Еспресо. Захід
Ексклюзив

Мільярд на Миколайчука: коли поїде трамвай та чому активісти й депутати проти робіт цьогоріч

10 травня, 2023 середа
18:30

За кілька років вулиця Миколайчука може докорінно змінитися. Зараз там активно будують багатоповерхівки, тому місто створило план, як покращити інфраструктуру мікрорайону. Але не всі вважають його раціональним

Зміст

Трамвай на Миколайчука поки без трамвайної колії

Масштабну реконструкцію вулиці Миколайчука, що включає влаштування трамвайної колії, планують розпочати цього року. Для старту в бюджеті розвитку Львова заклали 21 млн грн, а весь проєкт попередньо оцінили в 1 млрд грн. Розробником-переможцем архітектурного конкурсу торік стало ЛКП "Інститут просторового розвитку". Його план трансформації вулиці передбачає прокладання трамвайної лінії фактично на пів дороги – раніше йшлося про трамвай до лікарні швидкої медичної допомоги, але обраний проєкт пропонує влаштування колії лише до вул. Мазепи, натомість місту доведеться розробляти ще один проєкт, де буде закладено продовження трамвайної колії до кінця Миколайчука.

реконструкція вулиці Миколайчука

Відновити Миколайчука мають намір від Липинського до Щурата в напрямку Голосківського кладовища. Тут йдеться не лише про зведення трамвайної колії вздовж вулиці, а й розширення дороги та встановлення комунікацій. Але голова бюджетної комісії Львівської міської ради Наталія Шелестак зауважує, що цьогоріч про влаштування трамвайної колії мова взагалі не йде. 

"Не буде зараз реалізовуватися закладка трамвая. Йдеться поки що про розширення дороги. Те, що звучить як "трамвай на Миколайчука", – це просто так подобається деяким чиновникам у міській раді. Але насправді кошти, виділені цього року, підуть на розширення дороги. 

Говорять про семисмугову дорогу, а посередині мають залишити потенційну закладку, де потім будуть прокладати трамвайну колію. На початку від Мазепи є різкий заїзд, там треба буде попрацювати з рельєфом. Крім того, ведуть перемовини стосовно стоянки, що належить Міноборони. Тобто вирішують технічні питання, але йдеться тільки про ремонт, розширення, влаштування комунікацій, по суті, капітальну побудову нової дороги", – пояснює Наталія Шелестак. 

Через викуп майна вартість реконструкції зросте щонайменше вдвічі

Для повноцінної реконструкції, як це передбачає проєкт і яка, ймовірно, триватиме щонайменше кілька років, потрібно також викупити понад 50 об'єктів, які перебувають не в комунальній власності. Через це вартість реконструкції від 1 млрд грн, спрогнозованого в бюджеті, зросте до не менш ніж 2 млрд грн. У міста зараз таких коштів немає, і невідомо, чи колись з'являться, каже голова бюджетної комісії ЛМР. 

"Це фантазії. Мільярд гривень – це кошти на саму роботу, а нам треба викупити території. До цього можете додати 30% на наступний рік. Якщо ж ми будемо реалізовувати проєкт ще через рік, то доплюсуються ще 30%. А ця дорога, звичайно, буде реалізовуватися кілька років", – додає Наталія Шелестак. 

Що важливіше – Миколайчука чи Мазепи

Успішна трансформація Миколайчука, крім того, напряму пов'язана з капітальним ремонтом вулиці Мазепи, зауважує бюджетниця міськради. Нелогічно робити дорогу з семи смуг на Миколайчука, коли в підсумку впираєшся у розвалену двосмугову Мазепи, а це основна дорожня артерія того району. 

У 2022 році було виділено кошти для співфінансування робіт, потрібно брати кредитні кошти від Європейського інвестиційного банку. За словами Наталії Шелестак, міські чиновники нібито запевняють про досягнення таких домовленостей. Наразі питання в тому, щоб погодити оновлений проєкт капремонту і кошторис. Після того можна просити гроші та починати роботи. Взагалі планують відремонтувати всю вулицю Мазепи, організувавши тут чотири смуги замість двох, відкоригувавши пішохідні зони та виділивши лінії для проїзду спецтранспорту. 

Трансформація Миколайчука за версією Інституту просторового розвитку

Ще у серпні 2021 року виконавчий комітет Львівської міської ради надав функції замовника ЛКП "Львівавтодор" на проєктування та реконструкцію вулиці. Тоді місто вперше вирішило провести архітектурний конкурс на розроблення проєкту, аргументуючи це наміром уникнути проблем під час проєктування, як це траплялося, наприклад, у ході робіт на вулицях Бандери та Шевченка. Зокрема, міський голова Андрій Садовий наголошував, що архітектурний конкурс – це єдиний спосіб мінімізувати витрати грошей, часу і нервів, а також дасть концепт, згідно з яким розроблять проєкт. 

Найкращим визначили архітектурний проєкт авторів ЛКП "Інститут просторового розвитку" – Сергія Фіалковського, Ростислава Білинського, Андрія Чайка, Вікторії Скобилко та Олега Шміда (екскерівника Інституту просторового розвитку, який на початку повномасштабної війни втік за кордон).

Їхня пропозиція передбачає влаштування по центру вулиці двох смуг для громадського транспорту та двох смуг для автотранспорту. На відтинку від Липинського до Пилипа Орлика пропонується влаштувати двосторонні велодоріжки обабіч вулиці, а на відрізку від Пилипа Орлика до перетину вул. Проектованої-1 з вул. Миколайчука – проектованою-2 передбачено влаштування односторонніх велодоріжок з переходом у велосмуги та навпаки з обох боків вулиці. Також на ділянці від вул. Полтв'яної до вул. Пилипа Орлика мають влаштувати смуги паркування. 

реконструкція вулиці Миколайчука

Проєкт пропонує прокладання трамвайної колії на відтинку від вул. Липинського до вул. Мазепи, хоча раніше йшлося про загальну концепцію організації трамвайних колій вздовж усієї вулиці Миколайчука, практично до Голосківського кладовища. Тож наразі не визначено, де буде влаштовано трамвайне кільце. Імовірно, потрібен допрацьований старий або створений новий проєкт, де кільце розвороту трамваїв буде в кінці вулиці Миколайчука, а не на перехресті з вулицею Мазепи. 

До речі, на початку березня під час зустрічі з представниками Європейського банку реконструкції та розвитку мер Садовий зазначив, що триває напрацювання проєкту прокладання трамвайної колії від центру міста до реабілітаційного центру на вул. Миколайчука, що має покращити мобільність людей, яким слід дістатися до медзакладу.

"У районі наявного кільця розвороту трамваїв на перехресті вулиць Лінкольна – Миколайчука – Полтв’яна передбачено влаштування колової транспортної розв’язки з приєднання усіх трамвайних ліній (у тому числі передбаченої генпланом по вул. Лінкольна в напрямку АС "Північна" та з забезпеченням можливості відстою трамваїв з усіх маршрутів). Усі трамвайні зупинки передбачені парними, тобто в обидвох напрямках…На кінцевій зупинці передбачене кільце розвороту", – пояснили пропонований проєкт у ЛКП "Інститут просторового розвитку". 

Відокремлена смуга громадського транспорту, яка буде спільною для автобусів та електротранспорту на трансформованій вулиці, має дати можливість розглянути максимально широку транспортну мережу, в тому числі – з'єднати вул. Миколайчука з радіальними та концентричними напрямками руху по місту. Крім того, це дає безперешкодний зв'язок автомобілів швидкої допомоги з лікарнею. А міський голова раніше заявляв, що після продовження колії на Миколайчука трамвай мають запустити від вулиці Мазепи до Сихова. 

