Еспресо. Захід

На Збоїщах у Львові завершили ексгумацію поховань польських військових: подробиці

Наталія Фанок
1 вересня, 2025 понедiлок
18:41

Перепоховання віднайдених останків заплановано на перший тиждень жовтня на кладовищі у Мостиськах Львівської області

Зміст

Про це повідомила пресслужба Міністерства культури та стратегічних комунікацій, передає "Еспресо.Захід".

У Львові завершилася спільна українсько-польська експедиція на території колишнього цвинтаря на Збоїщах, де у вересні 1939 року під час оборони Львова від німецької армії полягли десятки військовослужбовців Війська Польського.

Що виявила експедиція

Понад чотири тижні фахівці працювали над ексгумацією поховань. У ході робіт було виявлено дві поховальні ями розміром близько 2,5 на 4 метри, відстань між якими становить приблизно два метри. За архівними та історичними даними, у першій ямі поховали воїнів, які загинули в бою 12 вересня, а в другій – полеглих кількома днями пізніше.

За результатами досліджень, у двох похованнях може бути від 40 до 50 осіб, однак точну кількість встановити складно: поховання військових частково перетиналися з пізнішими цивільними похованнями 1950–1960-х років, що порушило цілісність скелетів.

Читайте також: У Львові під час ексгумації в мікрорайоні Збоїща українсько-польська експедиція виявила останки близько 50 тіл

"Вшанування полеглих – це наш моральний обов’язок перед минулим і майбутнім. Україна послідовно підтримує діалог пам’яті, який об’єднує український та польський народи, та відкриває шлях до взаємоповаги й порозуміння. Ми відкриті до продовження цієї роботи – як на своїй території, так і в Польщі, де плануються пошукові роботи у кількох локаціях", – наголосив заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Андрій Наджос.

Під час експедиції виявлено, що всі загиблі були у військовій формі та мали особисті речі – зубні щітки, люстерка, релігійні медальйони. Виявлено 11 ідентифікаційних жетонів, на яких зазначено ім’я, прізвище, рік народження, призовний пункт та віросповідання. Водночас бракувало взуття та поясів із підсумками й багнетами, ймовірно, їх зняли після бою як трофеї.

Поруч із польськими військовими також знайдено речі німецького походження, зокрема частину шолома та фрагменти німецького жетона. Це підтвердило свідчення місцевих мешканців, що на цьому місці могли бути поховані й німецькі солдати.

Як зазначив керуючий справами виконкому Львівської міської ради Євген Бойко, після завершення експедиції місто впорядкує територію і тут залишиться зелена зона.

Читайте також: "Вирішили оселити на могилах робочий клас": житель Збоїщ про те, як радянська влада зруйнувала цвинтар у Львові

Перепоховання віднайдених останків

Після ексгумації фахівці відібрали ДНК-проби, щоб ідентифікувати загиблих і передати останки їхнім родинам. Перепоховання віднайдених останків з дотриманням ритуальних і християнських традицій заплановано на перший тиждень жовтня на кладовищі у Мостиськах Львівської області.

Водночас, наприкінці вересня заплановано розпочати розкопки в селі Юречкова поблизу Перемишля, де за архівними даними можуть бути поховані воїни Української повстанської армії.

Читайте також: Могилу вдалося віднайти 2019 року: що відомо про ексгумацію останків польських солдатів, заплановану у Львові на Збоїщах

Польсько-українські ексгумаційні роботи на Збоїщах у Львові

4 серпня розпочалися ексгумаційні роботи на території кладовища в колишньому с. Старі Збоїща (нині – територія міста Львів), які стали можливими завдяки чіткій координації спільних зусиль Міністерств культури та Міністерств закордонних справ двох країн, а також Інститутів національної пам’яті України та Польщі. До проведення робіт залучені профільні інституції України та Польщі, які увійшли до складу спільної українсько-польської експедиції.

Орієнтовна тривалість робіт становить близько чотирьох тижнів.

