Місцева влада не знає, як експрокурор приватизував у Карпатах землі, щодо яких відкритий кримінал
Східницька місцева влада та Дрогобицька районна військова адміністрація не знають, як експрокурор Олег Проць приватизував землю, щодо якої відкрили кримінальне провадження
Відповідну інформацію для "Еспресо.Захід" у відповіді на журналістський запит надали голова Східницької селищної ради Іван Піляк і керівник Дрогобицької військової адміністрації Степан Кулиняк.
Йдеться про 8 земельних ділянок, шість із яких розташовані в межах Східницької територіальної громади. Ділянки перебувають у приватній власності ТОВ "Парк природи". Однак надавала їх не Східницька селищна рада, наголосив голова Піляк. Адже приватизували їх ще до 2020 року, коли була утворена територіальна громада.
"Східницькою селищною радою не надавалися відповідні земельні ділянки у власність ТОВ "Парк природи" в порядку приватизації. Отже, нам не відомо про проведення відповідних аукціонів, їх учасників, чи умови, на яких була проведена приватизація", – йдеться у відповіді селищної ради.
Іван Піляк порадив звернутися до Дрогобицької районної військової адміністрації. За його словами, саме РДА була розпорядником цих земель до утворення Східницької територіальної громади.
Що кажуть у Дрогобицькій військовій адміністрації
Не знають, яким чином експрокурор приватизував земельні ділянки, й у Дрогобицькій військовій адміністрації. Там перескерували інформаційний запит на Східницьку селищну раду.
"Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. Враховуючи вищезазначене, надсилаємо за належністю запит Еспресо.Захід на отримання інформації. Про результати розгляду запиту на отримання публічної інформації просимо повідомити автора запиту в термін визначений законодавством", – написали в офіційній відповіді Дрогобицької РВА.
Таким чином, у Східницькій громаді інформації про приватизацію ділянок не мають і радять звернутися в Дрогобицьку адміністрацію. А в Дрогобичі навпаки – звернення перенаправили у Східницьку селищну раду.
А де ж документи?
Керівник проєктів у сфері виборів та місцевого самоврядування громадянської мережі "Опора" Тарас Радь вказує на проблеми, що виникли з документацією через перехідний період при утворенні об'єднаних територіальних громад.
"Взагалі новостворена громада мала б отримати від колишніх органів місцевого самоврядування усю документацію. Але на практиці так часто не є. Зазвичай є дві основні причини, чому документацію не передавали в ОТГ. Або це свідомо не робилось, бо це міг бути спосіб приховування чогось, або це просто історія недбальства, де нема злого умислу", - прокоментував фахівець.
Якщо попереднє керівництво Рибницької сільської ради, до складу якої входило село Майдан, з якихось причин не передало цю документацію у Східницьку громаду, то воно не понесе навіть відповідальності, бо де-факто як юридична особа сільська рада припинила своє існування.
"Але так, мали б усі права й обов'язки передати актом отримання-передачі від сільради до ОТГ, як передбачала адмінреформа. Документацію, яка не була оцифрована, вони (Рибницька сільська рада – ред.) мали фізично передати в Східницьку громаду", – наголосив Радь.
Після додаткових наполягань журналістів "Еспресо" чиновники пообіцяли ретельніше пошукати зниклі документи з продажу чи передачі землі.
Про які землі йдеться
Запит стосувався земель у селі Майдан, що неподалік Східниці. Раніше тут по вул. Шевченка на дорозі загального користування встановили табличку "Приватна власність". Прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею про самовільне зайняття земельної ділянки, а також службове підроблення (складання чи видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей).
Відпочинковий комплекс "Майдан", працівники якого перекривали комунальну дорогу, розташований на вул. Шевченка та межує з територією Нацпарку "Сколівські Бескиди". Комплекс належить ТОВ "Парк природи". За даними youcontrol, керівником фірми є експрокурор Олег Проць, який, будучи прокурором на Черкащині, купував собі коштовні авто. Згодом Проць фігурував як координатор волонтерської спільноти ГО "Штаб – 24", що була в переліку волонтерських організацій, яким Львівська ОВА надала найбільшу кількість дозволів на виїзд із країни через систему "Шлях". У приватній власності "Парку природи" тут перебуває 8 земельних ділянок, 6 із них належить до Східницької територіальної громади (одна – площею майже 6 гектарів).
Активісти пов'язують комплекс у селі Майдан і з народним депутатом від "Слуги Народу" Остапом Шипайлом. Батько політика, за словами очевидців, постійно перебуває на базі, а сам нардеп мав із Процем тісний зв'язок через іншу фірму – товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоефективні системи". Саме Остап Шипайло заснував ТзОВ, а нині фірмою керує Тетяна Проць. Тобто Шипайло, ставши народним депутатом у 2019 році, переписав "Енергоефективні системи" на дружину експрокурора Проця.
Читайте також: Прокуратура відкрила кримінал щодо захоплення землі впритул до Нацпарку "Сколівські Бескиди": кому належить і що з нею не так
Прокурори перевірять, чи не постраждав нацпарк "Сколівські Бескиди"
Громадські активісти також написали в правоохоронні органи заяву щодо водозабору з гірської річки, що його база відпочинку встановила для власних очисних споруд. Крім того, намагаються з'ясувати, яким чином великі ділянки впритул із національним парком у двох різних районах опинилися в приватній власності.
Чи не зашкодила земельна приватизація експрокурора "Сколівським Бескидам" та чи не опинилася у приватній власності землі нацпарку, розташовані довкола села Майдан, намагається з'ясувати і прокуратура. З Єдиного державного реєстру судових рішень стало відомо, що Дрогобицький міськрайонний суд задовольнив клопотання прокурора про дозвіл на тимчасовий доступ до технічної документації із землеустрою на земельну ділянку (кадастровий номер 4621286500:03:000:0338, площа 497 гектарів). Ця земельна ділянка належить нацпарку і межує із землею "Парку природи", щодо якої відкрите кримінальне провадження.
У 2023 році Львівська ОВА надала Національному парку "Сколівські Бескиди” дозвіл на розроблення технічної документації щодо меж саме цієї земельної ділянки, розташованої на території Східницької селищної ради.
У Національному парку на інформаційний запит від "Еспресо.Захід" пояснили, що нова документація щодо ділянки знадобилася тому, що попередні землевпорядні роботи щодо видачі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою виконувались ще у 2001-2004 рр. у застарілій системі координат СК 63. Перенесення відомостей до державного кадастру відбулося після 2013 року.
"При тому виявляється поширене явище розбіжності між геопросторовим розміщенням земельних ділянок на публічній кадастровій карті та фактичним розташуванням в натурі (на місцевості). З метою остаточного встановлення суміжних меж, уникнення конфліктних ситуацій з сусідніми користувачами земельних ділянок, єдиними юридичним рішенням є виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Саме тому парк подав клопотання на розробку технічної документації із землеустрою", – зазначив директор нацпарку "Сколівські бескиди" Василь Приндак.
Він додав, що державний акт на право постійного користування землею був виданий нацпарку в липні 2006-го. Відчуження чи самовільного захоплення землі за актом 18-річної давності зафіксовано не було, каже Василь Приндак. Нова технічна документація на ділянку біля прокурорської землі перебуває на стадії розробки.
- До слова, раніше ми писали, що Східниця витратила 23 млн грн бюджетних коштів на будівництво дороги до елітної приватної ділянки. Громадські активісти розповідали, що призваний комплекс належить підприємству ТОВ"ВЕСТ ЕНЕРДЖІ". Директором там є Зіновій Козицький (батько голови Львівської ОВА Максима Козицького).
- Актуальне
- Важливе