Проєкт потрібний, але чи треба його реалізувати вже зараз

Як розповів "Еспресо.Захід" голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич, проєкт реконструкції вул. Миколайчука може "збоку виглядати страшним" саме через велику суму грошей, однак цей стратегічний план дає розуміння, "куди буде рухатися ця важлива магістральна вулиця".

“Щось з тим районом треба робити, там будується велика кількість багатоповерхівок. Відповідно, незабаром чимало людей потребуватиме громадського транспорту. Трамвай – найбільш вмістимий транспорт після наземних чи підземних електричок і тому оптимальний варіант", – каже депутат і додає, що проєкт реконструкції вул. Миколайчука та розбудова трамвайної колії має право на життя, однак чи здійсниться це в короткостроковій або в довгостроковій перспективі, покаже ситуація з війною.

Також, на думку Ігоря Зінкевича, найперше варто почати змінювати ділянку від вул. Щурата до вул. Мазепи, адже там складне перехрестя, а для пацієнтів лікарень, що поруч, його потрібно зробити максимально комфортним і розвантажити трафік.

Натомість транспортний експерт, голова ГО "За якісний транспорт" Святослав Товстига має іншу думку щодо того, чи на часі цей проєкт.

"Так, воно є в генплані. Цей мікрорайон по завантаженості може стати більшим, ніж район Малоголосківської. Це понад 12 тис. людей, коли заселять усі квартири, які там активно будують. Тобто за 3-5 років усіх цих людей треба буде туди довозити і вивозити громадським транспортом. Вже бачимо, що туди проблематично доїхати. Тому рішення щодо трамвая та реконструкції вулиці є потрібними. Та дискусійним залишається питання про те, звідки взяти гроші на це і чи варто вже це робити?" – зауважує експерт.

У теперішніх умовах це могло б покращити інфраструктуру та генерувати нові робочі місця, оскільки їх бракує, але, з іншого боку, Львів і так має багато кредитів. За словами Святослава Товстиги, для того, щоб покрити всі витрати, на які місто взяло позики, треба ще один чи навіть два бюджети розвитку. А реконструкція Миколайчука потребуватиме 20 млн євро, які ЄБРР чи інший світовий банк легко погодить, адже тут розташована соціальна та критична інфраструктура, зокрема лікарня швидкої допомоги та центр реабілітації "Незламні", який активно розбудовують.  

реконструкція вулиці Миколайчука

"Наразі проєкт реконструкції вул. Миколайчука і створення тут трамвайної колії є більше медійним проєктом. Бо в міста зараз немає грошей навіть на ремонт трамваїв, а ми кажемо про запуск ще нових. Минулого року чимало львівських трамваїв потребували середнього ремонту, грошей тоді не було, а зараз вони вже потребують капітального ремонту і стоять у депо", – додає експерт і наголошує, що він загалом підтримує цей проєкт, та все ж вважає, що його потрібно запускати мінімум через 3 роки, але точно не зараз, коли немає в місті грошей на поточні ремонти.

До того ж, Святослав Товстига відзначає, що цього року, швидше за все, ніяких наземних робіт тут не проводитимуть. Виділені мільйони підуть на роботи з геодезії, тобто вивчення ґрунтів, підземних вод і всього необхідного, щоб перетворити наявний ескізний проєкт на повноцінну проєктно-кошторисну документацію. 

"Це робиться для того, що коли ми переможемо і війна завершиться, в Україну почнуть активно вливати кошти на відбудову, тоді місто запропонує вже готовий план зі всіма звітами експертиз про реконструкцію цієї магістральної вулиці та побудову трамвайної колії. Так би мовити, робиться заготівка в шухляду на майбутнє", – відзначає експерт. 

Ще один важливий аспект – викуп земельних ділянок, що займе роки, поки всі власники погодяться продати місту потрібні площі. Експерт пригадує, як під час будівництва трамвайної колії на Сихів довелося змінювати частину проєкту, бо один з власників так і не погодився продати свою землю. 

Куди закопають 21 мільйон цього року

Наразі місто не веде жодних перемовин з власниками земельних ділянок щодо викупу, і навіть не прийняло рішення про визнання цих об'єктів необхідними для реалізації цього проєкту, зазначає голова комісії архітектури, містобудування та розвитку територій Олексій Різник. Вартість одного об'єкта обійдеться від 50 до 100 млн грн. Для розуміння ситуації можна порівняти, як відбувається викуп ділянок для проєктованої дороги Ряшівська – Патона, де процес розпочався 10 років тому, а землі ще не всі викуплені. 

Крім того, на профільній комісії продовжували термін дії договору для ринку, який розташований вгорі на Миколайчука, навпроти лікарні. Наразі він працює, тому чи будуть там цьогоріч виконувати якісь дорожні ремонтні роботи, депутат має сумнів. 

"Реалізація трамвая – це питання витрат за старими цінами приблизно на 1 млрд грн. Звісно, місто повинно приймати рішення стосовно великих інфраструктурних об'єктів. Але воно має передбачати можливість фінансування, і не в розмірі 1,5-2% кошторисної вартості, а якщо порахувати всі речі, то в рази більше. Це означає, що реальних грошей є тільки на реалізацію будівельної частини, без викупу майна, без додаткового електротранспорту, який там курсуватиме, без всіх інших складових. Насправді ті 2% просто "розмалюють", – каже Олексій Різник. 

Він вважає, що натомість було б доцільно закрити дрібні проєкти, сплатити борги, і тоді, через кілька років, виділити велику суму на реконструкцію вулиці Миколайчука. А так проєкт доведеться переробляти ще три-чотири рази, бо зміниться вартість роботи, матеріалів і самих проєктних рішень. При цьому щороку виділятимуть по 20 млн грн, які, ніхто крім проєктантів, не побачить. 

Як приклад, депутат згадує запроєктоване містом будівництво багатофункційної арени на Сихові, де, за його словами, вже витратили 50-70 млн грн на виготовлення проєктно-кошторисної документації, яку чотири рази переробляли, але лопатою так і не почали копати.   

реконструкція вулиці Миколайчука

У міському департаменті вуличної інфраструктури та мобільності у відповіді на запит "Еспресо.Захід" повідомили, що у 2023 році за передбачені 21 млн грн на реконструкцію вулиці Миколайчука розробляють техніко-економічне обґрунтування. Після отримання позитивного висновку експертизи та схвалення ТЕО здійснюватимуть розробку наступних стадій проєктно-кошторисної документації для першої черги робіт. 

Стосовно того, чи буде доопрацьовано наявний проєкт реконструкції Миколайчука від "Інституту просторового розвитку", чи створюватимуть новий, який передбачає продовження трамвайної колії до кінця вулиці повз лікарню, у міськраді зазначили, що оскільуки проєктна пропозиція не є проєктно-кошторисною документацією, вона не визначає обсяг і зміст робіт, не може коригуватися чи потребувати доопрацювання. 

Лише після того, як буде затверджено ПКД, відповідно буде обрано підрядника будівельних робіт, а також визначено місце кінцевої зупинки трамвая. Там також запевнили, що юристи міста займаються викупом об'єктів нерухомості та земель, які розташовані в межах проектування. 

Не маємо сумніву, що реконструкція Миколайчука – проєкт-довгобуд, і цьогоріч тут навряд чи розпочнуть будь-які будівельні роботи, навіть щодо розширення вулиці. А от коли нею поїде трамвай – питання поки риторичне. 

Юлія Осим, Юрій Мартинович

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
10:20
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
09:59
Закарпатську обласну службу зайнятості очолив ексголова Мукачівської райадміністрації Едгар Токар
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
09:02
кільцевання лелек
Лелека Світязь, який два місяці тому зник у долині Нілу, вийшов на зв'язок
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
Більше новин