Як норвежці возять "корчі" для фронту та використовують для цього імена урядовців
Раз на кілька місяців організація Ukrainian Freedom Convoys (UFC) з Осло організовує автоподорожі довжиною в 2300 км, щоб доставити чергову партію автівок для українських військових. Машини супроводжують 20-40 водіїв. Щоразу нові, аби якомога більше людей побачили Україну на власні очі
"Люди їдуть водіями, а повертаються амбасадорами фонду"
На в’їзді до Львова невелика група військових та волонтерів з місцевого благодійного фонду зустрічають 6 автівок, пофарбованих в хакі. Це лише перша партія. Решта машин затрималася на кордоні.
Всього має бути 19 автомобілів. Здебільшого, пікапи та 11 Toyota HiAce, які збираються переобладнати на медеваки.
Коли всі зберуться у Львові, рушать до Києва, щоб передати автівки військовим. А поки за кермом самі норвежці. 38 водіїв — по два на машину. Більшість з них вперше в Україні. Корабельний брокер Гізле Бровіг — один з найдосвідченіших, бо супроводжує "конвой" вже вдруге.
"Моя перша подорож була цього літа", — розповідає Гізле. "Це дійсно хороший досвід. Коли я приїжджаю до Києва, я бачу дуже багато вдячності, хоча ми лише робимо свій внесок і майже нічим не допомагаємо. Але ви, хлопці, дуже раді нас бачити, і це дуже зворушує".
Колишній працівник Міністерства закордонних справ в уряді Столтенберга, К’єтіл Скогранд їде водієм вперше. Запевняє, для нього велика честь долучитися до ініціативи та зробити свій внесок в допомогу Україні.
"Ми дуже раді бути тут, це довга подорож на цих автомобілях, які не дуже швидкі, але зараз ми тут і сподіваємося, що ви зможете добре ними скористатися", — каже Скогранд після двох діб у дорозі.
Залучати щоразу нових водіїв — стратегія організації Ukrainian Freedom Convoys, пояснює один з її лідерів Уле Квале.
"Звичайно, ми могли б набрати кількох водіїв і використовувати їх знову і знову, але тоді нам не вдасться так добре поширювати нашу справу. Тому що, це не лише операція з доставки машин до України. Це основа для наступних поїздок. Ми всіх заохочуємо фотографувати автівки і вантажі, робити пости поширювати інформацію і любимо повторювати, що люди їдуть в Україну водіями, а повертаються амбасадорами. Вони зустрічаються з солдатами, чують історії, переймаються ситуацією і коли повертаються додому, або ще дорогою, телефонують своїм колегам по бізнесу. Я б сказав, такі люди забезпечили нам десь половину від всіх зібраних коштів", — каже Уле.
Кожен з водіїв до того ж сам оплачує собі дорогу, проживання та квитки додому. Так донорські кошти йдуть виключно на закупівлю автівок.
Все почалося з волонтерства в посольстві України
Сам співзасновник UFC, юрист Уле Квале. Почав волонтерити в березні 2022 року. Коли почалося повномасштабне вторгнення, зв'язався з українським посольством в Осло, і зголосився їм допомагати. Сам подорожував до України з гуманітаркою. На Великдень 2022 року найняв фургон у Польщі, купив медичне обладнання і двічі їздив до Львова та Києва. Після цього почав більше займатися автомобілями, першу машину передав армії влітку 2022 року.
"З самого початку було багато запитів від українських солдатів якраз щодо автомобілів. У нас є багато досить якісних машин за набагато нижчою ціною, ніж ви можете придбати в Україні, Великобританії або в країнах Балтії", — пояснює Квале.
З того часу Ukrainian Freedom Convoys зібрали близько 800 000 доларів США. Придбали, поремонтували, пофарбували і передали майже 200 авто.
"Прем’єр-міністр скоро під’їде"
Серед способів зібрати кошти на "корчі", благодійні аукціони, де розігрують право дати ім’я машині.
"Ця машина названа на честь дочки одного з моїх друзів, її звуть Асіль", — каже К’єтіл Скогранд.
Поряд із Асіль стоїть Рембо. А за кілька годин на парковці у Львові збереться солідне представництво норвезького кабінету міністрів.
"Це Ейде, наш міністр закордонних справ", — показує Уле сусідню машину. "І ще є Стьоре, прем’єр-міністр, але він доєднається до нас пізніше".
Іменами урядовців автівки назвали, бо поїздка до України розпочалася із акції під парламентом Норвегії. Учасники, кажуть, хотіли привернути увагу до того, що Норвегія могла б і більше допомагати Україні.
"Ось, цю машину ми назвали Ведум — на честь міністра фінансів Норвегії. Він є босом великого нафтового фонду.” Понад 150 мільярдів доларів було зароблено додатково через війну в Україні, але ми (Норвегія - авт.) даємо лише 1,5 мільярди. Ведум, це дуже мало!” - підсумовує Квале, уявно звертаючись до міністра. “Ми запросили всі політичні партії і наше повідомлення полягало в тому, що ми даруємо ці автомобілі на ім'я цих трьох політиків через відсутність великих пожертв від норвезького парламенту. Оскільки вони не дають достатньо. Ми даємо їхні імена".
- Актуальне
- Важливе