Ці роботи стали черговим етапом діалогу Україна – Польща з питань спільної історичної пам’яті, покликаного зміцнити відносини між двома стратегічними партнерами шляхом належного вшанування пам’яті українців та поляків, які загинули внаслідок трагічних подій періоду Другої світової війни.

  • У серпні у Львові на території колишнього цвинтаря на Збоїщах у межах двосторонньої співпраці почала працювати українсько-польська експедиція з ексгумації останків солдатів Війська Польського.
Теги:
Читайте також:
Львів
+15.6°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
3 червня
22:54
На Львівщині 4 червня очікуються дощі та грози, місцями туман
22:32
військові
Львів 4 червня попрощається із загиблими воїнами Тарасом Лозинським, Віталієм Резніченком і Золтаном Лакатошем
21:40
врятували двох оленят
На Рівненщині надзвичайники врятували двох оленят, які опинилися у вогняній пастці
21:20
Збірна України з футболу
Уперше від початку повномасштабної війни збірна України з футболу провела відкрите тренування у Львові
20:30
Назарій Гусаков
Стан львів'янина Назарія Гусакова зі СМА, підозрюваного в шахрайстві, різко погіршився
19:58
мухомори
Дитина з Рівненщини отруїлася сушеними мухоморами, придбаними на сувенірному ринку в Яремчі
16:48
Військовослужбовець вимагав від клієнтів-ухилянтів щомісячно 20 тис. грн: на Волині викрили корупційну схему в ТЦК
13:55
через витік нафти забруднено 1 600 кв. м землі
На Львівщині через витік нафти забруднено 1 600 кв. м землі: судитимуть працівника підприємства
13:13
діти
Із вересня у 22 садочках Львова працюватимуть групи для дітей від одного року
12:35
Юрій Мозіль
Повернувся за пораненим побратимом: на війні загинув співробітник SoftServe львів’янин Юрій Мозіль
2026, вiвторок
2 червня
19:15
випускниця Софійка з СМА
У львівській школі випускниця зі СМА на колісному кріслі станцювала особливий вальс із однокласником
18:15
Роботу художника Івана Марчука "Щедра планета" продали на Sotheby’s за 96 тис. євро
17:32
Партнерський матеріал
благодійний тур гурту "Жадан і Собаки"
Компанія blago підтримує благодійний тур гурту "Жадан і Собаки": у Львові відбудеться великий концерт
17:08
у Львові іноземку засудили до 6 років
Передавала ворогу дані про ЗСУ та правоохоронців: у Львові іноземку засудили до 6 років ув'язнення
16:30
Георгій Мазурашу
Нардеп Мазурашу заявив, нібито на Буковині мобілізували громадянина Німеччини. У ТЦК прокоментували
15:26
У Львові затримали чоловіка, який поранив ножем військовослужбовця ТЦК
У Львові затримали чоловіка, який поранив ножем військовослужбовця ТЦК
14:58
На Закарпатті викрили працівника оборонного заводу
На Закарпатті викрили працівника оборонного заводу, який через батька в рф передавав секретні дані ворогу
14:34
Оновлено
Рятувальники ліквідовують наслідки ворожого обстрілу.
На Хмельниччині після нічної атаки 2 червня рятувальники ліквідували 4 пожежі на підприємствах
11:10
У Чернівецькій області виставили на продаж деревообробний комплекс, що працює з ринком ЄС
У Чернівецькій області виставили на продаж деревообробний комплекс, що працює з ринком ЄС
10:30
У Тернополі бригада медиків швидкої врятувала життя жінці
У Тернополі бригада медиків швидкої врятувала життя жінці
09:37
прощання з Героями
Львівщина 2 червня попрощається з одинадцятьма полеглими воїнами
09:05
Ремонт вул. Залізничної
Ремонт вул. Залізничної: у Львівавтодорі озвучили терміни завершення основних робіт
Більше новин