Львів'янам презентують "Каталог зелених рішень"
Це збірник ідей, які можна використовувати мешканцям для планування цікавих і дружніх до довкілля проєктів.
У квітні цього року громадська організація "Плато" почала створювати каталог, який налічує 25 ідей. Вони сприяють розв'язанню екологічних проблем громади та адаптації міського простору до наслідків кліматичних змін. Посібник може бути корисним для активних мешканців Львівської міської територіальної громади, представників органів місцевого самоврядування, представників ОСББ, освітян, студентів, школярів тощо.
Про це "Еспресо.Захід" розповіла Анжеліка Зозуля, співзасновниця та координаторка проєктів громадської організації "Плато".
"Минулого року наша організація проаналізувала проєкти, які подаються на Громадський бюджет Львова. І за нашими підрахунками, з 250-ти проєктів усього 5 відсотків, а можливо і менше, стосувалися природноорієнтованих рішень для довкілля, – каже Анжеліка Зозуля. – Ми побачили, що загалом тема екології для Львова є актуальною, але мешканці переймаються більш соціальною складовою. На жаль, більшість не звертає уваги і не подає проблеми довкілля як компоненти для своїх проєктів у Громадському бюджеті".
У межах соціокультурного проєкту, який щороку проводить Львівська міська рада, "Плато" вирішила запропонувати розробити посібник, який міг би надихнути усіх змінити щось для довкілля на своєму подвір'ї, подвір'ї школи, на дитячих майданчиках тощо.
"Якщо ми говоримо про облаштування якогось дитячого майданчика, то не обов'язково, щоб на ньому була бруківка або гумове покриття. Замість того можна використовувати водопроникні покриття та екоматеріали. Периметр дитячого майданчику обсаджувати живоплотом для того, щоб покращувати якість повітря і зменшувати шумове забруднення. Кожне із зелених рішень з каталогу є максимально естетичним і функціональним". – додає координаторка
Під час створення книги, організація орієнтувалася на попередній власний досвід, адже вже декілька років вони працюють з природоорієнтованими рішеннями. Наприклад, за підтримки Програми розвитку ООН "Плато" провели програму "Сафарі для громад", де навчали що таке природоорієнтовані рішення і як вони можуть допомагати у протидії тим актуальним проблемам, які існують у львівському просторі. Було розроблено телеграм-бот "Сафарі ком'юніті бот". Крім цього, минулого року у Львові організація створила два перших громадських дощових садків.
"До речі, термін природоорієнтовані рішення в Україні є відносно новим. Його почали використовувати тільки 2-3 роки тому. Натомість у країнах Західної Європи цей термін активно використовують останні 20-30 років. І використовують вони не тільки у теоретичній площині, але й у практичній, – розповідає Анжеліка. – Тобто усі рішення, які представлені у каталозі, перевірені часом, вони відпрацьовані і про них можна знайти інформацію".
Анжеліка Зозуля розповіла й про самі рішення, які є у збірнику. До прикладу, про зелені коридори та біодренажні системи.
"Зелені коридори – це пішохідні маршрути, які створюються для того, щоб людина могла комфортно пересуватися у формі прогулянки, велосипедної їзди чи з використання якогось електрозасобу. Цей маршрут має бути максимально зеленим, тобто затіненим, щоб було комфортно у спекотний літній день йде з Сихова до центру, – мовить Анжеліка. – На маршруті можна використовувати і посадку дерев, і створення живоплотів, і висаджування різнотрав'я. Якщо говорити про біодренажні системи, то вони мають дещо інший аспект. Власне Львів вразливий до двох компонентів найбільше – це аномальна спека через наявність великої кількості щільних поверхонь (бетон, асфальт, бруківка) та підтоплення. Біодренажні системи допомагають швидко забирати великі кількості вологи і затримувати їх у грунті. Їх формують з траншей глибиною до 1 метру, які заповнені дренажними шарами ( пісок, щебінь, дренажна труба). Така система працює вже на базі школи №40 на вулиці Любінській у Львові".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе