Найпоширеніше онкозахворювання серед жінок: коли треба йти на УЗД, а коли на мамографію
Для вчасного виявлення патологій молочної залози жінкам радять проводити самообстеження, а також ходити на УЗД чи мамографію. Наскільки часто і як це правильно робити - читайте у тексті
Про це в коментарі "Еспресо.Захід" розповіли фахівці Львівського онкоцентру.
Щороку на Львівщині орієнтовно в 900 людей виявляють рак грудної залози. По Україні ця цифра становить понад 14 тисяч.
Жовтень традиційно є місяцем обізнаності з проблемою раку грудної залози. Генеральний директор Львівського онкоцентру Олег Дуда зазначив, що це найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, яке часто призводить до важких ускладнень.
"Важливо розуміти, що це онкозахворювання цілком виліковне за умови його виявлення на ранніх стадіях. Саме тому ми рекомендуємо проходити регулярні профілактичні огляди в лікаря, адже це суттєво підвищує шанси на ефективне лікування".
Він також додає: важливо здолати стигми в суспільстві та перебороти страхи. Жінки повинні не боятися йти на обстеження.
"Пам’ятайте, що ховатися від проблеми – це не вихід. Краще прийти й переконатися, що ти здорова. Вкотре закликаю жінок не боятися і подбати про власне здоров'я, адже ви дуже потрібні своїм рідним", - говорить Олег Дуда.
Фото: Львівський онкоцентр
Навіть якщо ви почуваєтеся абсолютно нормально, для раннього виявлення раку грудної залози, треба проходити мамографію кожні два роки. Завідувач відділення патології грудної залози Михайло Білич пояснює: білатеральну мамографію варто починати після того, як вам виповнилося 40 років.
До цього віку, від 20 років, потрібно щорічно робити УЗД грудей. Окрім того, також надзвичайно важливим є самообстеження.
"Коли жінка досягла репродуктивного періоду, то через тиждень від початку місячних можна оглядати себе".
Як правильно почати самообстеження
Огляд варто проводити щомісяця, через тиждень після початку менструації. Робити це краще після душу в оголеному вигляді перед дзеркалом.
Тримайте руки на поясі, після цього повільно заводьте їх за голову. Проведіть перед дзеркалом через кожну грудну залозу дві уявні перпендикулярні лінії, які ділять грудну залозу на чотири ділянки. Правою рукою оглядаєте ліву залозу, лівою - праву.
"Паралельно берете аркуш паперу, малюєте два кружечки, ділите їх на чотири ділянки. Якщо не бачите ніяких проблем на своєму тілі, відповідно, нічого не малюєте. Після цього цей аркуш ховайте і через тиждень, не підглядаючи до нього, знову проводьте огляд. Опісля - звіряєтеся", - пояснює фахівець.
Михайло Білич наголошує: якщо ви щось у себе виявили, не треба одразу панікувати. Можна поспостерігати за ситуацією ще місяць, оскільки існують так звані кісти, що з’являються на грудях. Вони можуть бути реакцією на цикл.
Якщо після кількох обстежень ці ущільнення залишаються, тоді треба звертатися до мамолога чи йти на УЗД. В такому разі все, що жінці потрібно мати, - це скерування від сімейного лікаря. Процедура відбувається безплатно.
Фото: Білич Михайло Іванович, завідувач відділення патології грудної залози КНП ЛОР "Львівський регіональний онкологічний лікувально-діагностичний центр"
Не потрібно тягнути до останнього
"Еспресо.Захід". також поспілкувалося з жінкою, яка помітила утворення на грудях. Львів’янці Тетяні - 39 років. Вона розповідає, що на мамографію не ходила, самостійні огляди грудей у неї теж були не частими. Попри те, приблизно 3 тижні тому вона помітила на грудній залозі гульку. Сусідка пані Тетяни вже раніше проходила лікування у відділі патології грудної залози, тому порадила подрузі піти на УЗД та мамографію - щоб бути спокійнішою.
"Ми приїхали на місце, лікар відповів, що утворення трохи велике, треба його видаляти", - розповіла жінка.
Зараз пацієнтку прооперували, вона почувається добре і переконує - дуже важливо не забувати про такі речі, як самообстеження, адже на ранніх термінах усе лікується.
"Треба обстежуватись, ходити на УЗД, мамографію і не тягнути до останнього. Не думайте про роботу, не відкладайте, краще починати лікувати, на якому б терміні не була ситуація".
- Актуальне
- Важливе