Еспресо. Захід

Нетуристичне Прикарпаття: в парку "Гуцульщина" масово вирубують ліси

23 травня, 2021 неділя
09:22
Зміст

А у Верховинському районі через земельний дерибан під загрозою легендарний фестиваль.

Що відбувається у двох високогірних районах Прикарпаття – Косівському та Верховинському? Яка там ситуація зі збереженням природних багатств?

Про це йшлося в журналістському розслідуванні спеціально для програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV.

Національний природний парк "Гуцульщина". Косівський район Івано-Франківської області

Парк "Гуцульщина" створено ще 2002 року. Його площа – близько 32 тисяч гектарів, і майже все це – густий карпатський ліс, пронизаний туристичними стежками. Масштабні рубки, відповідно до статусу парку, тут заборонено, але їх проводять регулярно, прикриваючись санітарними нормами. Здорові дерева видають за хворі чи пошкоджені, аби отримати дозвіл на їх рубку та продати втридорога.

Про масштабні рубки заявив, зокрема, експрацівник парку "Гуцульщина" Василь Бедзінський. Він звернувся до спеціалістів, які нарахували шкоди на 1 млн 215 тис. грн. Схема така: замість того, щоб зрізати лише хворі та сухі дерева, під сокиру лісника йдуть здорові, бо їх за документами можна продати як дрова, по 500-700 грн за кубометр. Хоча насправді їх реалізовують як діловий ліс, по 1,5-2 тис. грн за куб. Де осідає різниця – здогадатися не важко. Але все це – зі слів експрацівника парку Василя Бедзінського, бо юридично довести такі злочини, коли дерево вже зрубано і продано, – практично неможливо.

Зараз цією справою займається Державне бюро розслідувань. Наразі за незаконну вирубку парк покарали тільки адміністративною відповідальністю.

"За рішенням судів, за незаконну вирубку лісів вони сплатили 971 505 грн штрафних санкцій, і ніхто покарань не несе... Коли їх зрізають під пень, то вони вже показують, начебто воно пошкоджене, але такі дерева не повинні зрізати… Ви подивіться догори, воно має мінімум три куба лісу, цілком здорового й доброго дерева. Ця деревина може стояти ще роками", – розповів місцевий мешканець, лісоінженер Іван Гродюк.

У Національному природному парку "Гуцульщина" переконують, що заяви про незаконні вирубки – наклеп з метою помсти. Мовляв, Василя Бедзінського звільнили з роботи за порушення трудового законодавства. Також є ще кілька зацікавлених осіб, які мають споживацький інтерес.

"На цій ділянці є всі відповідні дозвільні документи для проведення офіційно рубок. По закінченню рубки проводитимуть огляд місць, якщо будуть якісь порушення – буде реагування", – запевнив головний природознавець Національного природного парку "Гуцульщина" Іван Копчук.

Натомість, зі слів керівника парку "Гуцульщина", повно незаконних рубок є на спірних ділянках. Звідки взявся конфлікт інтересів і чому сотні гектарів лісу опинилися в правовій колізії? Ще 2002 року указом президента їх було передано парку, але сільська рада вирішила інакше: лісом має опікуватися місцеве Куцьке лісове господарство. Судові процеси тривають досі, а тому парк не може встановити свої межі.

Масштабні вирубки лісу на спірній території показав також експрацівник ДП "Куцьке лісове господарство" Петро Білоусяк. І розповів про ще одну схему, яку використовують зловмисники:

"При відведеннях вказують іншу товщину, там підходить до дерева інженер, заміряє... Дерево в нас 20 см, а він пише 10, або 40 см, а він пише 15. Заниження кубатури".

А останніми роками санітарні рубки тут перетворюють на масові, здорові дерева видають за хворі, але роблять це без документального прикриття. На це Петро Білоусяк неодноразово звертав увагу екологів та правоохоронців, але наразі безуспішно. Насправді, все банально просто. Перевірки провести тут – надскладно, на захист лісгоспу стають навіть мешканці навколишніх сіл.

"Трапляються факти недопусків до проведення заходів з нагляду і контролю Дежекоінспекції в Карпатському окрузі і Куцьким лісовим господарством, і іншими лісокористувачами. Проблема – в невизначеності законодавства, яка полягає в тому, що немає відповідальності за недопуск фахівців", – сказав начальник відділу Держекоінспекції Карпатського округу Андрій Нибилович.

Своя правда – в керівника ДП "Куцьке лісове господарство" Андрія Ониськіва. Чоловік здивував своєю відвертістю (зрештою, до призначення на посаду керівника лісгоспу він був активістом, що боровся з незаконними вирубками лісів). За час роботи в лісгоспі звільнив більш ніж 20 працівників, яких вдалося підловити на незаконних рубках дерев. Але головна цінність – це не ліс, а земля під ним.

"Національний парк 20 років займається тим, що відчужує землю на своїх працівників", – наголосив Андрій Ониськів.

Тобто, лише вирубавши ліс, можна отримати землю під ним, а деревина в цьому випадку – просто приємний бонус до справжнього скарбу. Поки немає чітких меж парку, села мають право продавати чи дарувати цілі гектари в цьому перспективному туристичному краї, за мовчазної згодоитого ж таки парку, який і мав би захищати ліс.

Ситуацію прокоментував заступник міністра захисту довкілля Олександр Краснолуцький: "Ми вважаємо, що сільська рада, приймаючи таке рішення, перевищила власні повноваження й порушила законодавство України і, відповідно, це її рішення є незаконним. Там, де є накладки, де незаконно було роздані земельні ділянки, ми будемо далі продовжувати процесуальні дії, щоб у судах скасувати ці рішення й повернути землі до державної власності".

Села Криворівня та Верхній Ясенів. Верховинський район Івано-Франківської області

Конфлікт у цій місцевості – не через вирубані ліси, а через найбільшу галявину, яку по шматках віддають у приватну власність. Села Криворівня та Верхній Ясенів відомі своїм щорічним фестивалем "Полонинське літо", який відбувається на цій галявині. Щороку фест збирає туристів зі всієї України та сусідніх країн. Тепер надважливий для цього краю фестиваль – під загрозою.

Депутат Верховинської селищної ради Володимир Сав’юк розповідає, що на сесію селищної ради в лютому було винесено багато земельних питань, і від депутатів приховали інформацію, що своїм рішенням вони передають у приватну власність частину саме цієї галявини: "На сесії було приховано місце розташування цієї ділянки, всіх депутатів уведено в оману, ніхто не знав толком, де ця ділянка".

Ще кілька таких голосувань – і ділити вже не буде чого. Уся земля галявини стане приватною, фестиваль доведеться закрити, а селянам – продати скотину, адже це ще й єдине громадське пасовище, на якому місцеві випасають худобу.

Питання виділення чверті гектара пройшло погодження земельною комісією, але саму локацію від депутатів приховали. Голова земельної комісії Андрій Сухарчук від коментарів відмовився. Наразі рішення сесії про виділення частини цієї галявини призупинено, але щоб назавжди вберегти землю від зазіхань ділків, її потрібно офіційно передати селянам.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
7 травня
22:52
УЗ анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
Укрзалізниця анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
22:27
У Франківську на День міста вручили нагороди сім’ям полеглих бійців
У Франківську на День міста вручили нагороди сім’ям полеглих бійців
22:01
На Донеччині загинув доброволець зі Львівщини Дмитро Сущик
На Донеччині загинув доброволець зі Львівщини Дмитро Сущик
21:40
На Рівненщині п’яний водій у вишиванці намагався відкупитися від поліцейських
21:22
У Львові медики успішно видалили злоякісну пухлину 2-річному хлопчику
У Львові медики успішно видалили злоякісну пухлину 2-річному хлопчику
21:03
На Закарпатті оштрафували жінку, яка викликала швидку, через вигадану хворобу
20:45
На Тернопільщині затримали п’яного чоловіка з рюкзаком, повним набоїв
20:27
У Луцькому зоопарку з’явилася вишита фотозона
20:07
Жителя Львівщини підозрюють у вбивстві свого сусіда: завдав понад 10 ударів ножем
19:49
На Прикарпатті представили унікальні давні світлини жителів Станіславова. Фото
19:30
У волинянина виявили склад зброї
У волинянина поліція виявила склад зброї: гранати, набої та АК-74
19:14
меморіальна таблиця
У Львові встановлять 39 меморіальних таблиць загиблим Героям
19:02
У Львові на вул. Чупринки з’являться антипаркувальні стовпці
18:45
суд, вирок
У Львові засудили заступника директора заводу за смертельну ДТП, у якій загинув мотоцикліст
18:33
У Львові реставратори відновили історичні двері на вулиці Снопківській
18:12
новини Тернопільщини
Перетнути кордон за 9 тис. доларів: на Тернопільщині судитимуть організатора незаконного переправлення
18:00
новини Львова
У Львові судитимуть військового капелана, який за €20 тис. хотів переправити через кордон ухилянта
17:56
новини Прикарпаття
Помер колишній голова Надвірнянської райради Василь Хабайлюк
17:44
Знищили понад 900 більшовиків : на Рівненщині вшанували упівців з нагоди  80-річчя битви під Гурбами
17:28
без води, вода
У Львові стартують гідравлічні випробування. Де і коли відключать гарячу воду
17:22
хмари
Хмарно, але без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 8 травня
17:16
Ілюстративне фото
У Тернополі чоловік хотів виплат від міжнародної організації та втратив 50 тис. грн
17:12
Львівські рятувальники перемогли на Чемпіонаті України з водного туризму 
17:02
На фронті загинув колишній працівник Міжнародного аеропорту "Львів" Віктор Дудник 
16:50
Олександра Малашевська
Ковельчанка виборола нагороду на чемпіонаті України з вільної боротьби
16:39
земельна ділянка у Бібрській громаді
Ціна зросла у 67 разів: на Львівщині охочі взяти в оренду ділянку з озером влаштували запеклі торги на аукціоні
16:25
новини Буковини
На Буковині понад 100 будівель планують переобладнати для потреб переселенців
16:20
нагородження Андрія Квятковського
Засновник львівського благодійного фонду отримав особливу відзнаку від Сирського
16:17
На Рівненщині під колесами легковика загинула вагітна лосиця
16:13
гаївки в центрі Львова
У центрі Львова водили гаївки та співали веснянки. Фото
16:03
Богдана Фроляк
У Львівській філармонії прозвучать твори, які принесли композиторці Богдані Фроляк Шевченківську премію
15:58
Суд зобов'язав Apple Ukraine розглянути звернення активіста Літинського про співпрацю з компанією, яка має зв'язок з РФ
15:50
ухилянт
У Польщі затримали сумчанина, якому вдалося втекти від українських прикордонників
15:35
Ексклюзив
студенти
На Львівщині втричі побільшало вступників, які закінчили школу в минулі роки
15:32
Олександр Ровенчук
Від ворожої кулі на Харківщині загинув підполковник з Хмельниччини Олександр Ровенчук
15:20
Володимир Тимошук
На Волині батько загиблого захисника зібрав гроші на баггі та дрони для ЗСУ
15:06
Глава УГКЦ отримав "Хрест Сухопутних військ"
14:53
ЗСУ, мобілізація
У Хмельницькому ТЦК попередили про кримінальну відповідальність за поширення даних про пересування військовослужбовців
14:40
На Буковині в ДТП постраждало 4 людини за добу
14:26
У Тернополі судили донеччанина, який перейшов на бік ворога і воював проти ЗСУ на Херсонщині
У Тернополі судили донеччанина, який перейшов на бік ворога і воював проти ЗСУ на Херсонщині
Більше новин