Літні графіки відключення електрики. Чому знову можливий дефіцит
Обленерго оновили графіки погодинних відключень електроенергії та знову закликали споживачів економити електрику у години пікових навантажень
Попри закінчення опалювального сезону та теплу погоду в Укренерго знову заговорили про дефіцит потужності та закликали економити електроенергію. У Львівобленерго уже навіть оприлюднили оновлений графік погодинних відключень, щоправда, уточнили, що застосовуватимуть їх лише за вказівки Укренерго. Чому в Україні знову виник дефіцит потужності енергосистеми та чи врятує нас від відключень імпорт електрики з Європи "Еспресо.Захід" розповів експерт з енергетики Юрій Корольчук.
Чому влітку може бути дефіцит електроенергії
"Нічого дивного у тому, що влітку виникає дефіцит електроенергії, немає. Це не є надзвичайною ситуацією навіть для мирного часу, адже влітку підприємства активно застосовують холодильне обладнання та системи вентиляції. Йдеться не стільки про домашні кондиціонери, хоча вони також впливають на споживання, скільки на кондиціювання великих торговельних центрів тощо, – каже Юрій Корольчук. – Традиційно літній дефіцит можна очікувати орієнтовно з середини червня, однак це значною мірою залежить від погодних умов: якщо літо прохолодне, суттєвого дефіциту не повинно було б бути. Звичайно, якщо не враховувати, що у нас знову можуть бути ракетні удари та пошкодження".
За словами експерта, найбільший літній дефіцит потужності був у 2017 році. Тоді Україна імпортувала електроенергію з Росії та Білорусі, але при цьому експортувала до Польщі. Тоді було спекотне літо, тож у Польщі також була кризова ситуація з електрикою.
Атомні енергоблоки мусять вивести на планові ремонти
Цьогоріч через війну в Україні виробництво електроенергії знизилось на 40%, хоча споживання також впало.
"Навіть за умови спекотного літа нам би мало вистачити тієї генерації, яка у нас є. Проблема у тому, що сезон 2021/2022 пройшов під гаслом "даєш 15 блоків роботи АЕС". Щоправда, усі 15 атомних енергоблоків одночасно працювали десь два тижні, а загалом було 13 чи 14. Навіть у найкращі часи стільки атомних енергоблоків одночасно не працювали. Чому? Бо система у нас достатньо зношена і частину блоків постійно виводять у плановий ремонт. Однак тоді у планові ремонти блоки не вивели – вони усі працювали. Торік через війну теж не вийшло вивести обладнання у ремонт, тож зараз їх доводиться виводити на ремонт в авральному режимі, – каже Юрій Корольчук. – Ремонтуватимуть чотири атомних енергоблоки, але це відбуватиметься поступово. Замість них повинні включитись у роботу теплові блоки, які спалюють вугілля. І загалом їхньої потужності мало б вистачити. Але якщо ТЕМ працюватимуть з такою потужністю, аби замістити атомні блоки, що вивели на ремонти, тоді вони не встигатимуть накопичити той обсяг вугілля, який має бути на початок листопада, тобто на наступний опалювальний сезон".
Фото: npp.zp.ua
За словами експерта, ДТЕК, який є одним з найбільших виробників електроенергії, на опалювальний сезон має накопичити 1,5 млн тонн вугілля, але у кращому разі зможуть накопичити мільйон. Річ у тім, що вони видобувають вугілля недалеко від зони бойових дій, що ускладнює логістику.
Імпорт може врятувати від дефіциту лише західні області
"Через зниження видобутку вугілля ДТЕК виступили прости того, аби працювати влітку на повну потужність. І це наче й правильно, що вони намагаються економити вугілля, бо не відомо, який буде опалювальний сезон. Тому вони активно виступають за імпорт електроенергії. Зрештою, Укренерго і Енергоатом також виступають за імпорт., – каже Юрій Корольчук. – При цьому імпорт розв'язує питання лише у західних регіонах, центральні та східні регіони України все одно відчуватимуть дефіцит. До того ж ми не знаємо, яка буде ситуація в Європі, насамперед у Словаччині та Румунії (з Польщі та Угорщини ми електрику не отримуємо). Може, у них теж буде дефіцит і вони нам не зможуть постачати електрику. Тому дуже самонадіяно сподіватись, що імпорт нас врятує. Я вважаю, що ноги цих заяв про імпорт ростуть з того, що люди хочуть заробити на цьому. І, до речі, для населення це не матиме жодного стосунку, бо імпортна електрика йде на продаж для промисловості".
Чи допоможе економія електрики уникнути відключень
На думку експерта, заклики до населення економити електрику, аби уникнути відключень – наївність та спроба перекласти відповідальність на споживача. Тобто якщо вам відключили електрику, отже ви самі винні, бо не економили.
"Насправді на те, аби змінити культуру споживання, йдуть роки. Єдине, що досить швидко може змусити економити електрику – підвищення тарифів. Але це досить жорсткий та політично непопулярний крок. Тому наразі найефективніший метод – відключення електропостачання за вказівкою диспетчера, – каже Юрій Корольчук. – До слова, літні графіки відключень якщо і застосовуватимуть, то вони будуть не такими, як взимку. В гіршому разі вас відключать на дві години на день, і то, мабуть, не кожен десь. І, зрештою, влітку це не так відчувається. Більше постраждає бізнес, який також будуть відключати, адже щоб увімкнути холодильне обладнання доведеться застосовувати генератори, а це додаткові витрати на пальне, а отже подорожчання їхньої продукції".
- Глава НЕК Укренерго Володимир Кудрицький заявив, що влітку в Україні можливий дефіцит електроенергії замість звичного сезонного надлишку
- На Львівщині закликали споживачів економно використовувати електроенергію, особливо в період: з 18:00 до 23:00 у зв'язку з ремонтом обладнання, інакше можливе застосування графіків відключень.
- Пізніше Львівобленерго оприлюднило оновлені графіки погодинних відключень на літній період, але застосовуватимуть їх лише за вказівки Укренерго.
- Актуальне
- Важливе