
У Львові реставрують вцілілі сходи з музею Шухевича, знищеного російським дроном
Сходи, які дивом вціліли після російської атаки на музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича у 2024 році, вже консервують та реставрують. У майбутньому вони стануть частиною експозиції відбудованого музею Шухевича в Білогорщі
Про це повідомила Львівська міська рада, передає "Еспресо.Захід".
Сходи вціліли на 70%
За словами консерватора творів мистецтва Василя Карпіва, перш ніж взятись до роботи, провели спеціальні дослідження, відібрали проби, щоб зрозуміти структуру об’єкта, рівень пошкоджень та правильно спланувати подальші дії з консервації і реставрації експозиційного елемента. Додамо, що унаслідок атаки на музей сходи вціліли на 70%.
"Цікаво тут те, що ми маємо різнохарактерні руйнування і перед нами є завдання забезпечити збереження об’єкта в тому стані, в якому він є. Маємо забрати жуків, провести антисептичні заходи щодо ураження грибками і найцікавіше, мабуть, буде забезпечення збереження оцього погорілого дерева, яке дуже є делікатним і практично стає одним з акцентів того моменту історії, яка відбулася з цими сходами. Консервація – це призупинення всіх процесів руйнування. Вона дасть нам можливість поставити цей історичний обʼєкт на своє рідне місце вже як експонат музею, який люди зможуть бачити і навіть обмежено торкатися", – розповів Василь Карпів.
Фахівці кажуть, що у цьому делікатному процесі немає права на помилку, адже вони працюють з унікальними об’єктами, інших екземплярів яких не існує.
На цих сходах вбили генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича
Історик Микола Посівнич, який є членом робочої групи з відновлення музею Романа Шухевича, зазначив, що сходи мають не лише унікальне історичне, а й символічне значення, адже стали місцем, де вбили генерал-хорунжого УПА.
"Ці сходи є первинним артефактом, який був побудований у час зведення цього будинку. Коли Роман Шухевич перебував майже 2 роки безпосередньо там, він ходив по них. На цих сходах він прийняв свій останній бій і біля криївки помер. Тож вони є безпосереднім свідком цих подій. Нині сходи – один з основних елементів, що чудом збереглися після бомбардування, і тепер вони є яскравим нагадуванням обстрілу двома російськими шахедами і демонстрацією того, що сталося з музеєм", – зазначив Микола Посівнич.
Нагадаємо, Роман Шухевич – головний командир УПА, загинув 5 березня 1950 року на Білогорщі. У будинку, де мешкав Роман Шухевич і де відбувся його останній бій, згодом облаштували музей. У ніч на 1 січня 2024 року музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича зруйнував російський дрон.
Влучання уламків дронів у музей Шухевича
У ніч на 1 січня 2024 року унаслідок влучання уламків дронів у музеї Романа Шухевича у Львові виникла пожежа, внаслідок чого будівля була повністю зруйнована. На щастя, найцінніші експонати музею Шухевича у Львові, а це близько 600 одиниць, ще на початку повномасштабного вторгнення РФ перенесли в безпечне місце. Однак, втрачені усі предмети побуту, що пов’язані з діяльністю Шухевича.
Музей стане більшим
Зазначимо, після відновлення музей Романа Шухевича стане на половину більшим, аніж до обстрілів. Архітектурна команда Guess Line Architects під керівництвом Андрія Лесюка виготовила проєкт відновлення музею генерал-хорунжого УПА та подала його на експертизу. Відновлений музей збільшиться на 49% і матиме площу 312,4 м², матиме нові експозиційні зали, а мешканці мікрорайону отримають нове, якісне укриття.
- Другий рік поспіль 5 березня роковини загибелі головнокомандувача УПА Романа Шухевича відзначали біля руїн його музею, який російський безпілотник знищив 1 січня 2024 року.
- Актуальне
- Важливе




