
Борщ, борщівку та ще три феномени хочуть включити у національний список культурної спадщини
В подальшому деякі з них можуть потрапити і в перелік пам'яток ЮНЕСКО.
Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики, інформує "Еспресо.Захід".
"Культура приготування борщу увійде до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Всього до нього рекомендовано включити 5 елементів.
Окрім борщу, до Національного переліку увійдуть:
- технологія створення клембівської сорочки "з квіткою";
- Великоднє гуляння "Водити Володара" в селі Розкошівка Теплицького району Вінницької області;
- борщівська народна вишивка;
- карпатське ліжникарство.
Це важливий крок в рамках підготовки номінації культури приготування борщу до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства UNESCO", - йдеться у повідомленні Міністерства.
"Слава Богу, що хоча б тепер! Я впевнений, що зараз багато людей для себе відкрили те, що борщ досі не внесений у перелік культурної спадщини України", - так почав коментар для "Еспресо.Захід" історик, що вивчає традиції української кухні Ігор Лельо.
"Щодо ЮНЕСКО, то я б назвав це дуже оптимістичними планами. Українська наївність у певних питаннях просто не має меж. Адже мало хто розуміє, який це складний і тривалий процес.
Як приклад наведу те, що тільки за допомогою особистого втручання президента Емануеля Макрона вдалося внести лише декілька років тому у спадок ЮНЕСКО французьку кухню. Французьку, яка є загальновизнаною у світі! І тепер вона там стоїть поряд з італійською та мексиканською.
Тому, коли я чую, що українські чиновники хочуть зробити це на коліні і в турборежимі, я їм бажаю успіху, але вважаю, що це мало реально.
Я, до речі, якраз зараз працюю над історичною довідкою про борщ для Міністерства закордонних справ і повірте – це одна з найскладніших тем, яку мені доводилось робити. І я не бачу на рівні України серйозного обговорення цієї проблеми", - відзначив історик.
Читайте також: Коров'яча бриндза: вже другий гуцульський продукт готується отримати географічне зазначення
З борщем є ще й додаткові труднощі, адже важко сказати яким є базовий рецепт його приготування – у кожної господині, як кажуть, він свій.
"З борщем буде складність, адже є декілька важливих моментів. Я, до прикладу, не знаю за якими критеріями буде визначено стандарти борщу. Адже ми на сьогодні маємо величезну варіативність приготування цієї страви", - розповів Ігор Лельо.
Крім цього, він наголосив, що маємо сильних конкурентів у цьому процесі – це наші сусіди і вороги.
"Поляки признають існування українського борщу і навіть у себе готують борщ польський і борщ український, але водночас можуть боротися за першість.
Натомість у Росії навіть не визнають за Україною право називатись батьківщиною борщу. Вони прямо називають його своїм, або щонайбільше – малоросійським.
Також мають певні бачення походження борщу і білоруси, але вони висловлюють їх традиційно неактивно.
І лише ми вийдемо з такою ініціативою у ЮНЕСКО неодмінно почнеться юридична і політична боротьба на рівні світових патентів.
І ми вже маємо такі прецеденти, коли країни судились за свої продукти десятки років. Це і коньяк, і шампанське, і фета, і водка", - додав дослідник.
Читайте також: Мелітопольська черешня й карпатський мед: Рада захистила географічні назви товарів
Також він відзначив, що хоча Україна і має досвід реєстрації назв продуктів, але у випадку з борщем все буде набагато складніше.
"На жаль у цьому випадку не вийде так просто, як з гуцульськими овечою і коров’ячою бринзою, херсонськими кавунами та мелітопольською черешнею. І теоретично мало б бути з яворівським пирогом.
То ж я висловлюю сподівання, що ці процеси будуть добре підготовленими і підкріпленими відповідними документами. А те що це треба робити – то без сумніву", - підсумував Ігор Лельо.
- Нагадаємо, у серпні міністерство вже внесло три елементи нематеріальної культурної спадщини до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Зокрема йдеться про гуцульський танець аркан.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе



