Чи врятує заборона TikTok українських підлітків від "груп смерті"?
В Україні зареєстрували уже три петиції, у яких вимагають заблокувати китайську соцмережу
Сьогодні у Києві 15 річна дівчина вистрибнула з балкону багатоповерхівки. За останній місяць у столиці четверо підлітків скоїли самогубство, стрибнувши з висоти. Ще двоє дітей перебувають у лікарні. Загадкові самогубства дітей почастішали по усій країні. Минулого тижня на Рівненщині поліцейським вдалось врятувати від самогубства 16-річного хлопця. Встановили, що він виконував завдання, отримане з соцмереж. Поліцейські пов'язують це з активізацією так званих "груп смерті" у соцмережах.
"На щастя, на Львівщині за останній рік не було випадків самогубств підлітків, як б пов'язували з впливом соцмереж. Але недооцінювати небезпеку не варто, адже зараз діти як ніколи багато часу проводять онлайн", – каже "Еспресо.Захід" начальник відділу ювенальної превенції ГУ Національної поліції у Львівській області Ольга Ковальчук.
Повернення груп - аналогів "Синього кита" пов'язують зі стрімким зростанням популярності мережі Tik Tok, яку особливо люблять підлітки. До речі, про "синього кита" та про інші групи смерті в Україні практично не чули з 2017 року. Саме у цьому році в Україні заблокували російські соцмережі ВКонтакте та Однокласники. Тепер окремі громадські активісти вимагають заблокувати в Україні TikTok. За лютий зареєстрували одразу три петиції про заборону цієї мережі в Україні. У двох з них вимагають повну заборону, ще в одній – про заборону його використанням дітям до 16 років.
На щастя, на Львівщині за останній рік не було випадків самогубств підлітків, які б пов'язували з впливом соцмереж.
"Дітям до 16-ти років з несформованою психікою потрібно заборонити TikTok. Були випадки в світі, а також в Україні, де так звані тренди зруйнували життя підліткам і їх батькам. Наприклад, був тренд під назвою "чи зможете ви з‘їсти столову ложку солі". Саме ця доза вважається смертельною для людини. Також у TikTok розповідають про лікарські засоби, які дозволяють відчути стан наркотичного сп’яніння при великій дозі, але саме цієї дози досить, щоб людина померла. Через нестабільну психіку підлітків вони не можуть адекватно оцінювати інформацію, перевіряти її і робити правильні висновки", – йдеться у тексті петиції.
"Була б рада, якби TikTok заблокували, як ВКонтакті, – розповідає львів'янка Олександра Муравей. – Спочатку не заперечувала, що донька зареєструвалась у Тік Току. Перший тривожний дзвінок був торік влітку: син знайомої намагався повторити трюк з TikTok: розбігтись, "вибігти" на стіну і зробити сальто. В результаті впав і зламав ключицю. А потім у доньки був день народження. Подруги її вирішили привітати, як в TikTok, – поки одна вручала подарунок, інша ззаду висипала пакет борошна на голову. Третя знімала. Ми потім ледве вимили те борошно з волосся, я ще й під'їзд мусила прибирати. Але найбільше мене вразила реакція доньки: мовляв, нічого ж не сталось, то просто жарт. Але з таких дурних жартів все і починається".
До речі, ідею заборони TikTok в Україні підтримав також дитячий омбудсмен Микола Кулеба.
"Не впевнена, що можна виділяти безпечніші чи небезпечніші соцмережі, – каже Ольга Ковальчук. – Питання у тому, яку інформацію дитина там шукає та з ким спілкується. Найкращий захист для дитини – довірливі стосунки з батьками, а вони будуються не за один день. Не варто забороняти користуватись соцмережами, бо це може дати зворотній ефект. Дорослі мають знати, що робить дитина в мережі. Але в жодному разі не можна видирати з рук смартфон, щоб перевірити, з ким дитина переписується. Має бути повага до особистого простору! Можна ненав'язливо питати: що там цікавого, аби дитина сама показала. Чи варто потай переглядати історію та читати переписки? Я не схвалюю такого, і не засуджую. Це має вирішувати дорослий, чи виправданий такий крок".
Мене вразила реакція доньки: мовляв, нічого ж не сталось, то просто жарт. Але з таких дурних жартів все і починається.
Голова правління ГО "Міжнародний університет кіберзахисту" Роман Боярчук переконаний, що TikTok все ж небезпечніший за інші соцмережі, як-от Facebook чи Twitter.
"На перший погляд, TikTok відрізняється від інших соцмереж хіба тим, що пропонує тільки відеоконтект. Він на сьогодні є однією з найпопулярніших мереж і повністю безконтрольною, – каже Роман Боярчук. – Facebook, Twitter проводять моніторинг або первинний онтроль контекту. Тобто уже на етапі публікації, вони відсікають контект, який є для них недопустимий: наприклад, насильницький. TikTok цим не переймається. І це дуже небезпечно для найвразливішої аудиторії – підлітки".
При цьому експерт переконаний, що забороняти TikTok немає сенсу, адже на заміну прийде інша соцмережа. "Замість заборон, треба навчати дітей інформаційній гігієні. Інформаційна гігієна має бути такою ж важливою, як і будь-яка інша: звичка мити руки чи не пхати брудну їжу до рота. У наш час такий об’єм інформації, що це впливає на наш спосіб мислення, на наше сприйняття світу. Тому дуже важливо навчитись правильно поводитись з тією інформацією, – каже Роман Боярчук. – Не можна сказати, що інформаційної гігієни мають навчати лише батьки, чи лише школа. До цього мають бути залучені усі. Насамперед, дітей треба попереджати про те, що в Інтернеті є небезпечні речі і треба дуже критично відноситись до того, що там пропонують. Коли тобі пропонують "зроби щось, і побачиш що буде", це небезпечно. По-друге, зараз дуже багато пристроїв, які займаються саме батьківським контролем контенту. Наприклад, у Аsus багато мережевих марштрутизаторів, роутерів уже мають вбудовані засоби обмеження контенту для дітей та підлітків. Звичайно, вони не можуть вловити увесь шкідливий контент, але можуть суттєво зменшити його кількість. У мобільних пристроях також є "батьківський контроль". Батькам лише потрібно навчитись ним користуватись".
Замість заборон, треба навчати дітей інформаційній гігієні.
Ольга Ковальчук також радить увімкнути "батьківський контроль" у тих гаджетах, якими користуються діти. "Крім того, дітям варто пояснювати основні принципи безпеки у мережі. Насамперед, не додавати у друзі і не відповідати на повідомлення незнайомих осіб. Варто говорити про небезпечні челенджі і про те, чим вони можуть закінчитись. Наприклад, з'явилось повідомлення про трагічний випадок у Боярці, – проговоріть його з дитиною, – каже Ольга Ковальчук. – Як на мене, найкращий спосіб уберегти дитину від небезпеки у мережі – знайти зацікавлення у реальному житті: спортивні секції, гуртки, хобі. Чи є у вашої дитини друзі, з якими вона спілкується оффлайн? Якщо нема, спробуйте ненав'язливо з'ясувати, чому?"
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе