Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Ветеран у 21 рік: Єгор Олійник про молодість у військовій формі та ставлення цивільних

Андрій Жолоб
21 вересня, 2024 субота
09:30

Єгор Олійник підписав контракт у 18 років, тоді ж і зустрів повномасштабне вторгнення. Після поранення хлопець з протезом повернувся на фронт

Зміст

Свою історію він розповів у програмі Андрія Жолоба "Без броні" на FM "Галичина". 

Єгоре, розкажи, де служив, чим займався, яка в тебе була посада і скільки ти часу присвятив тому, щоб захищати державу. 

Мені зараз 21 рік. Воювати пішов у 18. Я підписав контракт перед війною, 23 грудня, а війна почалася 24 лютого. Я навіть курс молодого бійця не встиг повністю пройти.

Війну зустрів біля Броварів. Ми спочатку були в артилерії. 23 лютого командир написав: "Хлопці, поводьтеся добре, тому що можуть полізти". Ніхто не вірив, насправді. Але ми готувалися, не спали всю ніч. І о п’ятій ранку почалася війна. 

Ми виїхали до Броварів і там уже зустрічали русню, відбили їх з Київської області. Я був у 72-й білоцерківській бригаді.

Потім ми приїхали в Донецьку область. Там мені стало нудно в артилерії тягати снаряди...

Ти був як номер обслуги?

Так, я був номером обслуги, потім став заряджальним. Снаряди були важкі, надривав собі спину. Хотілося екшену, в піхоту, ближнього бою. Тоді ми вирішили з хлопцями перевестися разом у піхоту, в механізований батальйон. Хлопці, які переводилися у стрілецький, ставали 200-ми, 300-ми, тому вирішив іти саме у механізований.

Почалися справжні випробування. Якщо порівнювати те, що було на Київщині, з тим, що потім було на Донеччині, - це наче, дві різні країни. Там дуже жорстко було. 

Не пошкодував?

Навпаки, мені подобалося. Мене поставили командиром відділення, вся посадка була моєю. У нас було сім людей - молоді, зелені хлопці, такі, як я. Ми взяли двох полонених, захопили ворожу техніку, кулемети.

Одного разу, коли я йшов на евакуацію, підірвався на міні. Мені відірвало п’ятку, пальці залетіли до коліна, перебило всю ліву руку, вона не рухалася. Сам собі наклав три турнікети, ну й потім чекав, поки хлопці наблизяться. За цей період хотів застрелитися, автомат уже пристав собі до бороди.

Це було на емоціях? Ти вирішив, що вже не будеш ефективним, чи не хотів у полон?

Я боявся полону, і в той момент, коли лежав поранений, подумав, що мені зараз відріжуть кінцівки й буду тягарем для своїх близьких людей. Розумів, що за 100 метрів кацапи, і вже капець. А в полоні будуть знущатися. Доля секунди - і наші хлопці підбігли, забрали автомат.

Пам'ятаєш, як відбувалася евакуація?

Я саме йшов на евакуацію, по мене ще перед тим машина виїхала. Так вийшло, що собі машину замовив. Я взагалі не курю, але в той момент попросив хлопців закурити. Але ніхто не дав, і досі дякую хлопцям за це.

Розкажи про лікування і повернення з протезом на фронт.

Їздив по багатьох лікарнях, відчував сильну ненависть через те, що я без ноги, не розумів, як себе знайти в цивільному житті. Вирішив повертатися назад, подумав, що це підійме хлопцям дух - що я з протезом повернувся. У Львові в Unbroken мені поставили новий протез, приїхав у частину, всі були шоковані. Потім потрапив назад до своїх хлопців на фронт.

Ти на протезі ходив у штурми? Чи все-таки виконував функцію забезпечення? 

Спочатку не знали, що зі мною робити. Відправили на курси FPV-дронів. Відучився, але мені не сподобалося взагалі. Попросив у командира піти в піхоту, він мене відправив туди. Виконував усі ті обов'язки, що виконувала піхота. Абсолютно всі. Я був з ними на рівні.

Побратими не намагалися тебе поберегти? 

Намагалися, казали: "Та Єгор, не треба! Та сиди! Який толк з тебе, ще потім тебе нести будуть". Я казав: "Пацани, це я потім вас нести ще буду, бо вже знаю, як це і що це".

Як сталося так, що ти залишив свою службу? 

Про це тяжко говорити. З 6 серпня я офіційно списаний - цивільна людина. 

Хлопці постійно казали: "Все, Єгор, їдь, відпочивай. Ти вже все своє віддав. Справді, відпочивай". Мені морально було тяжко, і фізично було тяжко на ноги. Хлопці дуже підтримували мене, але казали: "Єгор, відпочивай, їдь за кордон, веселися". 

Одного разу я був на позиції, коли передали, що маю їхати в Павлоград на ВЛК. Поїхав, одразу пішов до хірурга, він мені каже: "Вибачай, але такий закон, що ти маєш списатися". І все - я поїхав у Білу Церкву, повторно пройшов там ВЛК, мені сказали, що тепер маю сидіти в тилу, займатися документами, папери писати, видавати речі. Подумав, що не хочу. Написав хлопцям, і вони сказали, що я вільний.

Як тобі звикати до абсолютно нового життя у 21 рік? Ти ж, по суті, цивільної професії ніякої ще й не мав. У якому напрямку будеш рухатися? Скажи мені, ти бачиш, в якому напрямку "горіти"?

Поки що ні, тому що я зараз зрозумів, що тілом тут, а душею - там. Мені це дуже тяжко дається. Поки що себе тут не бачу. Всім це кажу, але думаю, що потрібен час. І все. Думаю, потім воно якось усе налагодиться. 

Зі свого досвіду, пройшовши роботу з психотерапевтом, однозначно й тобі підкажу це зробити. Це все називається апатія військовослужбовця. Це коли ти переживаєш адреналін, двіж і це все - і раптом потрапляєш у надто тихі, надто спокійні умови й просто не знаєш, в яку стіну впертися. Ну, й таке питання - яким є ставлення соціуму до тебе, до Єгора на протезі? Як ставляться цивільні? Як реагують на це діти? 

Ми недавно з побратимом відпочивали в басейні біля Львова. Лежимо, засмагаємо. Навпроти нас хлопчик, років 7 десь, підходить до тата й каже: "А що це дядьки без ніг?" Я подумав, що вже третій рік війна іде, а батько не може досі пояснити дитині, що таке протез.

Виявилося, що батько сам у ССО, але я подумав: як так, що три роки війна, ми тут з Володимиром постійно всім розказуємо, даємо дорослим протез, даємо дітям протез, а ви самі не можете дитині розповісти? Ви самі не можете піти в реабілітаційний центр або в ту саму лікарню, подивитися на них? Чому ми це маємо робити? Чому ви не пристосовуєтеся до нас? Я, наприклад, не знаю, як спілкуватися з цивільними людьми. 

Повір, що в цивільних те саме з нами, з ветеранами. 

Їм треба більше пристосовуватися до нас, тому що, на мою думку, якщо сьогодні закінчиться війна, дай Боже, ветеранів повернеться декілька мільйонів.І це буде просто капець. Їх буде дуже багато. І що, нам тепер пристосовуватися до цивільних? Думаю, що ні. 

Головне - приймати, що це нормально, що ми різні.  Ми як олія і вода, які між собою дуже погано змішуються. Але треба шукати ту центрифугу, яка зможе зробити дисперсію молекул. А чи зауважуєш, що, навпаки, люди стараються допомогти при виході з автобуса, пропустити в черзі тощо? Є розуміння суспільства, яке встиг зауважити? 

Ну, наприклад, особисто щодо мене, декілька людей тільки вирішили допомогти, і все.

Як ти ставишся, якщо тобі пропонують допомогу? 

Нормально. Я ще не чув від жодного ветерана, що ні, не можна нас запитувати, чи нам допомогти. Можливо, є такі, але це вже дуже серйозні якісь, напевно, проблеми є ментальні, коли людина аж так закривається.

Чим зараз у Львові загалом займаєшся?

Ми з побратимом є позаштатними радниками міського голови з питань ветеранської політики. У Львові є 14 патріотичних центрів, де виховують дітей, навчають їх такмеду, того, що буде необхідне, якщо прилетить ракета. Щоб дитина змогла хоча б розуміти, як накласти турнікет, як правильно поводитися зі зброєю, якщо в людини є якась зброя, наприклад. 

Ми їздимо зараз, перевіряємо ці центри, спілкуємося з ними, дізнаємося, чого їм не вистачає, спостерігаємо за процесами, як діти до цього ставляться, чи діти взагалі хочуть, чи не хочуть цим займатися. Поки що цим займаємося.

А як зауважуєш, діти підліткового віку тягнуться до ветеранів поспілкуватися? 

Так, їм дуже цікаво. Я помітив, що їм якраз цікаво. Але їм не цікаво, коли ти щось розказуєш на дуже розумні теми. Їм треба коротко і ясно - показав протез, вони помацали, дізналися, ти їм пояснюєш усе. Їм, дітям, так простіше пояснити, ніж коли розказують дуже по-розумному щось. 

Одного разу ми приїхали в центр, а там інструктор пояснював дітям, що якщо у них артеріальна кровотеча, їм треба просто притиснути руку до тіла. І навіть не пояснював, як накладати турнікет. 

Уся правда в тому, що не соромно не вміти, соромно не питатися. Я, взагалі, думаю, що мені можливість вижити на тій війні була дана лише тому, що розпитував солдатів, сержантський склад і так далі: а це прихід чи виліт, як правильно ховатися?..

Тому що насправді ніхто з нас не народжений навіть для війни, не готовий до війни. Більшість думає, що ми вже мами в пузі були у формі, сиділи в касках з маленькими "калашами".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.13
    Купівля 41.13
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.13
    Продаж 43.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
10:20
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
09:59
Закарпатську обласну службу зайнятості очолив ексголова Мукачівської райадміністрації Едгар Токар
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
09:02
кільцевання лелек
Лелека Світязь, який два місяці тому зник у долині Нілу, вийшов на зв'язок
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
Більше новин