Еспресо. Захід
Ексклюзив

Львівські моделі у стилі ню розповіли про підводні камені їхньої професії та конфлікт із фотографом

Юрій Мартинович
17 червня, 2023 субота
20:02

Декілька моделей розповіли про психологічне насильство, домагання та шахрайство з боку відомого фотографа, який проживає у Тернополі

Зміст

З кожним роком фотосесії у стилі ню стають все звичнішим явищем. Оголюватися на камеру давно не вважається чимось "поганим". Навпаки, чимало людей хочуть зробити естетичні світлини оголеного тіла, щоб краще пізнати себе або як своєрідну провокацію для тієї чи іншої мети.

Попит породжує пропозицію. Багато фотографів знімають в цьому стилі, а ще чимало хотіли б спробувати. Адже оголеність – це про скидання не лише одягу, а й різних суспільних нашарувань, і бажання пробудити щось давнє, що всіх нас об’єднує, щоб побачити людину справжньою.  

Звісно, що оголеність торкається тем, пов’язаних із сексуальністю того, кого знімають. Відповідно, виникає вічне питання: де межа між еротикою та порнографією у таких світлинах? Та ще одним не менш важливим є питання, про яке часто забувають. Про стосунки між фотографом та моделлю, про те, чи має право фотограф проявляти свою сексуальність, працюючи з оголеною моделлю?

"Еспресо.Захід" розповість контроверсійну історію про випадки, коли, за словами постраждалих моделей, відомий фотограф переходив домовлену межу й використовував свою роботу як можливість сексуально задовільнити себе і заробити більше на контенті, який продавав без згоди. Натомість, за словами фотографа – це все наклеп моделей, які просто хотіли більше грошей за роботу, а не отримавши – звинуватили його.  

Портрет фотографа

Ян Маклайн (Yan McLine) – під таким ім’ям працює відомий фотограф світлин у стилі ню, який робить портрети оголених дівчат і створює різну еротичну провокацію. Він називає себе "незалежним європейським фотохудожником", часто каже моделям, що є поляком, який працює в Україні. Натомість в інтернеті можна знайти інформацію про його справжнє ім'я і те, що він українець, який народився у Тернополі в 1965 році (на його фейсбук-сторінці вказано, що зараз мешкає у Тернополі).

У кінці 2000-х Ян став успішним фотографом у стилі ню. Його виставки проводили в кількох країнах Європи, а світлини друкували популярні журнали. Чимало часу фотограф провів у Росії, де здобув славу і зробив собі ім’я. Також став переможцем кількох фотопремій.

З почату 2010-х активно проводить навчання для всіх охочих пофотографувати моделей. Організовує численні фототури, в рамках яких відбуваються колективні зйомки оголених моделей. Він возить фотографів від Карпат до Куби. Один з таких фототурів завершився скандалом. У 2013 році було проведено фотосесію в Росії в сакральних місцях Алтаю, яка спричинила критику в суспільстві. В тодішніх статтях російські ЗМІ називали його "московським фотографом".  

З 2014 року, з початком війни Росії проти України, все менше можна знайти інформації про те, що Ян Маклайн працює в Росії. Однак повністю зв’язків не розірвав. В інтернеті є інформація про його майстерклас у Ростові у 2015 році та участь у виставці в Санкт-Петербурзі у 2018 році.

З початком повномасштабної війни Росії проти України в перші її місяці використовував свої соцмережі для популяризації української позиції. З літа-осені 2022 року знову зосередив увагу на своїх майстеркласах у межах різних міст України: Львів, Київ, Тернопіль, Франківськ, Луцьк, Дніпро. Під час таких майстеркласів фотографи, які заплатили гроші, під лекторством Яна Маклайна мають можливість декілька годин фотографувати оголених моделей в апартаментах (часто це готельні номери).

Фотограф не любить публічності і дуже рідко показує своє обличчя. Він мало спілкується з журналістами. В інтернеті можна знайти декілька інтерв’ю з ним, яким десять і більше років. Зокрема, в 2013 році в інтерв’ю казахстанському виданню, він розповів, що намагається не шукати пози, ракурси під час роботи, а одразу "ставлю модель так, як мені потрібно, аж до волосинки і пальчика".

