Добудувати не можна залишити: як Львів закопав у сміття 14,5 млн євро і чому мер пересварився з депутатами через сміттєпереробний завод
Від сміттєвої кризи до політичної: як новий кредит на сміттєпереробний пересварив мера Львова з депутатами та чи готові міські обранці погодити новий кредит, аби добудувати довгообіцяний завод
Упродовж кількох місяців Львівська міська рада намагається взяти черговий кредит на 840 млн грн. Чиновники уже погодили цю позику в Міністерстві фінансів та обрали банк, однак підписувати нову кредитну угоду можна лише після того, як її затвердять депутати Львівської міської ради. При цьому має бути не проста більшість, а дві третини голосів. А їх ніяк не назбирується.
Річ у тім, що основна частина позики – 718 млн грн – має піти на добудову сміттєпереробного заводу, на який місто уже брало кредит у Європейському банку реконструкції та розвитку. Тож депутати почали вимагати звітів у чиновників та ЛКП "Зелене місто", про те, куди пішли 15 млн євро кредиту і 10 млн євро грантів і навіть створили спеціальну комісію, яка ось уже кілька місяців намагається з’ясувати, чому цих грошей не вистачило.
За ці кілька місяців Андрій Садовий намагався переконувати депутатів, соромити, мовляв, йому уже перед Мінфіном не зручно. На останню позачергову сесію, яку скликали саме для погодження нового кредиту, частина депутатів не з’явились. Прийшли лише 35 депутатів з 64, тож навіть якби усі присутні проголосували “за", дві третини голосів не назбиралося б.
У повному складі не з’явились на голосування фракції "Варта" та "Свобода". Від "Голосу", який офіційно заявив, що не братиме участь у цьому засіданні саме через ухвалу про кредит, все ж був один депутат – Тарас Репицький. Від "Європейської солідарності" було 18 депутатів з 26, а від "Самопомочі" 15 з 17. Двоє депутатів від "Самопомочі", які не прийшли на важливе для мера засідання – співвласник "Шувару" Роман Федишин та пастор Львівської Церкви ЄХБ «Осанна» Дмитро Колесник.
Депутатів, які не прийшли на це засідання, Андрій Садовий назвав їх дезертирами і зажадав письмових пояснень причин відсутності на сесії. Чим викликав обурення міських обранців, які формально не є підлеглими міського голови та не отримують зарплати з бюджету, тож не зобов’язані йому звітувати. Голова бюджетної комісії Наталія Шелестак, яка на той момент хворіла на Covid-19, у своєму поясненні написала, що хвилюється за здоров’я міського голови і порадила обстежитись, бо він "забувається".
Вартість проєкту могли свідомо занизити
Як пояснив у коментарі "Еспресо.Захід” голова тимчасової контрольної комісії міської ради з питань діяльності ЛКП "Зелене місто" щодо будівництва сміттєпереробного заводу Назарій Бербека, з цих 718 млн євро більш ніж половина суми піде на додаткові роботи, які не були передбачені у попередньому проєкті.
"718 млн грн – це новий запит від ЛКП "Зелений Львів", яке є замовником будівництва, – каже Назарій Бербека. – Ця сума складається з трьох блоків. Перший – це додаткові роботи, які не були враховані в основному контракті. Там є низка робіт, які довелось додатково виконувати. Саме на ці додаткові роботи потрібно приблизно 10 млн євро, тобто 440 млн грн. Другий блок – індексація цін з 2021 року за чинними контрактами. Це 2,9 млн євро. Третій блок – це частка міста у чинному контракті з ЄБРР – це дефіцит у 2,9 млн євро".
Натомість голова бюджетної комісії Наталія Шелестак вважає, що потреба у додаткових роботах на 10 млн грн виникла через те, що у першому проєкті свідомо не врахували важливі складові, аби занизити його ціну.
"Як на мене, проєкт був не просто недосконалий – це було зроблено свідомо, аби занизити ціну проєкту, аби нам дали той кредит. І якби не повномасштабна війна, ми б його потягнули, – каже Наталія Шелестак. – Скажімо, якщо відсутність укриття у першому проєкті можна зрозуміти, бо до повномасштабного вторгнення ніхто про це не думав, то як пояснити відсутність вагової станції? Чи певних адміністративних будівель, комунікацій… Я не інженер, але навіть я розумію, що без цього завод просто не може функціонувати".
