"Ніколи їхня "побєда" не буде нашою перемогою": найвідоміші цитати мовознавиці Ірини Фаріон
Ірина Фаріон — яскравий приклад людини, яка присвятила своє життя боротьбі за українську мову та національну ідентичність, тому чимало її висловів були присвячені саме питанню мови, в якому вона бачила основну суть українства й Української держави
"Еспресо.Захід" пропонує нагадати собі крилаті вирази Ірини Дмитрівни, які свого часу наробили чимало галасу в суспільстві, а тепер після смерті мовознавиці стали нероздільною частиною її образу захисниці української мови.
Відомі цитати Ірини Фаріон
"Говорити українською – це означає панувати";
"Ніколи їхня "побєда" не буде нашою перемогою";
"Якщо у вас є подруга Марічка, то ніколи не кличте її Машою. Бо якщо вона Маша — то це форма не наша";
"Немає рускоязичного населення, є українці, є к*цапи, є болото";
"Як допомогти вам опанувати українську мову? Як педагог я бачу проблему в двох контекстах: мову не знають або ті, хто політично упереджені, або розумово відсталі. В якій системі координат перебуваєте ви?" (це запитання Ірина Фаріон поставила у ВР тодішньому прем’єру Миколі Азарову);
"Орлиці не сповідаються перед гієнами!" (цитата з розмови з журналістами на тему її діяльності в КПРС у 1980-х роках);
"Влада, що не здатна захистити державної мови, – ніколи не захистить державних територій";
"Якщо армія говорить чужою мовою,— вона є чужою" (ці слова Ірина Фаріон сказала вже після скандального "Рандеву з Яніною Соколовою", коли наразилася на чималу критику через те, що звинуватила російськомовних бійців бригади "Азов" у тому, що вони "русскі", бо не говорять українською);
"Я тимчасова, але ідея, яку я сповідую, — вічна, тому що це ідея Нації як самодостатнього суб’єкта світової історії".
Хто така Ірина Фаріон
Ірина Дмитрівна Фаріон народилася 29 квітня 1964 року в місті Львові. Вона була популярною українською мовознавицею, політиком та громадським діячем. Також Ірина Дмитрівна була професоркою та науковицею, мала ступінь доктора філологічних наук.
Ірина Фаріон закінчила Львівський національний університет імені Івана Франка. Працювала там викладачкою, де займалася дослідженнями української мови та літератури. Згодом почала працювати у Львівській політехніці. Фаріон була відомою дослідницею української ономастики – науки про власні імена.
У 2012 році Фаріон обрали народною депутаткою України від Всеукраїнського об'єднання "Свобода". Вона активно виступала за підтримку української мови та культури, що стало її головним політичним фокусом. Останніми роками займалася телевізійною та блогерською кар’єрою. Розповідала про українську культуру та висловлювала свої погляди сотням тисяч підписників, мала мільйони переглядів, зокрема популярною була її програма "Ген українців".
Загалом Ірина Фаріон була відома своєю рішучою позицією щодо захисту та популяризації української мови. Вона написала чимало книг і наукових праць, присвячених мові. Її діяльність часто супроводжується скандалами та конфліктами, особливо щодо мовного питання. Вона неодноразово виступала з різкими заявами проти використання російської мови в Україні. Тому Ірина Фаріон часто ставала об'єктом критики через свої радикальні погляди.
Що відомо про вбивство Ірини Фаріон
У п'ятницю, 19 липня, у Львові на вул. Масарика, 3 на професорку Львівської політехніки Ірину Фаріон вчинили замах. Невідомий вистрелив їй у голову з вогнепальної зброї.
Ірину Фаріон доправили до лікарні Св. Пантелеймона Першого територіального медичного об'єднання Львова на вулиці Миколайчука.
Згодом стало відомо, що Ірина Фаріон перебуває у глибокій мозковій комі на штучній вентиляції легень, проте лікарі борються за її життя. Проте упродовж години медики були змушені повідомити сумну звістку: Ірина Фаріон померла у лікарні.
Після смерті політикині злочин перекваліфікували на ч.1 ст. 115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України.
До розслідування залучили майже всю поліцію міста, частково - Львівщини, також працюють оперативники та слідчі груп, які приїхали з Києва на чолі із заступниками Нацполіції та СБУ. Призначена низка експертиз, серед яких і балістична.
Всеукраїнське об'єднання "Свобода" оголосило про фінансову винагороду за будь-яку інформацію, яка допоможе знайти нападника на мовознавицю Ірину Фаріон. За словами Наталії Ющук, осередок ВО Свобода в США оголошує винагороду у розмірі $10,000 за інформацію, яка допоможе затримати вбивцю Ірина Фаріон.
У понеділок, 22 липня, Ірину Фаріон поховали на Личаківському цвинтарі у Львові. Віддати їй останню шану зібралися тисячі людей.
- Актуальне
- Важливе