"Професійних моделей не дуже люблю, тому що вони запрограмовані на деякі пози, ракурси. Мені подобається працювати зі звичайними дівчатами. Я люблю людей, які мають характер. …Оголену жінку не розглядаю як об'єкт сексуальності. Але при цьому на час зйомки можу закохуватися в модель як художник, поет, і це, напевно, дозволяє передавати чуттєвість", – сказав фотограф.

В іншому інтерв’ю для російського ЗМІ, він каже, що частково є психологом і швидко входить в контакт із моделями.

Історія Мар’яни К. про шахрайські схеми

Мар’яна К. (відмовилася публікувати прізвище) – професійна модель, яка працює зараз у столицях європейської моди. У неї багаторічний досвід зйомок як у фешніндустрії, так і в реаліті-шоу на телебаченні. Дівчина родом зі Львівщини. Вперше вона познайомилася з Яном Маклайном близько 4 років тому. Він сам їй написав і запропонував зйомки на постійній основі.

"Певні його роботи мені сподобалися і я погодилася. Він платив десь 100 євро за зйомку. Але мене більше цікавили самі фото, щоб розкручувати свій інстаграм. Ми мали десь 5 зйомок. Одразу відзначу, що я не фотографуюся у стилі ню. З Яному ми максимум робили фото у білизні провокативного змісту. Я очікувала, що з кожної зйомки отримаю хоча б 10-15 фото. Однак він в кращому разі показував мені 2-3 фотографії. Він постійно казав, що потім скине більше. Остання наша зйомка завершилася скандалом. Знайома візажистка безкоштовно зробила мені мейкап, але просила скинути кілька портерних фото для реклами її салону. Ян сказав, що скине. Він не дав ні однієї фотографії. Довелося вибачатися перед візажисткою. Ян сказав, що всі фото продав, а копії стер", – розповідає Мар’яна.

Після цього Мар’яні стало цікаво зайти на Patreon Яна Маклая, щоб перевірити, які там фото він публікує. Вона купила платну підписку і була шокована дізнавшись, що він не лише продає фотографії та відео з нею без її згоди, але й такі кадри, де видно її інтимну зону.

"Під час однієї з зйомок, він сказав мені, щоб я забрала трусики в сторону, але там нічого не буде видно, бо все під кутом, у тіні, сказав, що виглядатиме, ніби я заглядаю собі в трусики, що це просто провокаційний кадр. Я довірилася і зробила так, як він сказав. А потім побачила на Patreon, що під час цієї зйомки він зняв відео, де на кілька секунд чітко видно все, тобто мою інтимну зону. Одразу ж написала йому, щоб він це видалив, бо не давала згоди на таке. Він не хотів видаляти, почав мене словами ображати, послав і заблокував. Я зв’язалася з його дружиною, щоб пояснила ситуацію, але нічого не добилася від неї. Це було некоректне поводження. Адже я не знімаюся в ню зйомках, Ян це знав, для мене це важливо, адже я працюю професійною моделлю. Він не казав, що продає мої фото. Він казав, що в своєму журналі може їх друкувати, в себе на сторінці постити. Для того, щоб публікувати і продавати на Patreon, треба мати від мене згоду, тобто я повинна написати заяву, що згідна на публікування фото зі мною. Напевно, він зі своєю дружиною підробив ці документи. Мене немає ні в Onlyfans, ні в Patreon, це шкодить моїй роботі моделлю", – каже Мар’яна. 

Через ці кадри, які були зроблені Яном Макланом без згоди, дівчина звернулася у своє модельне агентство:

"Думала, що всі знайдуть їх. Подзвонила до агентства. Мені сказали писати заяву в поліції, що він не фотограф, а шахрай. Бо якщо зі мною так вчинив, то скільки таких ще жертв могло бути? Під іншими іменами я зв’язувалася з моделями, які з ним працювали, і більшість казали, що не знали, що Ян продає їх фото у Patreon, тобто знову таки, напевно, підробляє їх дані. Згодом я дізналася, що він продавав мої фото та відео на інші сайти. Якийсь власник став з Росії, ще інший – з Туреччини. З одним змогла сконстатуватися і він видалив фото з сайту, коли я сказала, що писатиму заяву в поліцію. Однак я так і не написала заяву у поліцію. Вірю, що все в житті повертається бумерангом".

Історія Вероніки Батрак і зібрані нею розповіді про сексуальні домагання та психологічне насильство

Львівська фотомодель Вероніка Батрак розповіла "Еспресо.Захід", що Ян Маклайн може зловживати довірою моделей-початківців у стилі ню, які потрапляють до нього на зйомки, щоб не лише заробити більше грошей на відвертішому контенті, але й використати у своїх сексуальних цілях. 

"Я не його типаж, тому чогось поганого зі мною не сталося. Однак поступово дізналася про тих, кому не пощастило. Я познайомилася з ним восени 2022 року. Ян сам написав, запропонував зйомки на воркшопі. Така його тактика – він особливо шукає моделей, які мають мало досвіду у комерційних зйомках в стилі ню. Я погодилася. Під час зйомки він не укладає ніяких угод, не каже, де буде потім використовувати фото. Тому це усна домовленість, що за певну суму грошей модель фотографують оголеною. 

Він зняв готель, де проводився воркшоп. Там фотографували мене та іншу дівчину. Найперше я здивувалась тому, що він дуже гіпертактильний. Адже під час зйомки може відверто торкатися, наприклад, коли просто поправляє волосся. Ця друга дівчина, яка була на воркшкопі, згодом зізналася мені, що в той самий день, коли ми познайомилися, він вже тоді до неї проявляв сексуальний інтерес. Це ще один момент його тактики. На воркшопи він запрошує моделей з інших міст, щоб після завершення роботи запропонувати дівчині залишитися в готелі і разом переночувати... Бо ввечері складно добратися додому, особливо якщо живеш за сотні кілометрів", – розповідає Вероніка.

Інша модель розповіла Вероніці, що після такого приставання в номері готелю їй довелося на певний час замкнутися у ванні: "Вона пояснювала йому, що це не нормально. Він далі говорив своє. Але Ян маленький і худий, згодом вона змогла його відштовхнути і вибратися".

Вероніка Батрак мала декілька зйомок з Яном Маклайном. Він не чіплявся до неї, натомість допоміг підзаробити гроші зйомками за кордоном, однак неодноразово пропонував дівчині "заробити більше".

"Ян пропонував мені спати з багатими іноземцями за кордоном, тобто займатися там проституцією. Я відмовилася. Він постійно промацує межу різними натяками. Після зйомок з ним у мене завжди було дивне відчуття: якщо мені платять, то маю терпіти, бо така ця робота, чи ні?" - каже Вероніка.

Останньою краплею для неї стала зйомка в Дніпрі. Вона, Ян і ще одна модель (відмовилася називати ім’я) разом їхали в поїзді. Коли він випадково торкався цієї дівчини, Вероніка побачила її реакцію: страх в очах і сіпання від кожного такого "випадкового" дотику. 

"Він боявся залишати нас самих, бо зрозумів, що я це помітила. Він багато п’є алкоголю. Під кінець поїздки він просто заснув. Ми почали з тією дівчиною відверто говорити. Вона розповіла, як їздила з ним у фототур у Яремче декілька місяців тому. Він зняв готель з одним ліжком. Коли закінчилася зйомка, знаючи, що в неї скрутне фінансове становище, Ян запропонував їй ще підзаробити. Це мали бути зйомки еротичного масажу, які він продає на Patreon. Однак у підсумку він чіплявся до неї".  

Модель додає, що чимало дівчат, які в той чи інший спосіб постраждали від фотографа, бояться говорити віддерто про такі випадки. Адже Ян Маклайн має чимало підписників, багато знайомих. За словами Вероніки, він намагається вибудовувати образ "хорошого татка", який хоче допомогти своїм моделям, але натомість може використовувати.

"Робота моделі ню досить хитка. Важко знайти оплачувану роботу. Я прекрасно розумію, що, скоріше за все, інші фотографи стануть на його бік, бо вони його друзі. Також розумію, що багато людей мислять стереотипами і для них фотографуватися голою – це вже щось погане. Однак переконана, що так не має бути. Модель ню більше концентрується на своєму комфорті, бо ти частково чи повністю роздягаєшся, але при цьому не маєш себе почувати голою. Якщо я фотографуюся голою, це не означає, що надаю секспослуги, що мене можна як завгодно торкатися. Ні, ніяких таких речей не може бути. Якщо на вулиці хтось підійде і почне торкатися вас, говорити непристойності, тоді це не нормально, правда ж? А коли ти оголена, ти відчуваєш це в десятки разів більше, бо почуваєш себе беззахисною", – каже Вероніка.

Позиція Яна Маклайна: це все наклеп

"Еспресо.Захід" звернувся до Яна Маклайна по коментар щодо звинувачень у домаганнях та шахрайстві. Він відповів, що вважає всі ці закиди безпідставними та каже, що це все наклеп на його ім’я.

"Я дуже давно працюю фотографом і маю досить добру репутацію. Це наклеп. Особисто Вероніка не може мати до мене претензій, тому що ми з нею досить довго працювали і у нас були гарні стосунки. Це вона розповідає зі слів іншої моделі. Всі фотосесії відверті відбуваються тільки зі згоди моделей. Окрім цього, я все завжди записую на відео. Модель, яка розповіла щось там Вероніці, після їздила зі мною ще в Дніпро і планувала інші фотосесії. Я думаю, що тут проблема в грошах. Вероніка працювала в Польщі і планувала знову їхати. Я фотограф і займаюсь цією темою, а не якимись дурницями. Я знімаю кожен день голих моделей, і мене від них, відверто кажучи, вже нудить. А не те, щоб їх ще хотіти", - говорить Ян Маклайн.

Однак стосовно моментів своєї біографії, він відмовляється проливати світло.

"Що стосуватися моєї біографії – це моя особиста інформація", - категорично наголошує фотограф.

Стосовно закидів щодо шахрайства, Ян Маклай каже, що в нього ніяких зйомок без згоди не буває, а моделі, які зголошуються, розуміють, що фотографуються у фотографа у стилі ню.

"Навіщо мені таємно знімати інтимну зону когось? Я погано розумію, що значить без згоди, коли модель знімається ню", - каже фотограф.

Юристи радять укладати договір перед зйомками

Адвокат Олександр Золотухін розповів "Еспресо.Захід", як закон регламентує такі ситуації.

"Відповідно до ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Відповідно до чч.1, 2 ст.32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Конституційний Суд України, даючи офіційне тлумачення частин першої, другої статті 32 Конституції України, вважає, що інформація про особисте та сімейне життя особи (персональні дані про неї) - це будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Відповідно до ч.1 ст.308 ЦК України фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи, а в разі її смерті – за згодою осіб, визначених частиною четвертою статті 303 цього Кодексу", - каже адвокат.

Він наголошує, що поширення фотографій особи без письмового дозволу або без згоди поширення передбаченим у договорі з такою особою – заборонено. А порядок і спосіб, а також місце де буде поширюватися фото має бути чітко відображено у договорі.

"Будь-які спроби домагання можуть бути переслідувані кримінальним законом за зверненням такої особи. Доказом може бути аудіо- або відеозапис, свідчення такої особи, а також свідчення свідків. Способом захисту від неправомірних та свавільних дій для моделей може бути чітко і конкретно прописаний договір (контракт) перед такими зйомками", - відзначає Олександр Золотухін.

Як не потрапити в пастку маніпулятора і не зазнати насилля? Поради психолога

Також "Еспресо.Захід" поспілкувався з львівською психологинею, психотерапевтом в напрямку гештальт Наталією Семків на тему маніпуляцій та як не стати жертвою психологічного чи фізичного насильства. Експертка відзначає, що різного роду маніпулятори дуже поширені в суспільстві.

"Перше і основне правило, коли людина відчуває, що їй не комфортно з кимось, тоді точно щось не "окей". Він чи вона переступив/ла вибудовані межі і намагається це приховати, мовляв, тобі це здається, таким чином ведучи свою гру. Часто жертви домагань і насильства мають пластичні рамки. Їм втираються в довіру, і вони ці рамки посувають, бо бояться, що щось зроблять не так. Потрібно не боятися. Зараз той час, коли всі ці теми висвітлюють і проговорюють.

Також є газлайтинг – коли маніпулятор викривлює реальність. Я такого не говорив, такого не було, тобі здалося, твої почуття хибні і тому подібне, - говоритимуть маніпулятори. Треба чітко собі пояснити: ні, мої почуття є моїми почуттями. Потрібно завжди знати, де межа, і не варто вестися на маніпуляцію. Найчастіше маніпулятори можуть тебе звинуватити в тому, на що ти маєш право. Їх дратує, коли людина відстоює свої права. У випадку з домаганнями на фотосесіях, треба чітко розуміти, що ти прийшла чи прийшов на фотосесію, а не на більше. Якщо не комфортно, йдеш", - говорить Наталією Семків.

Психологиня додає, що дуже великий відсоток насилля виникає в робочих моментах, коли маніпулятор каже, що знає щось краще:

"Якщо моделі мають мало досвіду, потрібно збільшувати інформативне поле, щоб вони розуміли, що "окей" в цій роботі, а що не "окей". Деякі дівчата чи хлопці можуть виходити з деструктивних сімей, де могли бути зловживання владою кимось з батьків. Тоді в них межі стають досить розмиті і цим користають маніпулятори".

Окрім цього, Наталія Семків наголошує, що ніколи не потрібно вестися на легкі гроші чи захмарні умови, бо часто це, як сир в мишоловці, – таким чином маніпулятор хоче робити вигляд "хорошого дядька чи тьоті".

"Це так само, як з цукеркою на дитячому майданчику. Приходить якийсь "хороший дядько" і пропонує дитині цукерку, веде кудись у підвал, дитина ведеться, потім стається біда. Цього дозволяти не можна. Має бути розуміння з раннього віку, що всіх грошей не заробиш, легких грошей немає, а безкоштовний сир – лише у мишоловці", - каже психологиня.

Якщо ж людина вже зазнала насильства, тоді потрібно звернутися до спеціаліста за допомогою, щоб справитися з цим.  

"Робота з такими жертвами є складною. Коли звертаєшся до психолога, психотерапевта чи якогось консультанта, спочатку це треба прийняти, тобто той факт, що я став чи стала жертвою насилля психологічного чи фізичного. Потім ти виговорюєш це все, і даєш собі дозвіл на емоції, які пережив. Бо часто жертви насилля соромляться їх, мають заборону на почуття. Жертви закриваються у собі. Коли людина відкривається, приймає свої почуття, тоді настає наступний етап – жертва має силу опертися на ці свої почуття. Включається ближнє коло: родина, друзі, які підтримують. Вони стають знаряддям сили, жертва насилля знаходить опору, своїх слонів на яких тримається її світ. Потім настає момент, коли жертва живе з цим. На жаль, немає кнопки "видалити". Треба жити з цим. Але, коли пройти всі ці етапи, цей досвід вже не буде травмувати", - підсумовує Наталія Семків.

Редакція готова надати можливість висловитися усім зацікавленим у проблемах, які згадані у статті.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.35
  Купівля 41.35
  Продаж 41.89
 • EUR
  Купівля 45.07
  Продаж 45.82
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 липня
21:29
На Рівненщині одружився морський піхотинець, який 9 місяців провів у російському полоні
21:05
двірники
На Тернопільщині через забудькуватість працівника парку сталося непорозуміння біля меморіалу загиблим воїнам
20:42
У Чернівцях хочуть створити окремий відділ із запобігання корупції у міськраді
20:16
світло
В які години не буде світла: графіки й групи вимкнень електрики на Львівщині 21 липня
19:52
Інтерв’ю
Поширювати нашу культуру: як українська музикантка популяризує українську пісню в Португалії
19:26
На Волині зіткнулися дві автівки: одна жінка загинула, ще 5 людей травмовано
19:11
хмари
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 липня
18:44
На Рівненщині оновили перелік водойм, рекомендованих для купання
18:03
вода
У Чернівцях протягом двох ночей не буде води
17:48
Ірина Фаріон
З Франківська організують безплатний доїзд до Львова на прощання з Іриною Фаріон
17:15
Як зберегти водні ресурси України під тиском зміни клімату: експерти назвали дієві заходи
16:40
Блаженніший Святослав
Глава УГКЦ Блаженніший Святослав засудив вбивство Ірини Фаріон
16:22
Мирон Маркевич
Маркевич розповів, чи готовий він продовжити тренерську кар'єру
15:53
рятувальники допомогли жінці у горах
На Закарпатті туристку в горах покусав собака вівчарів
15:19
Ексклюзив
пістолет
"Прикро, що два тижні діти бавилися поряд з імовірним убивцею", – сусідка Ірини Фаріон
14:48
мотоцикл, що збив школярок
На Волині п'яний підліток на мотоциклі збив двох школярок
14:17
"Карпати", Мирон Маркевич
"У нас було різне бачення амбіцій": Маркевич прокоментував відставку з посади тренера "Карпат"
13:50
Ірина Фаріон
Стала відома дата прощання з мовознавицею Іриною Фаріон
13:18
поліція
Спеціальна операція триває: у поліції розповіли про пошук зловмисника, який стріляв у Фаріон
12:53
електроенергія
Світла буде більше: Львівобленерго оновило графіки відключень на 20 липня
12:23
прикордонники
Пропагандисти поширюють фейк про смерть українця від кулі прикордонника поблизу Молдови, в ДПСУ відреагували
11:43
OPINION
Іван Леньо
Ворог стріляє туди, де є ми, українці. А значить війна всюди. Блог Івана Леньо
11:09
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 19 липня
10:53
ДТП Львівщина
На Львівщині п’яний водій вчинив ДТП й травмував трьох людей
10:15
свічка
Під час виконання бойового завдання загинув старший солдат з Волині Віктор Бойчук
09:59
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 20 липня
09:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 15 по 21 липня: 36 і 6 котів та собак і Сансет на !FESTrepublic
09:18
переправник ухилянтів
На Закарпатті судитимуть чоловіка, який допомагав військовозобов'язаним тікати до Румунії через Тису
08:51
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 20 липня
08:14
Ексклюзив
психологічна підтримка
"Нам треба вчитися витримувати чужий біль": психологиня про те, як бути поряд з людьми, які пережили втрату
02:30
Вбивство Ірини Фаріон: поліція назвала основні версії мотивів
00:23
Оновлено
Смерть Ірини Фаріон у Львові: поліція перекваліфікувала злочин в умисне вбивство
2024, п'ятниця
19 липня
23:51
Оновлено
Ірина Фаріон
Ірина Фаріон померла в лікарні після збройного нападу: не витримало серце
23:16
Ірина Фаріон
Ірина Фаріон перебуває у глибокій мозковій комі, – лікарка Першого ТМО Львова
22:09
Ірина Фаріон
"Терору не місце в Україні". Реакції на замах на Ірину Фаріон
21:25
Світла не буде 5-6 годин: графіки й групи вимкнень електрики на Львівщині 20 липня
20:52
Ірина Фаріон
"Стріляв молодик років 20-25": подробиці збройного нападу на Фаріон розповів депутат міськради
20:15
Волинянин Олександр Шейко в 17 років став віцечемпіоном світу з веслування на каное
19:58
Відповідає за зовнішню політику: Львів відвідав державний секретар Ватикану
19:45
На Рівненщині музей Дубенського замку отримав цінні монети XVII століття
Більше новин