Кіноспільнота вимагає перегляду результатів пітчингу Держкіно
Завершився збір підписів під зверненням до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля.
15 жовтня завершився збір підписів під "Листом протесту української кіноспільноти", що висловлює недовіру до того, яким чином Рада з державної підтримки кінематографії затвердила переможців 14-го конкурсного відбору кінопроєктів Державного агентства України з питань кіно. Про це "Еспресо.Захід" повідомили ініціатори відритого листа.
Звернення до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, зокрема, підтримали Громадське об’єднання кінодокументалістів "Вавилон 13", Громадська організація "Віз-Арт", Громадська організація "Обличчям до культури", Громадська організація "Mandruvaka", Міжнародний фонд "Українська друза" та незалежне об’єднання українських кінематографістів.
Більш ніж двісті кінематографістів та представників культурної галузі, які підписалися під листом, називають це рішення Ради фінальною ланкою ланцюга ганебних подій, що тривають вже понад рік. А саме:
- Саботаж Міністерством культури та інформаційної політики України проведення конкурсу на зайняття вакантної посади у Раді, без чого Рада досі є недоукомплектованою.
- Безпідставне скасування результатів 11-го конкурсного відбору кінопроєктів Державного агентства України з питань кіно, в результаті чого чимало переможців конкурсу були позбавлені можливості реалізувати свої проекти. Зокрема, це фільми, які створюються у спільному виробництві з країнами ЄС, що вдарило по міжнародному іміджу України як надійного партнера, а компанії-виробники зазначили значних збитків, вклавши свої кошти та кошти інвесторів у проєкти під гарантії української держави.
- Непрозоре і скандальне проведення конкурсу на заміщення вакантної посади голови Державного агентства з питань кіно.
- Скорочення фінансування галузі під виглядом боротьби з коронавірусом та повна відсутність фінансування в першому півріччі 2020 року.
- Системні публічні спроби дискредитації українського кінематографічного доробку останніх десяти років, які, без сумніву, були періодом відродження національного кіно.
- Спроба запровадити нові правила проведення конкурсного відбору та положення про експертів, що суперечать чинному законодавству і міжнародній практиці.
- Тиск на членів експертних комісій та членів Ради з боку посадових осіб керівного складу Міністерства культури та інформаційної політики, а також Державного агентства з питань кіно. Є підстави вважати, що саме цей тиск призвів до рішення щодо переможців 14-го конкурсного відбору, яке ухвалене з порушенням порядку проведення конкурсного відбору та свідчить про свідоме ігнорування оцінок експертних комісій, не вмотивоване жодними аргументами, як того вимагають положення нормативно-правових актів та повага до власних колег.
Виходячи з цього, всі, хто поставив підписи, вимагають:
- Визнати результати 14-го конкурсного відбору кінопроєктів Державного агентства з питань кіно такими, що прийняті в непрозорий, недемократичний та незаконний спосіб у режимі ручного керування.
- Добровільного та достроковового складання повноважень членів Ради з державної підтримки кінематографії та голови Державного агентства з питань кіно.
- Міністру культури та інформаційної політики забезпечити проведення прозорого формування конкурсної комісії з обрання кандидатур до нового складу Ради, залучивши до конкурсної комісії реальних представників кіноспільноти, а не професійних лобістів, що представляють великі медіахолдинги.
- Гарантувати незалежність, прозорість та відкритість роботи і ухвалення рішень Радою з державної підтримки кінематографії.
- Переглянути новим складом Ради з державної підтримки кінематографії, після його затвердження, результати 14-го конкурсного відбору відповідно до чинного законодавства, з урахуванням експертної думки та аргументованою мотивацією своїх рішень.
Найближчим часом звернення буде передано адресатам, і представники кіноспільноти очікуватимуть на відповідь.
Як писав "Еспресо.Захід", 6 жовтня Рада з державної підтримки кінематографії оприлюднила список фільмів, які отримають державне фінансування. До переліку переможців 14-го конкурсного відбору включили 72 кінопроєкти за 10-ма напрямами, але оголошення результатів закінчилося скандалом, оскільки багато проєктів, яким експертні комісії дали найвищі бали, опинилися за бортом, натоміть перемогу здобули кандидати із середини списків.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе