Еспресо. Захід

Нетуристичне Прикарпаття: в парку "Гуцульщина" масово вирубують ліси

23 травня, 2021 неділя
09:22

А у Верховинському районі через земельний дерибан під загрозою легендарний фестиваль.

Зміст

Що відбувається у двох високогірних районах Прикарпаття – Косівському та Верховинському? Яка там ситуація зі збереженням природних багатств?

Про це йшлося в журналістському розслідуванні спеціально для програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV.

Національний природний парк "Гуцульщина". Косівський район Івано-Франківської області

Парк "Гуцульщина" створено ще 2002 року. Його площа – близько 32 тисяч гектарів, і майже все це – густий карпатський ліс, пронизаний туристичними стежками. Масштабні рубки, відповідно до статусу парку, тут заборонено, але їх проводять регулярно, прикриваючись санітарними нормами. Здорові дерева видають за хворі чи пошкоджені, аби отримати дозвіл на їх рубку та продати втридорога.

Про масштабні рубки заявив, зокрема, експрацівник парку "Гуцульщина" Василь Бедзінський. Він звернувся до спеціалістів, які нарахували шкоди на 1 млн 215 тис. грн. Схема така: замість того, щоб зрізати лише хворі та сухі дерева, під сокиру лісника йдуть здорові, бо їх за документами можна продати як дрова, по 500-700 грн за кубометр. Хоча насправді їх реалізовують як діловий ліс, по 1,5-2 тис. грн за куб. Де осідає різниця – здогадатися не важко. Але все це – зі слів експрацівника парку Василя Бедзінського, бо юридично довести такі злочини, коли дерево вже зрубано і продано, – практично неможливо.

Зараз цією справою займається Державне бюро розслідувань. Наразі за незаконну вирубку парк покарали тільки адміністративною відповідальністю.

"За рішенням судів, за незаконну вирубку лісів вони сплатили 971 505 грн штрафних санкцій, і ніхто покарань не несе... Коли їх зрізають під пень, то вони вже показують, начебто воно пошкоджене, але такі дерева не повинні зрізати… Ви подивіться догори, воно має мінімум три куба лісу, цілком здорового й доброго дерева. Ця деревина може стояти ще роками", – розповів місцевий мешканець, лісоінженер Іван Гродюк.

У Національному природному парку "Гуцульщина" переконують, що заяви про незаконні вирубки – наклеп з метою помсти. Мовляв, Василя Бедзінського звільнили з роботи за порушення трудового законодавства. Також є ще кілька зацікавлених осіб, які мають споживацький інтерес.

"На цій ділянці є всі відповідні дозвільні документи для проведення офіційно рубок. По закінченню рубки проводитимуть огляд місць, якщо будуть якісь порушення – буде реагування", – запевнив головний природознавець Національного природного парку "Гуцульщина" Іван Копчук.

Натомість, зі слів керівника парку "Гуцульщина", повно незаконних рубок є на спірних ділянках. Звідки взявся конфлікт інтересів і чому сотні гектарів лісу опинилися в правовій колізії? Ще 2002 року указом президента їх було передано парку, але сільська рада вирішила інакше: лісом має опікуватися місцеве Куцьке лісове господарство. Судові процеси тривають досі, а тому парк не може встановити свої межі.

Масштабні вирубки лісу на спірній території показав також експрацівник ДП "Куцьке лісове господарство" Петро Білоусяк. І розповів про ще одну схему, яку використовують зловмисники:

"При відведеннях вказують іншу товщину, там підходить до дерева інженер, заміряє... Дерево в нас 20 см, а він пише 10, або 40 см, а він пише 15. Заниження кубатури".

А останніми роками санітарні рубки тут перетворюють на масові, здорові дерева видають за хворі, але роблять це без документального прикриття. На це Петро Білоусяк неодноразово звертав увагу екологів та правоохоронців, але наразі безуспішно. Насправді, все банально просто. Перевірки провести тут – надскладно, на захист лісгоспу стають навіть мешканці навколишніх сіл.

"Трапляються факти недопусків до проведення заходів з нагляду і контролю Дежекоінспекції в Карпатському окрузі і Куцьким лісовим господарством, і іншими лісокористувачами. Проблема – в невизначеності законодавства, яка полягає в тому, що немає відповідальності за недопуск фахівців", – сказав начальник відділу Держекоінспекції Карпатського округу Андрій Нибилович.

Своя правда – в керівника ДП "Куцьке лісове господарство" Андрія Ониськіва. Чоловік здивував своєю відвертістю (зрештою, до призначення на посаду керівника лісгоспу він був активістом, що боровся з незаконними вирубками лісів). За час роботи в лісгоспі звільнив більш ніж 20 працівників, яких вдалося підловити на незаконних рубках дерев. Але головна цінність – це не ліс, а земля під ним.

"Національний парк 20 років займається тим, що відчужує землю на своїх працівників", – наголосив Андрій Ониськів.

Тобто, лише вирубавши ліс, можна отримати землю під ним, а деревина в цьому випадку – просто приємний бонус до справжнього скарбу. Поки немає чітких меж парку, села мають право продавати чи дарувати цілі гектари в цьому перспективному туристичному краї, за мовчазної згодоитого ж таки парку, який і мав би захищати ліс.

Ситуацію прокоментував заступник міністра захисту довкілля Олександр Краснолуцький: "Ми вважаємо, що сільська рада, приймаючи таке рішення, перевищила власні повноваження й порушила законодавство України і, відповідно, це її рішення є незаконним. Там, де є накладки, де незаконно було роздані земельні ділянки, ми будемо далі продовжувати процесуальні дії, щоб у судах скасувати ці рішення й повернути землі до державної власності".

Села Криворівня та Верхній Ясенів. Верховинський район Івано-Франківської області

Конфлікт у цій місцевості – не через вирубані ліси, а через найбільшу галявину, яку по шматках віддають у приватну власність. Села Криворівня та Верхній Ясенів відомі своїм щорічним фестивалем "Полонинське літо", який відбувається на цій галявині. Щороку фест збирає туристів зі всієї України та сусідніх країн. Тепер надважливий для цього краю фестиваль – під загрозою.

Депутат Верховинської селищної ради Володимир Сав’юк розповідає, що на сесію селищної ради в лютому було винесено багато земельних питань, і від депутатів приховали інформацію, що своїм рішенням вони передають у приватну власність частину саме цієї галявини: "На сесії було приховано місце розташування цієї ділянки, всіх депутатів уведено в оману, ніхто не знав толком, де ця ділянка".

Ще кілька таких голосувань – і ділити вже не буде чого. Уся земля галявини стане приватною, фестиваль доведеться закрити, а селянам – продати скотину, адже це ще й єдине громадське пасовище, на якому місцеві випасають худобу.

Питання виділення чверті гектара пройшло погодження земельною комісією, але саму локацію від депутатів приховали. Голова земельної комісії Андрій Сухарчук від коментарів відмовився. Наразі рішення сесії про виділення частини цієї галявини призупинено, але щоб назавжди вберегти землю від зазіхань ділків, її потрібно офіційно передати селянам.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
Львів
+14.1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.67
  • EUR
    Купівля 47.44
    Продаж 48.21
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
13 червня
22:37
Писанки, глиняний посуд та гончарство: у Львівській філармонії презентували творчий потенціал Сокальщини
22:10
Збив світлофор і втік: у Хмельницькому затримали водія Mercedes
Збив світлофор і втік: у Хмельницькому затримали водія вантажівки Mercedes
21:29
"Найбільша мрія - покращити стан для останнього марафону": Назарій Гусаков зі Львова потребує допомоги
20:51
блог Митрополит Епіфаній
Епіфаній 15 червня очолить богослужіння у найдавнішому храмі Тернополя
20:37
У Тернополі 12-річна дівчина нецензурно висловлювалася та погрожувала фізичною розправою: правоохоронці провели з нею бесіду
20:15
Ексклюзив
"Полякам навряд чи йдеться про вшанування пам’яті загиблих": історик Посівнич про мету ексгумацій на Тернопільщині
20:01
У Львові запрацював стаціонарний центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
У Львові запрацював стаціонарний центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:40
Троє звільнених зі служби захисників із Львівщини отримали державні відзнаки
19:18
У Львові приспустять прапори у памʼять за загиблими унаслідок російської атаки у Кривому Розі
Мер Львова Садовий закликав мешканців утриматися від масових акцій через загрозу безпеці
19:08
На місці готелю та зруйнованої історичної вілли у Львові турецький "Онур" біля парку Знесіння хоче збудувати елітний ЖК
18:53
Раптово з'явився біль у спині: у Львові прооперували 11-річного хлопця з пухлиною в грудній клітині
18:28
До 20° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 14 червня
18:11
Захоплювалась Путіним та діями росіян: жителька Хмельниччини сяде до в'язниці на 5 років
17:42
прощання
Львів 14 червня попрощається із чотирма захисниками України
17:18
Замурував вхід до пам’ятки цеглою: на Закарпатті оголосили підозру архітектору, який пошкодив костел ХІІІ–ХV ст.
16:52
Упродовж літа 12 автобусних маршрутів у Львові курсуватимуть довше
16:38
Поліклініка на вул. Руській
У Львові остаточно затвердили приєднання центральної 1-ї поліклініки до 6-ї у Личаківському районі
16:23
На Рівненщині затримали двох жителів, які за $7 тис. організовували втечу за кордон військовозобов'язаних
16:08
Будівництво біогазової станції у Львові
На добудову очисних споруд у Львові візьмуть кредит на 10 млн євро, проте загалом потрібно 27
15:52
На Буковині іноземець намагався перетнути кордон із фальшивим документом
15:36
Оновлено
Обмін полоненими 12 червня: додому повертаються четверо жителів Львівщини
15:28
Оновлено
контрактна служба
Рекрутинг у Львові: всі центри, адреси та що вони пропонують
15:15
На Львівщині ДБР повідомило про підозру ексголові Солонки через незаконне виділення землі
15:00
Львів передав військовим дрони, авто, РЕБ і системи UNA-3 на понад 3 млн грн
14:40
На Тернопільщині викрили депутата, який продавав “непридатність” до служби
14:24
Візуалізація проєкту крематорію
Крематорій у Львові планують запустити в тестовому режимі в кінці року
14:10
Надсилала канабіс поштою: у Львові за підозрою у збуті наркотиків затримали 30-річну жінку
13:40
вирок
На Закарпатті завідувачку пологового відділення судитимуть через смерть породіллі
12:53
Чи буде перевірка будівництва ВЕС на полонині Руна: скаргу екологів розгляне комісія у Києві
12:35
У центрі Львова урочисто відкрили рекрутинговий центр 80-ї ОДШБр
12:25
За кількадесят метрів від кордону на Закарпатті затримали ухилянта. Схему організував 19-річний юнак 
11:58
У Львові прооперували 2-місячного хлопчика із рідкісною патологією кишківника
11:41
На Закарпатті почали ремонтувати аварійну дорогу до Говерли
На Закарпатті почали ремонтувати аварійну дорогу до Говерли
11:29
Працівники військової частини на Хмельниччині отримали підозри за незаконне нарахування 5 млн грн бойових виплат
11:10
У Калуші Іздрика підтримали цитатами на будівлі
У Калуші Іздрика підтримали цитатами на будівлі після того, як в Дрогобичі закликали позбавити його Шевченківської премії через вірші з матюками
10:53
Знаменитий французький лікар прооперував у Львові двох військових з важкими пораненнями
10:41
Ексклюзив
У Львові на аукціоні продали ніж-шаблю, яку українському кардиналу Миколі Бичку передав командувач Папської швейцарської гвардії 
10:30
Почаївський Свято-Духівський монастир
На Тернопільщині мобілізували настоятеля Почаївського Свято-Духівського монастиря УПЦ МП
10:26
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 12 червня
10:04
Волинські митники запобігли спробі доставити до Латвії бруси вартістю майже 7 тис. євро
Волинські митники запобігли спробі доставити до Латвії бруси вартістю майже 7 тис. євро
Більше новин