"Мисливці за діабетом" на Львівщині розповіли, як запобігти виникненню цукрового діабету під час війни
На фоні хронічних стресів, спричинених повномасштабною війною Росії проти України, значно зростають ризики виникнення цукрового діабету 2 типу. У рамках інформаційної кампанії "Мисливці за діабетом" лікарі розповіли про його профілактику, вчасне виявлення та лікування
Проєкт реалізується Україно-швейцарським проєктом "Діємо для здоров’я" у партнерстві з Центром громадського здоров’я України, передає "Еспресо.Захід".
Відомо, що в Україні понад 1,3 мільйона людей мають цукровий діабет. Поширеність цього захворювання становить 8,4%. Більш ніж половина людей із цукровим діабетом (65%) не знають про свій діагноз. Згідно з результатами дослідження STEPS2, яке проводилося Всесвітньою організацією охорони здоров’я, 27,4 % українців взагалі ніколи не вимірювали свій рівень глюкози крові.
Рівень госпіталізацій пацієнтів із цим захворюванням в Україні дуже високий, а Львівська область – у лідерах за кількістю нових виявлених випадків цукрового діабету та один із п’яти цільових регіонів, де вже кілька місяців працюють команди "Мисливців за діабетом".
"Вчасне виявлення і лікування цукрового діабету є для керівництва області пріоритетом. Особливо зараз, коли область приймає велику кількість людей, які тікають від війни. Наразі у нас зареєстровано 64 735 пацієнтів із цукровим діабетом, з них 57 180 – 2 типу. За скеруванням сімейного лікаря ми забезпечуємо визначення рівня глюкози в крові та лікування цього захворювання. Разом із цим, люди мають звертати увагу на своє здоров’я, турбуватися про нього, особливо на фоні усіх інших стресів і турбот, які принесла війна", – розповів Орест Чемерис, директор департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації.
Наразі на Львівщині сфокусувалися на тому, щоб інформувати про цукровий діабет 2 типу, тестувати на рівень цукру у крові та надавати базові медичні консультації на місцях, тим, хто цього найбільше потребує. Для цього створюють мобільні медичні команди.
Лікарі також наголошують, що часто цукровий діабет 2 типу проходить без симптомів на початку захворювання. Наприклад, людина переживає тривалий чи сильний стрес, який запускає розвиток хвороби, рівень глюкози у крові починає постійно перевищувати норму, і це руйнує організм. Проте людина може не мати скарг і в цілому почуватися нормально. Тому дуже важливо регулярно перевіряти свій рівень глюкози у крові, щоб вчасно виявити захворювання і почати його лікування.
"diabetes.phc.org.ua – це перший доказовий онлайн-тест на визначення індивідуального ризику цукрового діабету 2 типу. Пройти його може кожен – як самостійно, так і під час прийому у свого сімейного лікаря. Цей тест є частиною Уніфікованого клінічного протоколу первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги "Цукровий діабет 2 типу", затвердженого Наказом МОЗ №1118, а отже він може бути використаний будь-яким лікарем у медичній практиці", – додають медики.
- Центр громадського здоров'я України опублікував список аптек, де пацієнти з діабетом можуть знайти рятівні уколи.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе