Масове звільнення працівників Львівської залізничної лікарні: до чого тут Офіс Президента
У Львові майже 300 працівників Залізничної лікарні на Огієнка до кінця року опиняться на вулиці. Так в умовах війни керівництво вирішило здійснити реорганізацію медзакладу, розташованого в центрі міста. Хто виганяє медиків та хоче прибрати до рук історичні будівлі
Перші масові звільнення почались наприкінці 2022-го
Вулиця Огієнка, 5 у Львові. Історичний центр, прекрасні відреставровані будівлі австрійської доби, паркова зона. Це приміщення лікарні, що підпорядковується державному підприємству - Укрзалізниці. Зараз тут у прискореному темпі звільняють весь колектив - лікарів, медсестер та технічний персонал.
Галина Сорока, лікарка-педіатр з 40-річним стажем, каже, що перших сто медпрацівників звільнили ще наприкінці 2022-го. Ще близько двохсот лікарів та медсестер опиняться на вулиці до кінця 2023-го.
Можливість працевлаштування в інших лікарнях Львова звільненим медикам не запропонували. Натомість роздали аркуші зі списками вакансій в Харківській, Київській та Одеській областях без компенсації за оренду житла”.
Чому звільняють медперсонал
Все відбувається в рамках реорганізації закладу. Залізничну лікарню мають передати в управління Львівського Національного медичного університету імені Данила Галицького, щоб створити на її базі університетську клініку. Відповідну ініціативу рік тому підтримав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
На балансі Укрзалізниці зараз перебувають 8 лікарень - у Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі та Києві. Та на свавілля з примусовим звільненням колективу скаржаться лише львівські медики. Хтось зацікавлений просто закрити лікарню з цінною землею та будівлями в історичному центрі міста, - каже завідувачка відділення гінекології Людмила Ткачук:
“Тут був якийсь явний інтерес під створення університетської клініки - пілотний проект. Картинка звучить гарно, а за цією картинкою прихована корупційна схема вивільнення площі: гектар землі в центрі Львова”.
Але чиїм коштом має здійснюватись так звана “реорганізація” лікарні? Згідно з відповіддю Міністерства фінансів, гроші на створення університетської клініки на базі Залізничної лікарні держава не виділила.
Немає коштів на це і у Львівської обласної військової адміністрації. Про це йдеться у відповіді, яку наша редакція отримала від заступника голови ОВА Івана Собка.
На зустрічі з проректором Медуніверситету колектив Залізничної лікарні дізнався, що медустанова має стати новим структурним підрозділом вишу. Та звідки візьмуться гроші на реорганізацію та зарплатний фонд - проректор лікарям не повідомив. Не каже цього і нова очільниця медзакладу Тетяна Яворська, яку призначили наприкінці 2022-го і яка видала наказ про ліквідацію цілих відділень та вивільнення кількох сотень працівників.
Зв’язки нової очільниці лікарні з Офісом Президента
ЗМІ повідомляють, що Тетяна Яворська є цивільною дружиною скандально відомого лікаря Богдана Федака. У 2018-му році він очолив департамент охорони здоров’я Харківської області. А в 90-х встиг знеславтись на Львівщині, - зазначає народна депутатка України Олександра Устінова:
“Сказати, що це одіозна людина - це не сказати нічого. Свого часу по ньому було відкрито кримінальне провадження, в 90-х роках, і був судовий вирок за продаж новонароджених дітей. Тобто, уявіть собі, працюючи в пологовому будинку, він підробляв документи: батькам казав, що дитина померла. Батьки, відповідно, дитину не забирали, а здорова нормальна новонароджена дитина продавалась за кордон”.
Відсидівши в СІЗО майже два роки, Федак вийшов на волю. А потім, коли суд виніс вирок і лікаря таки засудили до терміну ув’язнення, його амністували. Богдан Федак повернувся в професію, згодом переїхав зі Львова до Харкова, де й розпочався новий злет його кар’єри.
Богдана Федака ЗМІ вважають кумом Ігоря Шурми, народного депутата-опоблоківця IV та VIII скликань. Чоловіків пов’язують давні взаємини: обидва починали кар’єру у Львові, а коли Шурма перевівся працювати до Харкова і став заступником мера, Федак очолив Харківську клінічну лікарню швидкої і невідкладної допомоги. Далі Шурму призначили заступником голови ОДА, а Федак став головним лікарем обласної лікарні. Раніше, коли Шурма обирався народним депутатом, Федак був його помічником.
Син Ігоря Шурми Ростислав Шурма нині працює заступником керівника Офісу президента України. Звільнені працівники Львівської Залізничної лікарні переконані: свавілля, яке чинить очільниця їхнього закладу Тетяна Яворська, було б неможливе без таких впливових зв’язків.
Тетяна Яворська погрожує журналістам поліцією
Ми навідались до Залізничної лікарні, щоб з’ясувати обставини ліквідації медзакладу у самої генеральної директорки. Та в лікарні нам були не раді. Спершу Тетяна Яворська погрожувала нам поліцією, та врешті погодилася офіційно прокоментувати ситуацію з масовим вивільненням працівників - після наради. За годину директорка передумала і, посилаючись на те, що лікарня є об’єктом критичної інфраструктури, заборонила відеозйомку.
Чому в Залізничній лікарні не приймають поранених військових
Тим часом звільнена завідувачка гінекологічного відділення Людмила Ткачук переконана, що будівлі медзакладу та гектар землі з об’єкту критичної інфраструктури може перетворитися на об’єкт інфраструктури туристичної:
“Лікарня знищується в центрі міста, приміщення якої є частково спадщиною ЮНЕСКО. Паркова зона, як нам усі говорять: “буде шикарний готельний комплекс”.
Тим часом кількість поранених військових та цивільних українців зростає, госпіталі переповнені. Натомість цілі відділення багатопрофільної лікарні з вільними ліжко-місцями вже понад пів року пустують. Не тому, що були пошкоджені чи зруйновані ворогом, а через безвідповідальність влади, яка заплющила очі на свавілля, а, можливо, і благословила його.
Автор Марія Івановська
- Актуальне
- Важливе