Львівських школярів навчатимуть сортувати відходи
У школах Львова стартував проєкт роздільного збору побутових відходів, для цього у навчальних закладах з’являться контейнери для збору всіх фракцій відходів: паперу, пластику, скла, органіки, змішаних відходів
Про це повідомляє ЛМР, передає "Еспресо.Захід".
Там зазначили, що діти зможуть легко запам’ятати, куди і що саме викидати завдяки різнокольоровим контейнерам з яскравими написами і зображеннями. Такі контейнери тестово вже встановили у трьох школах міста.
"Невідсортовані відходи наші перевізники сміття вивозять на захоронення на полігони. Час розкладу деяких з них, як от скло чи пластик, триває дуже багато років, не кажу вже про шкоду для довкілля. Тому європейські країни вже давно взяли за пріоритет сортування сміття, щоб зменшити кількість, яка потребує захоронення, і переробляти його для повторного використання. Однак, будь-які звички, цінності, виробляються з дитинства, тому культуру поводження з відходами маємо формувати, починаючи зі школи. Тож наше управління з питань поводження з відходами спільно з управлінням освіти та перевізником ЛКП «Львівспецкомунтранс» впроваджуємо проєкт роздільного збору побутових відходів у школах. Це пілотний проєкт, який має показати усі можливості для покращення процесу сортування і визначити усі слабкі місця, щоб інші школи заходили у цей процес вже без тестування. Ставимо собі за ціль, щоб у школах 90-95% всіх відходів було відсортовано", – розповів начальник управління з питань поводження з відходами Петро Кінаш.
За його словами, мета проєкту "Роздільний збір побутових відходів у школах Львівської міської територіальної громади" – формування навичок правильного поводження з відходами у школярів та інших учасників навчального процесу.
Проєкт передбачає, навчання з поводженням з відходами вчителів, учнів, обслуговуючого персоналу. У кожній школі буде відповідальна людина, яка контролюватиме і відповідатиме за цей процес. Якщо впродовж кількох місяців тест себе гарно покаже, то будемо його масштабувати. Відтак, на території навчальних закладів облаштовуватимуть контейнерні майданчики з ємностями для усіх видів відходів: паперу, пластику, скла, органіки, що дасть можливість повноцінно забезпечувати процеси сортування.
"Ми не могли не приєднатися до такої чудової ініціативи. Наше підприємство вивозить відходи вже більше 100 років. Ми знаємо як можна зменшити кількість відходів. - Це сортування! А культура сортування формується з дитинства. Відтак її можна сформувати з дитячого садочка, зі школи. Тому цю ініціативу ми зробили в яскравій ігровій формі – контейнерний майданчик облаштований як поїзд із п’ятьма різнокольоровими вагонами. Кожен вагон везе свій вид відходів: зелений – скло, жовтий – пластик, синій – папір, сірий – змішані відходи, коричневий – органіку. В такий спосіб діти можуть легко запам’ятати, куди і що саме викидати. Це як цікава захоплююча гра – закинути той чи інший тип відходів саме у той вагон, який везе його на утилізацію чи переробку. Ми будемо забирати ці відходи в різний час і різними машинами. Діти будуть бачити це наочно і їм буде це цікаво, пізнавально", – розповів директор ЛКП "Львівспецкомунтранс" Тарас Стефанишин.
Наразі такі майданчики облаштували у трьох школах. Однією з них став ліцей №93.
"Інформаційну кампанію щодо важливості сортування відходів у нашому ліцеї ми розпочали дещо швидше ніж привезли до нас цей поїзд. Міська рада допомогла нам з роздатковим матеріалом, який ми поширили в учнівських і батьківських групах. Не все нам ідеально вдається, але ми націлені, щоб досконало володіти інформацією. Поширені помилки, які виникали, до прикладу – дитина п’є сік: трубочка – це пластик, а пачка соку – це змішані відходи. А ми на початках думали, що пачку потрібно викидати до паперу. Обгортка від печива – це, виявляється, теж не папір. Відзначу, що дітям це цікаво, вони хочуть сортувати. Наші вчителі природничих наук підсилюють цю тему, готують цікаві матеріали про сортування, про те як забруднене наше довкілля, якої шкоди завдають невідсортовані відходи", – розповіла Олеся Мандзюк, директорка ліцею №93.
"Ми взяли за основу декілька шкіл, в які закуповуємо хороші контейнери для відходів, спеціальні смітники, і налагоджуємо співпрацю шкіл з перевізниками, які мають приїжджати і забирати все відсортоване сміття окремо. Важливо, щоб діти це бачили і впроваджували цю культуру сортування не лише в школі, а й в себе вдома. Так все більше львів’ян буде сортувати сміття і наше місто ставатиме чистішим", – зазначила Марія Чижишин, депутатка ЛМР.
Нагадаємо, на Закарпатті побудують сміттєпереробний завод
- Актуальне
- Важливе