".
- У жовтні керівництво ГО "Зберегти Пікуй" зафіксували на Боржавському хребті розриття полонини завдовжки з 30 метрів на спуску між Плаєм та Великим Верхом.
- Актуальне
- Важливе