На Прикарпатті під час демонтажу радянського пам'ятника знайшли понад 50 єврейських надгробків
Демонтувати радянський пам'ятник, присвячений загиблим у Другій світовій війні, розпочали орієнтовно два-три тижні тому
Про це розповів заступник селищного голови Роман Ластович, передає Суспільне.
У селищі Чернелиця, що на Івано-Франківщині, під час демонтажу радянського пам'ятника знайшли понад 50 єврейських надгробків. Представники місцевої влади звернулися до єврейської громади, аби передати їм мацеви.
За словами Романа Ластовича, демонтувати радянський пам'ятник, присвячений загиблим у Другій світовій війні, розпочали орієнтовно два-три тижні тому.
"Коли ми робили демонтаж, то зіткнулися з тим, що всі сходи були у три ряди з єврейських пам'ятників. Понад 50 мацев ми вивезли на Чернелицьке кладовище. Наразі вони там лежать. Ми повідомили єврейську громаду про це. Наразі чекаємо від них відповіді. У нас колись були два єврейські цвинтарі, але їх зруйнували", – розповів Роман Ластович.
Фото: Роман Ластович / Суспільне
З його слів, надгробки використали для зміцнення фундаменту. На місці пам'ятника Другій світовій війні у селищі планують створити Алею слави героїв.
Про збереження єврейських надгробків на Прикарпатті
Навесні 2023 року понад три сотні єврейських надгробків демонтували з тротуару у Снятині на Івано-Франківщині. Найстаршій мацеві було понад 260 років.
Щоб вшанувати пам’ять про єврейський народ на цвинтарі у Снятині планують звести меморіал з мацев у формі менори.
Понад десять років у Рогатині на Франківщині американське подружжя Марла Раучер Осборн з чоловіком Джеєм відновлюють та впорядковують єврейські кладовища. Їх зруйнували під час німецької окупації у 40 роках XX століття. Для вшанування та збереження пам’яті подружжя планує збудувати меморіал у формі зірки Давида.
Про інші нещодавні знахідки
У селі Бишки на Тернопільщині під час ремонту церкви Воскресіння Христового виявили записку про посвячення першого каменя під будову храму у 1937 році. Хоч скляна банка була пошкоджена, а папір – практично мокрий, проте збережений у ній документ вдалося розгорнути без великих пошкоджень, текст гарно зберігся.
У Державному історико-культурному заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині вперше за пів століття почали проводити розкопки під північним муром фортеці. Там знайшли стародавні артефакти, зокрема, парфюмерну скляночку, кераміку, кістки і залізне кріплення.
У Тернопільській області в ході планових археологічних обстежень трипільських поселень поблизу сіл Залісся та Ланівці виявили фрагменти кераміки, кремֽ’яні знаряддя праці та глиняні фігурки. А в Рівному археологи розкопали поховання IV-V століть.
Також на Рівненщині знайшли писанку, якій майже тисяча років. Крім того, першу на Закарпатті печерну стоянку людей кам'яної доби взяли під особливу охорону.
- Актуальне
- Важливе