Математичний геній з львівської кав'ярні

Зіновія Воронович
30 березня, 2021 вiвторок
15:34

30 березня 1892 року народився засновник Львівської математичної школи Стефан Банах.

Легендарна кав'ярня "Шкоцька" нині не надто відома серед пересічних львів'ян. Однак сюди з'їжджаються математичні паломники з усього світу. Адже саме у цій кав'ярні зародилась Львівська математична школа, і саме тут започаткували знамениту Шкоцьку книгу. Одним з лідерів цієї школи є Стефан Банах – відомий  у світі математик, який вчився і працював у Львові. Саме Стефан Банах заклав основи функціонального аналізу –  підвалини, на яких вибудовується сучасна математична наука.

Про це – нинішня історія від "Еспресо.Захід".

Існує, бо не може не існувати
 

Шкоцька була дуже демократичним закладом, і тут збиралась дуже різна публіка, далека від вишуканого наукового товариства. І саме у такому гаморі Стефан Банах робив свої наукові відкриття. А про те, скільки він міг випити, ходили легенди.
 

"Особливість Львівської  математичної школи – саме кав'ярняний стиль. У корпусі університету на нинішній вулиці Грушевського збиралось Львівське математичне товариство. Після засідання вони переходили до кав'ярні та обговорювали математичні проблеми у неформальній атмосфері, – каже професор Михайло Зарічний. – Математикам взагалі притаманне неформальне спілкування. У США є такий жарт: один з керівників університету вирішив пошукати, хто чим займається. В результаті знайшов хіміків у лабораторії, істориків в архіві, а математиків у пивбарі. Так відбувалось і тут. У неформальній обстановці, за кавою і не тільки, математики шукали розв'язання найскладніших проблем. Банахові було комфортно працювати саме у кав'ярні, а не у тихому кабінеті. Хоча на той час Шкоцька була дуже демократичним закладом, і тут збиралась дуже різна публіка, далека від вишуканого наукового товариства. І саме у такому гаморі Стефан Банах робив свої наукові відкриття. А про те, скільки він міг випити, ходили легенди. Теореми, які довів Банах, мали визначальний вплив на науку. Банахові простори –  важливий об'єкт не лише функціонального аналізу. Вони мають безліч застосувань у всій сучасній математиці".

"Функціональний аналіз – це наче надбудова, яка об'єднує алгебру та геометрію, – додає професор Тарас Банах. – Але є ще одна особливість Львівської математичної школи,  – неконструктивні доведення.  У математиці є дві форми існування: конструктивна, яка явно будує потрібний об'єкт. І неконструктивна – коли доводять, що потрібний об'єкт не може не існувати.  Саме парадигма існування того, що не може не існувати, відрізняє львівську математичну від інших. І це саме те, що завоювало сучасну математику. Математика цікава там, що вона вивчає об'єкти, які не зобов'язані існувати у звичайному розумінні. Тому вона багатша за реальний світ. І у цьому також заслуга школи Банаха".

Долю Банаха перевернула випадково підслухана розмова

Польські дослідники виявили, що у пошукових запитах прізвище Банах  на другому місці після Евкліда.

За словами професора Зарічного, у наукових колах завжди дивувались, як у провінційному місті могла виникнути така потужна математична школа. Як виявилось, вирішальну роль зіграла лише одна доленосна зустріч.

Стефан Банах народився у Кракові, але потім щонайменше два роки вивчав будову машин у Львівській політехніці, однак навчання не закінчив. Ймовірно, через початок Першої світової війни.

"Якось у Кракові Стефан Банах разом з іншим молодим математиком Отто Нікодимом обговорювали інтеграл Лебега. Це був 1916 рік і на той час це була наймодерніша математична теорія. Їхню розмову випадково почув  відомий математик Гуґо Штайнгауз. Він був такий здивований, що молоді люди обговорюють інтеграл Лебега, що підійшов до них і відрекомендувався. Фактично історія Львівської математичної школи почалась саме з цієї зустрічі. Згодом Штайнгауз казав, що саме Банах був його найбільшим науковим відкриттям".

Гуґо Штайнгауз згодом прилаштував Банаха, який не мав диплому, асистентом кафедри математики у Львівській політехніці. А вже у 1922 році Стефан Банах став керівником кафедри в університеті Яна Казимира, а згодом і головою Львівського математичного товариства.

Деякі задачі з львівської Шкоцької книги досі нерозв'язані

Ще одна родзинка Львівської математичної школи та Шкоцької кав'ярні  – Шкоцька книга. У неї математики записували найскладніші задачі, які не могли розв'язати. Подейкують, що спочатку ці задачі записували на серветках чи навіть на столах кав'ярні. Але згодом дружина Стефана Банаха Луція купила для них спеціальну книгу.

"Настільки мені розповідали, не кожна математична проблема удостоювалась того, аби її записали у книгу.  Якщо товариство вважало, що задача того вартувала, то її вписували на непарну сторінку. Парну сторінку залишали для розв'язання", – каже професор Зарічний.

До речі, досі не усі задачі з оригінальної Шкоцької книги вдалось розв'язати. До тих, кому вдалось вирішити одну з задач старої книги, належить і Тарас Банах. Він, до слова, не нащадок, а лише однофамілець відомого математика. Але народився в один день зі Стефаном Банахом.

З 2014 року, відколи кав'ярня відновила свою роботу, тут почали вести нову Львівську Шкоцьку книгу. Щоправда, частина відвідувачів сприймає її як книгу відгуків і записують туди враження про смачний сніданок.
 

Коли наближалась Друга світова війна, цю книгу вирішили закопати на футбольному полі під воротами. Сам Стефан Банах під час війни залишився у Львові. Аби вижити під час німецької окупації, працював годувальником вошей у протитифозному Інституті Вайґля. Помер науковець у 1945 році від раку легень.

На той момент Шкоцьку книгу викопали і копію відправили ще одному визначному представнику Львівської школи Станіславу Уламу, який встиг емігрувати до США. Улам переклав її англійською, розмножив і вона стала відома на увесь світ.

Оригінал книги зберігається у родині Стефана Банаха, а у Шкоцькій кав'ярні є його копія. Крім того, з 2014 року, відколи кав'ярня відновила свою роботу, тут почали вести нову Львівську Шкоцьку книгу. Щоправда, частина відвідувачів сприймає її як книгу відгуків і записують туди враження про смачний сніданок. Але є записи від справжніх математичних паломників, які їдуть до Львова з усього світу, аби записати свою задачу у легендарну книгу.

"Усі сторінки з задачами ми перефотографовуємо і виставляємо на сайт Львівської Шкоцької книги. Найцікавіші  задачі сучасної книги виставляємо на інтерактивній онлайн-платформі професійних математиків MathOverflow.  Одну з задач, яку записали аспіранти з Вроцлавського університету, розв'язав лауреат премії Філдса Теренс Тао. Премія Філдса – аналог Нобелівської премії у математиці, тож можна оцінити рівень цих задач", – каже Ірина Банах, яка разом з чоловіком Тарасом Банахом опікуються сучасною Шкоцькою книгою.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
Любомир Сколоздра
12 квітня, 2021 понедiлок
У Львові помер відомий лікар, син знаменитого скульптора
Ігор Солонинко
12 квітня, 2021 понедiлок
Арештували все майно: завершився суд у справі Ігоря Солонинка
скіпальський
10 квітня, 2021 субота
"У випадку війни з Росією небезпечний удар може бути у спину" – ексзаступник голови СБУ
Львів
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.79
  Купівля 27.79
  Продаж 28.03
 • EUR
  Купівля 32.93
  Продаж 33.34
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
12 квітня
21:00
акценти
Пожежа біля Львова, скільки заробляють ректори та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:34
сміття
У Бориславі ліквідували стихійне сміттєзвалище
20:00
Університет
Вісім факультетів Університету Франка – у сотні найкращих факультетів України за версією Forbes

Опитування

Чи вірите Ви, що до кінця року більшість українців буде вакцинована?
19:41
комісія ЛОР
ЛОР виділить кошти для відділення трансплантації кісткового мозку в дитячій лікарні
19:18
пожежа
Через підпал трави біля Львова згоріли два автобуси
19:07
Гарнізонний храм
У Львові відновили реставрацію головного фасаду храму св. апостолів Петра і Павла
18:50
Ігор Солонинко
Арештували все майно: завершився суд у справі Ігоря Солонинка
18:43
Жовква
Жовква може стати "столицею". Держслужбу охорони культурної спадщини планують перенести на Львівщину
18:26
мисливець
Застрелив собаку. Червоноградські прокурори відкрили кримінальне провадження проти "гицля"
18:14
вертоліт
Третю пацієнтку з інсультом доставили з Турківщини гелікоптером
18:00
Купи вербу – допоможи сиротам і військовим: у Гарнізонному храмі стартувала акція "Благодійна верба"
17:44
Журналістика та соціологія: студентки "Львівської політехніки" стали лауреатками Всеукраїнського конкурсу наукових робіт
17:32
коронавірус
Частка хворих дітей стрімко зростає, – Наталія Іванченко
17:16
Лисик
Євген Лисик дочекався альбому через 30 років після своєї смерті
17:00
підпільний цех
У Яворівському районі Львівщини викрили підпільне виробництво горілки на мільйони гривень
16:50
сад Франка
Бо так хотів Франко: у Львові відновлюють сад навколо оселі Каменяра
16:36
З видом на… військовий об'єкт. Академія Сухопутних військ зведе багатоповерхівку поруч з бронетанковим заводом
16:31
лікарня на Орлика
Дитяча лікарня проти створення медичного об'єднання у Львові, – відкритий лист колективу
16:25
24 тис. пачок цигарок. Польські митники затримали велетенську партію контрабанди з України
16:15
коронавірус
Іванченко про вихід Львівщини з "червоної" зони до Великодня: "Сподіватися марно"
16:09
опалення
У Львові триватиме опалювальний сезон
15:58
лікарня
Ще три лікарні на Львівщині відкриють відділення для ковідних хворих
15:43
Четверо ветеранів АТО зі Львова візьмуть участь у Іграх нескорених
15:33
сільничка
Львівські хірурги врятували 1,5-річну дівчинку, в якої палець застряг у сільничці
15:19
Ще одна сусідня зі Львівщиною область стала "жовтою"
15:11
перерахунок пенсій
З вересня пенсію додому приноситимуть лише особам з І групою інвалідності та тим, кому за 80
15:03
Під особняки: на аукціон виставили п'ять ділянок на вулиці Роксоляни
14:53
літаки в аеропорту
Львів на порозі нового туристичного сезону. Що було найпопулярнішим і яких новинок слід очікувати
14:35
"гаряча лінія" для протидії залежностей
У Львові запрацювала "гаряча лінія" для протидії залежностям
14:17
Донбас
На Донбасі від ворожої кулі загинув український боєць
13:59
Карантин у Львові
Завтра у Львові вирішать, чи послаблювати карантин
13:38
Велодоріжка
На завершення велодоріжки на Чорновола бракує майже 10 мільйонів
13:20
Любомир Сколоздра
У Львові помер відомий лікар, син знаменитого скульптора
13:01
У Львові спіймали банду, яка крала металеві опори на будовах
12:42
Інфографіка
гроші
Скільки заробляють ректори львівських вишів?
12:24
операція
Львівські нейрохірурги майже 10 годин оперували 4-річного хлопчика зі складною пухлиною
12:00
сортування сміття
5 років після Грибовицької трагедії: чи сортують у Львові сміття?
11:41
пожежа в автобусі
У Дрогобичі під час руху загорівся рейсовий автобус, є постраждалий
11:17
пластовий прапор
З нагоди Дня першої пластової присяги: у Львові біля Ратуші підняли пластовий прапор
10:55
суд
Суд визнав недійсними результати довиборів на 87-му окрузі
Більше новин