Чи львівські музеї готові прихистити колег зі сходу в разі російського вторгнення
Незважаючи на власні проблеми, очільники львівських музеїв розуміють, що втрати культурних цінностей є непоправними.
Нещодавно Західноукраїнська спілка музеїв звернулася до керівників музеїв зі східних областей України з тим, що перед загрозою чергового московського вторгнення – попри власні проблеми – музеї заходу держави готові приймати колекції та колег-музейників зі сходу. Причина – розуміння "спільної відповідальності за збереження і передачу наступним поколінням нашої національної культурної спадщини". Бо історія теперішньої російсько-української війни (як і всіх попередніх) свідчить, що втрати культурних цінностей є непоправними, інформує "Еспресо.Захід".
Ми вирішили розпитати керівників окремих знаних львівських музеїв, наскільки ця готовність реальна.
Як розповів директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан, питання допомоги колегам з інших регіонів України його установа пропрацьовувала ще в 2014 -2015 роках. Тоді в Національному музеї у Львові відкрили потужну виставку "Творці українського пейзажу" з Харкова, де були представлені Сергій Васильківський, Петро Левченко, Михайло Беркос, Михайло Ткаченко й інші найбільш визначні пейзажисти кінця ХІХ – початку ХХ століття. Виставка експонувалася у Львові півроку. Мова про найцінніше з колекції Харківського художнього музею, яке той складний час перебуло у Львові.
"Ми не акцентували, що це евакуація чи переміщення збірок, – каже Ігор Кожан. – А зробили це як довготривалий виставковий проєкт. Зняли нашу експозицію ХІХ століття, і розмістили колекцію гостей. Зверталися до нас і тоді, звертаються і нині інші музеї, і ми в разі потреби готові їх прийняти. Я не розголошуватиму, хто і що, але мова наразі про чотири державні музеї та кілька приватних збірок. Де думаємо розміщати збірки гостей, коли і власні фондосховища тріщать по швах? Будемо закривати постійні експозиції і там робити тимчасові фондосховища. Але дуже сподіваюся, що до цього не дійде".
У тому, що Львівська національна галерея мистецтв ім. Б. Возницького більш ніж ефективно здійснює все, що належить до здійснення державних функцій, запевнив і її очільник Тарас Возняк.
Директор Львівського історичного музею Роман Чмелик сказав, що вони не тільки готові, а вже ведуть перемовини з конкретними установами. Зокрема, вже є домовленість, що в разі потреби музей міг би в себе прийняти збірки Національного історико-культурного заповідника "Гетьманська столиця" (Батурин). Роман Чмелик також розмовляв з директорами інших музеїв, що у випадку надзвичайного стану його установа готова прихистити їхні колекції.
"До нас ніхто з проханнями розмістити в себе їхні збірки "в разі якщо" поки не звертався, – прокоментував директор Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України Андрій Клімашевський. – Однак як свідомі громадяни, керівники маємо спрацювати превентивно та бути готовими до будь-якої ситуації. Адже зрозуміло, що після Олімпіади Путін і його армія зможуть розпочати наступ будь-якого дня. Він цілковито непрогнозований, непрогнозована російська доктрина, непрогнозоване російське суспільство. Я схильний реагувати на проблеми в міру їх появи. Тому байдужим спостерігачем у складній ситуації Музей етнографії не буде".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе