Нові ціни на електроенергію: як платити за меншим тарифом?
За зниженим тарифом можна буде платити за електрику до 30 квітня.
З 1 жовтня в Україні діятимуть диференційовані тарифи на електроенергію для населення. Відповідно до постанови Кабінету міністрів, 1,44 грн за кВт.год платитимуть ті, хто використовує до 250 кВт.год на місяць, та 1,68 грн за кВт.год для тих, хто використовує більше, передає "Еспресо.Захід".
Фактично з 1 жовтня для більшості українців електроенергія подешевшає, адже за даними КМУ, середньостатистична родина споживає 170 кВт.год на місяць. Утім, взимку споживання електроенергії традиційно зростає, тож вписатись у ті 250 кВт.год на місяць може бути проблематично.
"Насправді, 250 кВт.год – цілком достатньо для побутових споживачів, якщо розумно використовувати електроенергію, – каже експерт з енергоефективності Олег Масняк. – Звичайно, якщо електрику використовують для підігріву води, чи вмикають електричні обігрівачі, то очевидно енергоспоживання буде значно вищим. Але це той варіант, коли треба готувати сани влітку. Якщо будинок утеплений, з вікон не дме, то потреби вмикати обігрівач, доки не увімкнули центральне опалення, не буде. А якщо тепло "видуває", то й з увімкненим опаленням у помешканні буде холодно".
Звичайно, старенький бойлер бере більше електроенергії, аніж новий. Однак якщо обирати між новими, то споживання електрики більш-менш однакове в усіх моделях. "Технологія практично усюди однакова, тож усі водонагрівачі чи обігрівачі використовують приблизно однакову кількість електроенергії в однакових умовах. Різниця в ціні пов'язана, швидше, з якістю матеріалів. Тобто є ймовірність, що дорожчий обігрівач послужить довше, але не з тим, що він бере суттєво менше електроенергії", – каже Олег Масняк.
Утім, енергоощадність, – це не лише про прилади, а насамперед про тих, хто ними користується. Звичайно, порада №1 – замінити усі лампи на енергоощадні. Однак якщо енергоощадні лампи забувати вимикати, то ефекту не буде. Крім того, усі електричні прилади з нагрівальними елементами варто періодично чистити. Електричний чайник, у якому багато накипу, потребує значно більше електроенергії, аби нагріти воду, ніж чистий. Те ж стосується бойлерів та пральних машин. Та якщо для того, аби прочистити пральку, достатньо використати спеціальний засіб, то для чистки бойлера доведеться скористатись послугами фахівця.
Державна агенція з енергоефективності підготувала прості поради, які дозволяють знизити використання електроенергії у побуті.
- Варто встановити світлодіодні (LED) енергозберігаючі лампочки, які не містять шкідливих речовин.
- У коридорах, під’їзді, на сходах та інших місцях спільного користування у багатоквартирних будинках варто встановити датчики руху. У приватному будинку – їх варто встановити біля дверей та на подвір’ї.
– Купували побутові прилади, які мають клас енергоспоживання "А" чи "А+". Скажімо, холодильник такого класу споживатиме на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об’єму марки "В".
- Варто вимикати пристрої, якими ніхто не користується, а не залишати тривалий час у режимі очікування. При цьому варто не лише вимикати сам прилад, а й взагалі витягувати штекер з розетки. Це не лише дозволить заощадити електроенергію, але й вбереже пристрої від впливу можливих перепадів електроенергії. Можна також встановити автоматичні вимикачі.
- Не можна залишати прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора.
- Холодильник та морозильник варто тримати в чистоті, без льоду та снігу. Треба стежити за тим, щоб дверцята були щільно закритими. До речі, якщо у морозильнику раптом почало з'являтись багато снігу, це може свідчити, що дверцята прилягають не щільно.
- Не можна ставити ще теплу їжу в холодильник – це змушує його працювати інтенсивніше. Так само не варто розміщувати холодильник близько до плити чи батареї, бо тоді його енергоспоживання зростає.
- Оптимальна температура в холодильній камері – від нуля до п’яти градусів тепла. Регулюйте її відповідно до температури на кухні та кількості продуктів.
- Сучасні духовки чи мультиварки дозволяють готувати по дві страви одночасно. Однак навіть якщо не має такої функції, то готувати одну страву варто відразу після іншої, поки духовка не вистигла. Цей же принцип стосується і праски: прасувати варто "серіями", а не одну-дві речі щоранку.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе