Львів’янин подав свою кандидатуру до громадської антикорупційної ради при Міноборони
Віктор Біщук – ексвійськовий, який мобілізувався до лав 103-ї бригади територіальної оборони, та журналіст
У коментарі "Еспресо Захід" кандидат Віктор Біщук розповів, для чого створюють громадську антикорупційну раду та чому перше голосування анулювали.
Що відомо про громадську антикорупційну раду при Міноборони
Після ситуації з закупівлею Міністерством оборони яєць по 17 грн при відомстві створили громадську антикорупційну раду.
"Навіть за цей дуже короткий час їм вдалося добитися значних результатів. Це повернення нелетальних закупівель в систему ProZorro, це економія коштів на закупівлях харчування, зокрема", – вказав Віктор Біщук.
Він зазначив, що функція антикорупційної ради – це детальний моніторинг усіх закупівель та процесів, які відбуваються в системі Міністерства оборони.
"Рада має можливість моніторити всю цю ситуацію, вимагати витребування документі, слідкувати за прозорістю цих всіх процесів. У неї є важелі розголосу та публічних звернень, через які вона може вимагати виправлення якихось процесів, які відбуваються непрозоро або з порушеннями. Це такий собі watch dog, ще один додатковий засіб контролю численних закупівель, які відбуваються в усій системі Міністерства оборони", – додав ексвійськовий.
Віктор пояснив, що люди, які обираються туди, незалежні ані фінансово, ані політично від якихось чинників. За його словами, саме це дає можливість і гарантію того, що антикорупційна рада – це ще один засіб контролю, який є непідвладним та незалежним ні від влади, ні від політичних сил.
Перше невдале голосування
Обирати ж членів до громадської ради повинні були шляхом відкритого онлайн-голосування. Перше таке мало відбутися сьогодні, 26 грудня. Починаючи з 09:00 кожен охочий міг пройти ідентифікацію на вебресурсі Міноборони через "Дію" та віддати свій голос за бажаного кандидата. Проте з цим виникли проблеми.
"В засобах масової інформації в мережі були оприлюднені випадки, коли деяким окремим громадянам вдалось проголосувати за кандидатів ще до офіційного початку виборів, до 9:00. Зокрема, ми бачили в мережі скриншоти з голосуванням о 8:30, наприклад. Один з таких оприлюднив анонімний Telegram-канал Joker, за яким, як ми знаємо з розслідувань медіа, приховується один з кандидатів від партії Слуги народу до Верховної Ради. Тому ми розуміємо, що щось було заздалегідь несправне в цій системі голосування", – розповів один з кандидатів Віктор Біщук.
Окрім того, він наголосив на проблемі серверів, які не могли одночасно прийняти велику кількість голосів. Відтак через наплив на сайті багатьом користувачам з’являлось повідомлення з проханням повторно спробувати через 25 хвилин.
"Це все тривало приблизно до другої години, коли сайт Міністерства, на якому було голосування, просто завмер. Пізніше вже не можна було ідентифікуватися ні через "Дію", ні через BankID, ані через інші способи. І врешті-решт, відомство зрозуміло, що наступив повний колапс і результати голосування анулювали", – додав ексвійськовий.
Водночас він заявив, що не вважає ситуацію з голосуванням чиєюсь навмисною спробою дискредитувати обрання антикорупційної ради.
"Насправді я думаю, що розробники цієї сторінки, я хочу думати так, що розробники цієї сторінки надто легковажно поставилися до того, що дуже багато людей захочуть взяти активну участь в голосуванні й справді розуміють, що це правильна і відповідальна історія. І сторінка просто не справилася з величезним напливом людей", – пояснив журналіст.
Зазначимо, що повторне голосування за кандидатів у громадську антикорупційну раду при Міністерстві оборони відбудеться вже 7 січня.
- Актуальне
- Важливе