Еспресо. Захід

Львівська винахідниця створила добриво на основі… чорного трюфеля

Ірина Березовська
12 січня, 2022 середа
15:35

Воно допомагає відновлювати родючий шар ґрунту за три роки замість традиційних ста

Замість 100 років для відновлення родючого шару ґрунту – всього лише три роки. Плюс вища врожайність від 10% до 30% і всього лише єдиноразове внесення добрива, яке не шкодить землі. Це далеко не всі переваги мікробіологічного добрива на основі гриба мікоризоутворювача – чорного трюфеля. Добриво Міковітал (так називається препарат) підходить як для органічних ферм, так і для звичайних, причому має низку беззаперечних переваг над звичайними міндобривами і пестицидами.  Винайшли його на базі Національного лісотехнічного університету України, що у Львові. Тут уже давно науковці давно розробляють способи, здатні підвищувати екологічну безпеку продуктів харчування і є безпечними для навколишнього середовища.

"Еспресо.Захід" вдалося поспілкуватися із винахідницею революційного добрива. Кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри екології Інституту екологічної економіки НЛТУ Вікторія Оліферчук займається темою добрива з чорного трюфеля уже понад 20 років.


Фото: Вікторія Оліферчук

"Уже 20 років наш проєкт з добрива триває. Усе почалося з того, що ми працювали з підприємством, де колись видобували  сірку, мали заліснювати цю територію. Але це ніяк не вдавалося, там сірка у багато разів перевищувала норму і наші саджанці не приживалася. Тоді ми мали придумати щось таке, щоб зробити ці ґрунти прийнятними для саджанців. Я знайшла у французькому журналі статтю про чорний трюфель і почала досліджувати це питання. Так почалися наші власні розробки в лісотехнічному університеті", – розповіла винахідниця.

Якщо по-простому, то кожна рослина росте винятково в симбіозі з грибами і бактеріями, але цей ріст і якість самих ґрунтів легко можна зіпсувати хімічними засобами. У цьому випадку необхідні корисні речовини не надходять до кореня. Тому так важливо відновити мікоризний симбіоз у ґрунті.

Мікориза – це активне, взаємовигідне співіснування грибів, бактерій і рослин. У процесі життєдіяльності гриб дає рослині поживні речовини і вологу, натомість рослина постачає в грибницю цукри і кисень. Так утворюється симбіоз мікоризи. Добриво львівської винахідниці містить живі вегетативні клітини мікоризоутворюючого гриба Tuber melanosporum, а також біологічно активні продукти метаболізму цього гриба. Ці речовини стимулюють ріст та розвиток рослин та підвищують їх стійкість до захворювань.


Фото: Вікторія Оліферчук

"Саме цю функцію виконує наш препарат, створений на основі плодового тіла чорного трюфеля. Його основу  складає пігмент меланін (той самий, який при засмазі дає темний колір шкіри у людей). Саме меланін трансформує пестициди, нейтралізує важкі метали, створює сприятливе середовище (ризосферу) навколо ґрунту для того, щоб рослина могла рости", – пояснює Вікторія Оліферчук.

Вона виділила спори трюфеля, генетики допомогли Вікторії Оліферчук і виявили новий рід – симбіотичний організм, який має вплив на ґрунт. Рослина створена так, що рослина продукує цукри. Люди використовують хімію (міндобрива, пестициди), яка вбиває мікоризний симбіоз.

"Щоб відновити родючий шар ґрунту, треба 100 років, а ми відновлюємо його за три роки.  Спосіб наш називається регенеративне відновлення. Адже наше добриво не псує ґрунти, як звичайні пестициди чи міндобрива. Чорний трюфель має таку властивість, що створює 90% співжиття з рослинами, а меланін, який він виробляє, захищає від радіонуклідів. У Чорнобилі спостерігали таке явище, там було досліджено, що на відновлення ґрунту треба 28 років, а з нашим добривом на це пішло 24 доби, радіонукліди у ґрунті розкладалися. Є монографія навіть про це", – пояснює винахідниця.

Після всіх необхідних досліджень група львівських вчених пройшла усі необхідні сертифікації добрива.


Фото: Український проєкт бізнес-розвитку плодоовочівництва

"Ми зробили препарат і я його зареєструвала як державний. Наш штам захищений усіма необхідними патентами на винахід, сертифікований для органічного землеробства, це промисловий зразок. Тепер цей препарат можна використовувати в господарствах", – каже науковця.

Львівське добриво - це ще й піклування про землю. Міковітал не тільки підсилює рослину, він відновлює мікробіоту ґрунту. Через надмірне використання отрутохімікатів багато ґрунтів втратили корисну мікробіоту, в тому числі мікоризу. Через це рослини не можуть повноцінно засвоювати поживні речовини і страждають від посухи. А, повертаючись в ґрунт, мікориза швидко закріплюється на коренях і утворює розгалужену мережу, яка додатково забезпечує рослину необхідними мікроелементами і вологою. Саме це і робить Міковітал - повертає мікоризу. Цей концентрований препарат створює мікоризу з більш ніж 90% рослин на Землі!  Крім того, мікоризовані корені мають підвищену стійкість до ґрунтових хвороб за рахунок утворення природних антибіотиків, а також мікориза підвищує врожайність культур від 10% до 30%. Вносити це добриво треба лише один раз.

Добриво, винайдене у львівському лісотехнічному, успішно використовують з 2010 року на полях України. Авторка першого в Україні мікоризного препарату на основі активного штаму чорного трюфеля на основі двадцятирічного досвіду використання Міковіталу встигла протестувати його на понад сотні видах рослин у всіх кліматичних зонах України і на всіх типах ґрунтів.

