Еспресо. Захід
Огляд

Як майже на 50 років до Львова запізнився перший тролейбус

27 листопада, 2025 четвер
08:09

27 листопада 1952 року у Львові запрацював перший тролейбусний маршрут — від Залізничного вокзалу до площі Міцкевича. Ідея запуску тролейбуса народилася ще у 1909 році: інженер Йозеф Томицький запропонував "безрейковий омнібус", однак втілити задум вдалося лише через 43 роки

Зміст

На початку своєї історії рухомий склад був більш ніж скромний: лише п'ять машин моделі МТБ-82Д (Малий Тролейбус Будований) курсували містом із двадцятихвилинним інтервалом. Ці тролейбуси, відомі своїми округлими формами та міцністю, були основним типом радянського тролейбуса того часу. Першим домом для цих "рогатих" стало трамвайне депо на вулиці Городоцькій.

тролейбус МТБ 82Д, фото: колекція Володимира Румянцева, Центр міської історії

Як "омнібус" запізнився на півстоліття

Ідея тролейбуса у Львові виникла задовго до його реального запуску в 1909 році. Головною причиною стало обговорення будівництва трамвайної лінії на Високий замок. З огляду на складний і крутий рельєф траси, Томицький запропонував замінити її "безрейковим електричним омнібусом" — тролейбусом. Інженер стверджував, що кілометр такої лінії обійдеться в чотири рази дешевше, ніж трамвайної.

Томицький обґрунтовував свій проєкт успішним досвідом експлуатації тролейбусних ліній, що вже діяли в Австро-Угорщині, зокрема у Ґмюнді та Чеських Будейовицях. Він не лише планував лінію на Високий Замок, яка могла б бути збудована вже до липня 1909 року, а й пропонував спорудити інші важливі напрямки: по вулицях Кадетській (нині Героїв Майдану) і Стрийській до верхньої частини Стрийського парку та по Городоцькій до Богданівки.

Перший збудований в СРСР тролейбус конструкції А. Соболева у Ростові-на-Дону. Фото 1933 року, фото: Фотографії старого Львова

Однак у травні 1909 року електрична комісія львівського магістрату відхилила цю прогресивну ідею, вважаючи тролейбус надто новим і неперевіреним. Вдруге питання постало у 1938–1939 роках, але його реалізації остаточно завадила Друга світова війна. Таким чином, амбітний і прогресивний проєкт Йозефа Томицького затягнувся на довгих 43 роки.

Народження великої мережі дротів

Фактичне відродження ідеї та її втілення відбулося після війни. У 1947 році було прийнято рішення про заміну трамвайної колії на проспекті Свободи на тролейбусну лінію. З моменту запуску у 1952 році мережа почала стрімко розширюватися. Вже у 1953 році запрацював маршрут №2 (площа Міцкевича — Богданівка). Вже за рік, у 1954 році, цей маршрут подовжили до залізничної станції Скнилів, а також проклали лінію від площі Міцкевича до теперішньої вулиці Гашека. Згодом мережа потягнулася до Нового Львова та до Голоско.

Бригада працівників ЛТТУ в тролейбусному депо на вул. Тролейбусній, фото: колекція Ярослава Янчака, Центр міської історії

Знаковою подією став червень 1963 року, коли на вулиці Львова виїхав перший тролейбус ЛАЗ-695Т. Ці машини були зібрані на Львівському автобусному заводі, використовуючи кузов автобуса з електрообладнанням від списаних тролейбусів МТБ-82Д. А у серпні 1964 року для обслуговування зростаючої мережі введено в експлуатацію нове, велике тролейбусне депо на вулиці Артема (нині Стрийська).

Етап справжнього технологічного стрибка припав на 1969 рік, коли Львів, згідно з рішенням Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ), розпочав отримувати легендарні чехословацькі тролейбуси Škoda 9Tr. Загалом до 1982 року місто отримало 252 машини різних модифікацій, які стали символом львівського електротранспорту на десятиліття. Ця співпраця продовжилася у 1984 році з надходженням перших 10 одиниць вдосконаленої моделі Škoda 14Tr. До 1990 року їхня кількість зросла до 80, суттєво оновивши рухомий склад.

Тролейбуси "Шкода - 9Тр" в тролейбусному депо №3 на вулиці Тролейбусній, фото: колекція Ярослава Янчака, Центр міської історії

Від першої в СРСР діагностики до цифрової революції

У 1970-х роках мережа пережила значні структурні зміни, спрямовані на розвантаження історичного центру. Через обмеження руху на проспектах Свободи та Шевченка кінцеві зупинки маршрутів почали переносити трохи далі. Це призвело до переформатування маршрутів: у 1971 році маршрут №2 був перенесений з пр. Свободи на вул. Театральну, а згодом став маршрутом №13. Кінцеві маршрутів №№ 1, 5, 6 перенесли з пр. Шевченка на вул. Руставелі та площу Петрушевича, оптимізуючи рух.

Тролейбус на вул. Руставелі, фото: колекція Андрія Дрималика, Центр міської історії

Крім маршрутних змін, місто стало піонером у сфері технічного обслуговування. У 1984 році на території депо була збудована перша в СРСР дослідно-промислова лінія діагностики тролейбусів. Ця система, розроблена під керівництвом інженера Володимира Веклича, дозволяла прогнозувати та запобігати несправностям рухомого складу.  Позитивний досвід, отриманий від експлуатації лінії у Львові, дозволив впровадити понад 450 контрольно-діагностичних стендів більш ніж в 30 містах СРСР, у тому числі в Москві, Києві, Мінську, Львові, Ризі, Дніпропетровську, Баку, Харкові.

