Михайло Петечук. Парковка у дворах має бути платною. Арифметика справедливості
Двори багатоквартирних будинків – загалом не місце для паркування. Це має бути зона для відпочинку: трохи зелені, лавки та столики, дитячі гойдалки, турніки та тренажери.
Але це тільки мої мрії на основі того, що бачив у країнах, не травмованих "жиліщним вапросом". Якщо бути реалістом, то на прибудинкових територія паркуватимуться, і протягом мого життя це не зміниться, бо машин ставатиме дедалі більше, а от простору більше не стане. Але може змінитися підхід до прибудинкового паркування. Для багатьох в Україні сама ідея платити за парковку є дикою і неприйнятною. А платити за парковку біля власного під’їзду – це взагалі єрєсь, що заслуговує на спалювання того, хто це каже. Але я далеко, за океаном, тому наважуся.
Сподіваюся, ви погодитеся, що прибудинкова територія – це зазвичай спільне майно всіх власників квартир у будівлі (для простоти опустимо випадки, коли ОСББ нема і територія на балансі жеку чи іншої установи). Якщо погоджуєтеся, то проведімо теоретичну вправу. Припустимо, в будинку є 30 квартир. 10 квартировласників не мають власного авто. А решта – по 1-2 авто: сумарно 30 автівок. А от території при будинкові вистачає тільки на 10 авто, навіть якщо повністю закатати все в асфальт. Також для проcтоти розрахунків, припустимо, що вартість паркування на добу на парковках в околиці коштує від 100 грн. Таким чином, маємо 30 авто на 10 паркомісць у дворі і 10 квартировласників – дефіцит паркомісць очевидний. Зазвичай у таких ситуаціях двір запаркований: хто перший встав, того й капці. Наче ж справедливо. Хотів написати про гаражі й бикуватих мешканців, що "забронювали" якісь паркомісця, але не будемо ускладнювати. Давайте краще подивимося на це через призму того десятка без автівок. Територія, якою вони співволодіють, використовується, але їм з того вигоди жодної, тільки незручності. Хоча, якби там брали стільки ж, як на платних парковках, то це було б 10 паркомісць по 100 грн = 1000 грн у день. Якщо поділити на всіх, то виходить 33 грн на квартиру. Тобто кожний безколісний квартировласник міг би отримати 33 грн в день, або 12 тис грн на рік, якби монетизувати паркомісця.
Займімо тепер позицію автовласників, що мають настільки зручний графік, що приїжджають з роботи настільки рано, що завжди є де запаркуватися. От цим класно: парковка прямо у дворі завжди безкоштовна. Бімба! От їм все заї№%сь. Економія в 100 грн на день на парковці, що є 36,5 тис грн на рік (нефігово?). Для чистоти розрахунків і відсутності бухгалтерських маніпуляцій – вони також недоотримають 12 тисяч щороку. Тобто їхня чиста вигода складатиме 24 тис. грн. Припустимо, таких у будинку є п’ятеро. Як щодо автовласників зі звичайним графіком? Припустимо, таких 15 водіїв – у них щодня лотерея. Чи встигну застати вільне паркомісце у дворі, чи платитиму 100 грн і ще йтиму кілька хвилин додому? Нехай у них ймовірність зайняти паркомісце становить 33%. Тобто вони скористаються можливістю запаркуватися, заощадять 12 тис грн, але й недоотримають таку ж суму. Тобто вигода нульова, але більше нервів.
А як щодо тих 10 працьовитих бджілок, що працюють допізна? Та в них навіть немає шансу лишити авто у дворі. А також з великою ймовірністю будуть складнощі запаркуватись і за 100 грн чи й дорожче. Вони так само, як і безколісні, не отримують 12 тис., а ще й мають проблеми з пошуком парковки, бо приїжджають пізно. Впевнений, що ви стикались з такими проблемами у спальних районах. Не здивувався б, якби ці водії були раді заплатити й більше ніж…
Підіб’ємо математику: 10 квартир недоотримують прибуток мінімум в 12 тисяч грн на рік; 5 водіїв отримують річну вигоду в еквіваленті 24 тис грн; 15 водіїв нічого фінансово не втрачають і не виграють. І ще 10 водіїв ніколи не отримують нагоди запаркуватися на шару, недоотримують 12 тисяч, як і безколісні, та ще й мають проблеми запаркуватися за будь-які гроші Наче баланс зійшовся, але, схоже, що програші всі, крім тих п’ятьох щасливчиків.
Яка може бути альтернатива? Можна поставитися до цієї землі як до товару і здавати паркомісця в оренду, а не вважати, що все спільне має бути безкоштовним. Квартировласники могли б отримувати від 36 тис грн на рік, що можна було б використати на утримання будинку. Як це організувати? Варіантів багато, головне – розуміти, що є цінністю для водіїв і скільки готові платити. Для когось важливо мати гарантоване паркомісце чи важливо паркуватися ближче до під’їзду і вони готові платити за це певну премію, тому певний формат аукціону був би найбільш фінансово справедливий. Можна також формат лотереї, або ротаційний підхід, коли паркомісця по черзі доступні кожному водію з певну плату. І головне, що тоді всі у виграші (крім тих 5, що завжди мають де паркуватися).
Звісно, все, що я описав вище, майже неймовірно організувати не теперішньому етапі розвитку самоуправління багатоповерхових будинків. Досі навіть створення ОСББ є непосильною задачею в будинку, де я маю квартиру. Тому не маю ілюзій, але це питання найближчих років, бо вулична парковка неминуче буде ставати платною і дорожчою, і кинути авто на тротуарі буде неможливо. Тоді й доведеться всім домовлятися.
Про автора: Михайло Петечук, консультант з бізнес-стратегій, що постійно тиняється світом, але ненавидить подорожувати.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе