Російські обстріли Львова й області у 2024 році: руйнування, втрати та відбудова
Російські обстріли Львівщини у 2024 році стали болісним ударом для регіону, який багато хто досі сприймає як відносно безпечний тил. Однак Львів та область цьогоріч зазнали декількох атак, спрямованих на житлову, енергетичну й іншу критичну інфраструктуру, що призвело до значних руйнувань і людських втрат
"Еспресо.Захід" розповість про те, скільки обстрілів було, які руйнування вони принесли та як відбувається відновлення постраждалих місць.
Обстріли Львова й області у 2024 році
За цей рік лише в липні й у жовтні не повідомляли про ворожі прильоти на Львівщині, в усі інші місяці область зазнавала атак, наслідком яких були пошкодження різного ступеня.
Січень: знищено музей Романа Шухевича
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів, Фото: Андріана Стахів
На початку року Львівщина ще не встигла відійти від масованих атак росіян, здійснених 29 і 30 грудня 2023-го, коли численні багатоповерхівки та школи на Сихові зазнали руйнувань і загинула людина, як 1 січня ворожі дрони вразили музей Романа Шухевича в Білогорщі та будівлю Львівського національного університету природокористування в Дублянах.
Пошкодження були значними, відновлювальні роботи досі тривають, однак жертв тоді вдалося уникнути.
Лютий: пошкодження десятків будинків і кількох шкіл у Львові
7 лютого у Дрогобичі ракета влучила в промисловий об'єкт, жертв вдалося уникнути. Через атаку, об’єкт був часткового зруйнований. Також цього дня в одному з сіл Стрийського району за 400 метрів від будинків виявили уламки ракети, яка не здетонувала. Її підбили сили ППО.
15 лютого ракетна атака спричинила пошкодження трансформаторної підстанції у Франківському районі Львова. Внаслідок удару у Львові було знеструмлено об’єкт інфраструктури.
Також ударна хвиля від ракети, що впала в землю, вибила вікна у близько 30 будинках на пʼяти вулицях, завдано шкоди дитячому садку №165, ліцею №45 і приватній Школі вільних та небайдужих. Постраждали три людини, які отримали поранення.
Березень: масована атака по газосховищах Стрийщини, загинула людина
22 березня черговий "шахед" влучив в об’єкт енергетичної інфраструктури у Стрийському районі, обійшлося без постраждалих, а в Золочівському районі уламки безпілотника спричинили пожежу. Без постраждалих.
24 березня російські війська здійснили масований обстріл енергетичних об'єктів Львівщини. Стрийський район знову зазнав атаки. Було випущено понад 20 ракет і кілька дронів. Згодом окупанти запустили ракети Х-47М2 "Кинджал" по тому ж об’єкту. Завдяки попередженню рятувальники встигли сховатися в безпечне місце. Постраждалих не зафіксовано, проте внаслідок атак пошкоджено газову інфраструктуру Нафтогазу.
Уже через кілька днів, 29 березня, Львівщина знову зазнала атаки "шахедів". Воїни Повітряного командування "Захід" збили 11 дронів Shahed-136/131. Водночас дві аеробалістичні ракети Х-47М2 "Кинджал" уникнули знищення. Під ударом опинився все той же Стрийський район. Обійшлося без загиблих і травмованих. Знову було пошкоджено обʼєкт критичної інфраструктури.
31 березня вночі ворог здійснив повторний ракетний удар по тому ж об’єкту критичної інфраструктури на Стрийщині, що був атакований раніше. На жаль, одна людина загинула. Також зруйнована адмінбудівля, сталася пожежа, яку вогнеборці оперативно загасили.
Тобто загалом у березні росіяни пробували максимально пошкодити газові сховища, розташовані на Львівщині.
Читайте також: Чому Росія атакує сховища газу на Львівщині
Квітень: удар по інфраструктурі
27 квітня росіяни атакували два обʼєкти критичної енергетичної інфраструктури у Стрийському та Шептицькому районах. Там почалися пожежі. Підрозділи ДСНС оперативно загасили загоряння, обійшлося без жертв, але зафіксовані руйнування.
Загалом цього дня область пережила удар крилатими ракетами різного класу й аеробалістичними ракетами "Кинджал". Три крилаті ракети вдалося збити.
Травень: знову атака по енергетичних об’єктах
Зранку 8 травня ворожі крилаті ракети знову влучили в енергетичні об’єкти у Шептицькому та Стрийському районах. На щастя, обійшлося без жертв.
Червень: чергова атака по енергетиці
22 червня ворожий ракетний удар влучив в енергетичний об'єкт на території області. Це призвело до пожежі, яку швидко загасили, обійшлося без жертв.
Серпень: масована атака по енергооб'єктах
26 серпня масований ракетний обстріл завдав шкоди декільком енергооб’єктам в області. Унаслідок цього виникли тимчасові перебої з електропостачанням у Львові й області.
Згодом сапери вилучили й знешкодили нерозірвані бойові частини ракет "Кинджал" та "Х-101".
Вересень: удар по історичному центру Львова, смерть 8 людей
4 вересня відбувся масований удар по житлових будинках у Львові. Постраждали 189 будівель, зокрема руйнувань зазнав історичний центр Львова - будівлі на вулицях Коновальця, Кокорудза та Братів Міхновських, де ушкоджень зазнали сім пам’яток архітектури.
На жаль, загинули 8 людей, зокрема троє дітей, 64 людини дістали поранення. Загальні збитки сягнули понад 1 млрд грн.
Читайте також: Місяць після ракетної атаки по Львову: як виглядають будинки на Коновальця. Фоторепортаж
6 вересня росіяни атакували область трьома "шахедами", уламки збитих ракет впали на складську територію в Малехові, де згоріли вантажні автомобілі. Постраждалих не було.
20 вересня в селищі Куликів уламки БПЛА пошкодили господарську споруду, також обійшлося без жертв.
Листопад: пошкоджений магістральний трубопровід, загинула людина
17 листопада під час масованої ракетної атаки уламки ракети призвели до загибелі однієї людини у Шептицькому районі, ще троє зазнали поранень.
У Добротворі був пошкоджений магістральний трубопровід. Без опалення залишилися 6 тисяч людей.
Грудень: ще один масований удар по енергетиці
13 грудня ворог атакував енергетичну систему України, випустивши крилаті ракети та дрони, в тому числі й по об'єктах Львівщини. Було пошкоджено шість об'єктів енергетичної інфраструктури області. Сотні населених пунктів залишилися без електропостачання, поки енергетики не відновили систему. Обійшлося без постраждалих.
Наслідки російських атак за цей рік для Львівщини, відновлення постраждалих об’єктів
Якщо проаналізувати повідомлення про обстріли Львівщини за цей рік, то стає зрозуміло, що у 2024 році область регулярно зазнавала російських атак, головними цілями яких були енергетична інфраструктура, житлові райони й історичні об’єкти. Найбільших ударів завдано по газових сховищах і енергооб’єктах Стрийського, Шептицького та Дрогобицького районів, що спричинило перебої з електро- та теплопостачанням. У Львові ж головними цілями була густонаселена житлова забудова.
Щодо людських втрат, то офіційно за цей час загинули 10 людей, близько сотні зазнали поранення.
Обласна влада не надає точної інформації про стан відновлення постраждалої критичної інфраструктури газових сховищ та енергооб'єктів, однак сам факт того, що в області справно працює енергетика, газопостачання й інші послуги, свідчить про швидке усунення проблем після прильотів.
У Львові ж влада продовжує відновлювати постраждалі будинки, виділивши на це десятки мільйонів гривень. Багато міжнародних організацій та приватних структур також долучилися до цього процесу, взявши певні будівлі, які зазнали руйнувань, під свою фінансову опіку.
Львів’янам, які втратили житло чи отримали поранення, також надали грошову допомогу, медичне обслуговування та психологічну підтримку.
Нещодавно повідомляли, що у Львові завершили 70% відновлювальних робіт після ракетного удару 4 вересня, який був найбільшим для міста в цьому році. Також нарешті у місті після року обговорення розпочали перший етап з відновлення музею Шухевича, який вороги знищили ще 1 січня.
Читайте також: Не "Орешник" єдиний: які російські ракети можуть долетіти до Львова
- Актуальне
- Важливе