При цьому Наталія Шелестак заперечила, що на сміттєпереробний уже пішло 50 млн євро.
"Це загальна сума проєкту, до якої входять також витрати на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища. Безпосередньо на будівництво заводу пішло 14,5 млн євро кредиту ЄБРР. Ще 10 млн євро гранту пішло на обладнання, яке уже очікує на встановлення", - уточнила голова бюджетної комісії.
Кредит ЄБРР доведеться повертати, навіть якщо завод не добудують
При цьому голова бюджетної комісії переконана, що цю "коробку" можна було збудувати дешевше, хоча під час перевірок порушень начебто не знайшли.
"Якби я була мером міста, я б такий контракт не підписала. Але він уже є. Зобов’язання у нас вже є. І тепер питання: або ми доробляємо цей завод, або махаємо рукою на ті 14,5 млн євро кредиту, які ми уже там закопали. Нагадаю – це кредит і платити за нього треба. Кредит, нагадую, в євро. Усілякі неустойки полякам, які не зрозуміло чому виграли цей конкурс, теж платитимемо. За те, щоб законсервувати теж треба платити гроші. Якщо не законсервувати – воно зруйнується, – каже Наталія Шелестак. – Я затягувала для себе рішення по цьому кредиту, бо сподівалась, що кошти на добудову ми будемо частинами знаходити у бюджеті. Але у нас стільки дірок, які треба закривати, що ми у роздумах. Бо не по-господарськи лишити усе як є. Але найбільше мене турбує у цій історії правильна реалізація, щоб потім не було "ой, знов не вистачає”.
Відтак, наразі депутати намагаються придумати запобіжники, аби у випадку отримання кредиту, ці кошти були використані ефективно і завод таки був добудований.
Депутати чекають на звіт керівника ЛКП "Зелений Львів"
У "Голосі" також вважають, що завод треба добудовувати, але перед цим, як дозволити міським чиновникам та ЛКП "Зелене місто" взяти ще один кредит, треба зрозуміти, що пішло не так з першим.
"Наша позиція була досить чітко опублікована ще до початку сесії. Коли депутати не згодні з рішенням, які приймає більшість, то мають можливості по-різному висловити свою незгоду. І наша неучасть у сесії була свідомою дією, яка звертає увагу на те, що рішення, які приймаються на цій сесії є небезпечними, – каже депутат від "Голосу" Олекса Возняк. – Власне, основою цього всього є кредит на добудову сміттєсортувальної лінії. Я не впевнений, що це треба називати заводом, бо це не завод з переробки сміття. Це сортувальна лінія. Фактично там його лише сортуватимуть, спресовуватимуть, аби воно займало менший обсяг і можна було з цими відходами далі працювати. Але на цьому заводі сміття не утилізуватимуть. І треба зрозуміти, що пішло не так, що 14,5 млн євро кредиту ЄБРР не вистачило. Це фінансування було виділено у повному обсязі, у валюті. Тому перерахунок вартості здійснюється не тому, що змінюється курс валюти. Але вартість проєкту суттєво збільшилась і ми не розуміємо чому".
За словами Олекси Возняка, робота тимчасової комісії, яка мала розібратись куди пішов попередній кредит і чому зросла вартість проєкту у євро, а не у гривнях, наразі не завершена.
"Робота цієї комісії не закінчена, натомість нам уже пропонують збільшити обсяги фінансування і витрати на цей проєкт під час воєнного стану, – каже Олекса Возняк. – Проєкт треба завершити однозначно, але треба зрозуміти, що пішло не так і, як зробити, аби ці гроші знову не пішли як вода в суху землю. Відтак наші вимоги без змін: треба дочекатись закінчення роботи тимчасової комісії, почути її висновки і тоді можна буде рухатись далі".
Як повідомив "Еспресо.Захід" Назарій Бербека, на сесійному засіданні, яке заплановане на 12 вересня, запланований звіт керівника ЛКП "Зелене місто" щодо будівництва сміттєпереробного заводу. Саме за результатами цього звіту депутати ухвалюватимуть рішення щодо нового кредиту.
- Актуальне
- Важливе