Володимир Веклич, фото: Енциклопедія Сучасної України

Після застою 90-х, з 1994 року почалося оновлення українськими машинами ЛАЗ-52522. А справжня революція доступності настала у 2006 році, коли ЛКП "Львівелектротранс" отримало перші низькопідлогові ЛАЗи E183D1. Сьогодні 72% рухомого складу є низькопідлоговим.

З 2013 року розпочалася масштабна програма модернізації з акцентом на місцевого виробника — компанію "Електрон". У 2019 році надійшли перші Електрон Т19102, оснащені USB-портами, кондиціонерами та системами відеоспостереження, що забезпечує найвищий рівень комфорту для пасажирів.

тролейбуси з автономним живленням у Львові

фото: Андріана Стахів

Сьогодні парк налічує близько 97 тролейбусів на 10 активних маршрутах (з новою нумерацією від №20). Досягненням сучасності є 11 тролейбусів з автономним ходом (до 20 км), які дозволяють гнучко змінювати маршрути. Це, зокрема, дозволило у 2017 році подовжити маршрут №9 до нового термінала аеропорту. Крім того, з 2017 року у львівських тролейбусах діє оплата проїзду через QR-код, що стало частиною цифрової трансформації міста.

Теги:
Читайте також:
Львів
+18.8°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, понедiлок
20 липня
10:50
Поверталися з дня народження: у Бродах п'яний водій вчинив ДТП, у якій загинули три неповнолітні дівчини
Поверталися з дня народження: у Бродах п'яний водій вчинив ДТП, у якій загинули три неповнолітні дівчини
10:33
Американка стала військовою 101-ї Закарпатської бригади і хоче отримати громадянство України
Американка стала військовою 101-ї Закарпатської бригади і хоче отримати громадянство України
10:01
прощання з Героями
Львівщина 20 липня попрощається зі шістьма захисниками
09:31
блискавка
На Прикарпатті внаслідок удару блискавки постраждала неповнолітня дівчина
09:02
Представник Папи Римського привіз на постійне зберігання до Калуша мощі святого Івана Хрестителя
Представник Папи Римського привіз на постійне зберігання до Калуша мощі святого Івана Хрестителя
08:27
У Львові відкрили Меморіальний простір пам'яті Ірини Фаріон
"Мова, воля, нація": у Львові відкрили Меморіальний простір пам'яті Ірини Фаріон
2026, неділя
19 липня
19:28
Десятикласник із Закарпаття здобув золото на Міжнародній хімічній олімпіаді
19:12
Дощі та похолодання: прогноз погоди у Львові та області на 20 липня
18:02
Партнерський матеріал
Від Буковця до Ільців: на Верховинщині прокладуть інтерактивний шлях для відповідальних мандрівників
17:16
У Львові відкрили для проїзду ще одну ділянку вулиці Шевченка після ремонту
16:07
Львівські ветерани вийшли до фіналу престижного міжнародного турніру з петанку у Франції
14:38
"Ми знали цей ліс як свої п'ять пальців": під Шептицьким розшукали двох сусідок, які заблукали в лісі
13:57
НАБУ і САП передали до суду справу львівських суддів, яких обвинувачують у хабарі понад $1 млн
13:30
Огляд
Чому Буковина може здивувати більше, ніж популярні карпатські курорти
13:07
прощання із 12-ма загиблими у російському полоні військовими, Львів
Назавжди 22: у Львівській громаді 19 липня згадують захисника Романа Якубіва
12:32
У центрі Львова розгорнули рекрутинговий простір спецпідрозділу СБУ "Альфа": можна випробувати симулятор FPV-дрона
11:51
У Львові затвердили план реформи шкіл: де припинять набір до 1 та 10 класів
11:29
У Львові відкрили нову ділянку Конюшинної: з'явився ще один виїзд на кільцеву дорогу
2026, субота
18 липня
20:00
собака
У центрі Львова чоловік викинув собаку з третього поверху: поліція перевіряє випадок
19:13
Попри рідкісний генетичний синдром, у Львові жінка самостійно народила
Попри рідкісний генетичний синдром, у Львові жінка самостійно народила здорову дитину
18:45
Панорамне фото Брюховичів
Брюховичі святкують 582-річчя: програма заходів на 19 липня
18:10
кава та товари для кальяну
У "Шегинях" митники виявили каву та товари для кальяну на майже 900 тис. грн
17:30
відео побиття
Конфлікт 34-річного чоловіка з військовослужбовцем у Львові: ТЦК почав службову перевірку, поліція відкрила провадження
16:45
бруківка
У Чернівцях сходи на площі Філармонії відремонтували матеріалом для надгробків
15:42
Оновлено
На Буковині другу добу розшукують 8-річного хлопчика, який пішов з дому вночі
На Буковині у Пруті виявили тіло 8-річного хлопчика: пошуки тривали майже дві доби
13:56
У нацпарку "Мале Полісся" фотопастка зафіксувала потаємне життя родини борсуків
У нацпарку "Мале Полісся" фотопастка зафіксувала потаємне життя родини борсуків
13:20
На озері Світязь потонув 20-річний хлопець
На озері Світязь потонув 20-річний хлопець
12:47
У нацпарку "Сколівські Бескиди" зацвіли рідкісні дикі орхідеї, внесені до Червоної книги
У нацпарку "Сколівські Бескиди" зацвіли рідкісні дикі орхідеї, внесені до Червоної книги
12:02
Через зсув ґрунту авто злетіло зі схилу: деталі смертельної ДТП із ЗІЛом у Рахові
Через зсув ґрунту авто злетіло зі схилу: у поліції розповіли деталі смертельної ДТП із ЗІЛом у Рахові
Більше новин