"Наш препарат поїхав на Луганщину, нас уже знають у східній частині України, якось так склалося. Для кожного господарства прописую технологічну карту. Ми допомагаємо впроваджувати наш препарат з урахуванням індивідуальних потреб господарства, вивчаємо склад ґрунту і пропонуємо рішення під нього. Крім цього, ми надаємо консультації та забезпечуємо супровід з впровадження органічних технологій у фермерських господарствах, застосовуємо принципи регенеративного землеробства, проводимо мікологічний аналіз ґрунту. Він вказує на наявність або відсутність мікроорганізмів ґрунту, які роблять доступними для рослини елементи живлення. Сьогодні ми – єдині в Україні, хто проводить цей аналіз. Тільки на основі двох аналізів (хімічного та мікологічного) можна створити повноцінну технологічну карту для певного господарства", – каже Вікторія Оліферчук.

Фермер з Львівщини, який захоче цю технологію, отримає 50% відшкодування в межах обласної програми (до 50 тисяч гривень).

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.26
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
17:27
Ексклюзив
вугілля
У Львівській ОВА розповіли, кому можна збувати червоноградське вугілля після руйнування вугільних електростанцій
17:25
новини Львова
Співпраця у сфері медицини, культури, економіки, освіти: у Львів приїхав посол Німеччини Єґер
17:16
Новини Західної України
На Прикарпатті засудили донеччанку за спробу вбивства та викрадення дітей
16:58
ноини Львова
Кілька вулиць Львова до 10 травня будуть без води: перелік
16:46
нагородження "Почесним знаком Святого Юрія"
У Львові 25 військових посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія"
16:30
Що відбувається із 3-D школою у Львові, яку планували відкрити 5 місяців тому
16:23
новини Тернопільщини
На Тернопільщині лісник незаконно зрубав дерева на понад 170 тис. грн
16:10
Наталія Тарабалка, військова капеланка, мати загиблого льотчика
Мати легендарного загиблого льотчика із Прикарпаття стала капеланкою
15:57
податки
Керівника ЖБК на Буковині судитимуть за несплату податків на майже 11 млн грн
15:53
цибуля
Чому в Україні деякі фермери роздають цибулю безплатно, а в супермаркетах – імпортна
15:40
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
15:26
гурт "Бетон" на благодійному концерті у Києві
Львівський гурт "Бетон" зібрав на концерті в Києві понад 100 тис. грн на імпланти
15:15
У Львові американські лицеві хірурги оперуватимуть воїнів з травмами обличчя
15:06
"Львіввугілля"
Зі знищенням Трипільської ТЕС Львіввугілля втратило єдиного споживача, –  профспілка
14:59
Українець письмово відмовився від мобілізації через особисті обставини: як його покарали
14:45
Забудовники пообіцяли представити юридичний механізм: як просувається справа "Рубікону" у Львові
14:29
Усеін Бекіров
У Львові відбудеться концерт відомого кримськотатарського піаніста Усеіна Бекірова
14:14
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
14:00
виробництво FPV-дронів у Калуші
У Калуші налагодили виробництво FPV-дронів: перші безпілотники вже проходять випробування
13:45
Біля кордону з Польщею затримали двох волинян, які вплав поверталися в Україну
Біля кордону з Польщею затримали двох волинян, які вплав поверталися в Україну
13:27
У Бучачі на Тернопільщині відкрили Алею слави полеглих Героїв
У Бучачі на Тернопільщині відкрили Алею слави полеглих Героїв
13:12
ФК "Минай"
Ймовірна спроба підкупу гравців "Минаю" перед матчем з "Динамо": УАФ провела службове розслідування
12:58
Командир роти з Прикарпаття за $4 тис. "працевлаштовував" чоловіка до тилової військової частини
12:43
У ТРЦ Рівного встановлять відеоспостереження та рамки-металошукачі
У ТРЦ Рівного встановлять відеоспостереження та рамки-металошукачі: деталі
12:25
ЗСУ, мобілізація
Львівський ТЦК попередив про поширення російської ІПСО
12:10
земля
На Тернопільщині у громадянина РФ суд конфіскував чотири земельні ділянки
11:53
У селі на Прикарпатті демонтували радянську гармату
У селі на Прикарпатті демонтували радянську гармату
11:35
Львівський трамвай
У Львові через площу Ринок тимчасово не курсуватимуть трамваї: коли і чому
11:18
У Львові школярка на електросамокаті збила жінку
У Львові школярка на електросамокаті збила жінку
10:59
На Львівщині у лікарні викрили групу медиків, які "заробляли" на встановленні інвалідності
На Львівщині у лікарні викрили групу медиків, які "заробляли" на встановленні інвалідності
10:44
Олександр Ющенко (Капа)
На фронті загинув головний сержант бригади "Хартія" Олександр Ющенко (Капа)
10:40
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 26 квітня: долар подорожчав на кілька копійок
10:34
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 квітня
10:27
Сергій Мік
Двічі побував на війні: історія залізничника зі Львівщини, який допомагає колегам-ветеранам
10:09
Юрій Карпинець
З червня вважався зниклим безвісти: підтверджено загибель закарпатця Юрія Карпинця
09:52
На Закарпатті видають дозволи на перебування у прикордонній смузі: як отримати
На Закарпатті видають дозволи на перебування у прикордонній смузі: як отримати
09:37
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 26 квітня
09:21
родина Гринкевичів
Мотель, автівки преміум-класу й відпочинковий комплекс: яке майно арештували у справі Гринкевичів
08:48
У річці на Львівщині біля дитячо-юнацької спортивної школи виявили мертвого чоловіка
У річці на Львівщині біля спортивної школи виявили мертвого чоловіка
08:30
Леонід Іщук
Помер колишній український футболіст і тренер Леонід Іщук
Більше новин