"Лінійний прискорювач потрібен Львівщині, і не один", - Олег Дуда
Львівському онкоцентру за кошти придбають суперсучасний лінійний прискорювач для променевої терапії.
Нещодавно у Львові депутати обласної ради вирішили придбати для Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру лінійний прискорювач типу з комплексом обладнання на умовах лізингу. Для сплати першого внеску на закупівлю прискорювача виділять 6 млн грн з обласного бюджету і ще 6 млн виділять з бюджету міста Львова. Проєкт відповідного рішення - вже у порядку денному засідання виконкому Львівської міської ради, де у п’ятницю, 16 липня, мають вирішити питання про виділення цих грошей у якості субвенції, передає "Еспресо.Захід".
Умови придбання чіткі - обладнання мають придбати традиційно у лізинг за три роки, а максимальна ставка лізингового проценту – менше 9,8% річних і не більше 25% річних. Вартість лінійного прискорювача має не перевищувати 60 млн грн., при цьому авансовий платіж має становити не менше 20%.
У Львові є лінійний прискорювач на базі онкоцентру. Він відпрацював уже понад 12 років. Про те, що потреба у ще одному апараті таки є, у самому онкоцентрі не сумніваються. Депутат Львівської обласної ради, член комісії охорони здоров'я, відомий лікар-онкохірург Олег Дуда каже, що Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр потребує ще одного такого апарата.
"В онкоцентрі досі ми працюємо на старих апаратах, в яких промінь виходить з радіоактивного джерела (кобальт) випромінювання. З часом у нас виникає потреба його правильно і безпечно утилізувати, і закупити новий. А це дорого і часто непросто, адже такі підприємства є лише у Росії. Тому стара апаратура створює чимало труднощів у роботі і сервісі. Лінійні прискорювачі нового покоління, сучасніші, працюють за іншим принципом: вони з електрики створюють промінь, який лікує, і чимало проблем, пов’язаних з його обслуговуванням, просто відпадає. Це сучасна техніка, яка відповідає стандартам якості і безпеки для пацієнта. Тим більше, що апарати старого зразка уже заборонені у світі", - пояснює "Еспресо.Захід" Олег Дуда.
Лікар, який щодня працює з онкохворими і технікою для їх лікування, переконаний, що ця покупка на часі. Тут питання не про зручності для лікарні, але передовсім для самого пацієнта і його ефективного лікування.
"Лінійні прискорювачі нового покоління - це апарати, які можуть дуже точно впливати на площу ураження патологічного процесу (пухлина або метастази). Відповідно це покращує результат лікування, дає менше побічних ефектів від радіотерапії", - пояснює онколог.
У Львівському онкоцентрі приймають пацієнтів із всього західного регіону. Люди їдуть до тутешніх онкологів, бо вони добре зарекомендували себе. Лікування тут сучасне і комплексне - поєднують хірургію, хіміо- і радіотерапію в оптимальних комбінаціях. Як свідчить світова практика, це найкращий підхід в лікуванні онкохворих, причому у всіх патологіях. Але час іде і допомогу треба покращувати. Як приклад, онколог Олег Дуда наводить приклад сусідньої Польщі.
"Згідно з сучасними європейськими нормами, має бути один лінійний прискорювач на 250 тисяч населення. Для розуміння: у польському Замосці з населенням у 500 тисяч працює три такі прискорювачі. У нашому регіоні - один на 2,5 млн осіб. тому у нас виникають проблеми, коли апарат зламався або стає на сервісне обслуговування. Завдяки продуманому процесу у поляків не виникає екстремальної ситуації, коли апарат зламався і лікарі думають, куди перевести своїх хворих, щоб вони могли продовжувати лікування, а це часто інша область. Це непрості хворі, вони у різному стані і дуже часто вирішити це питання є дуже непросто. Хворому треба їхати в іншу область, наприклад, у Рівне, їй потрібен супровід рідних. Сучасний лінійний прискорювач потрібен Львівщині, і не один", - пояснює Олег Дуда.
Зі слів лікаря, такі апарати є у Луцьку і у Рівному, але вони не покривають потреб онкохворих, яких щороку тільки збільшується. Тим більше, у ситуації, коли працює медреформа і пацієнт обирає сам клініку, в якій хоче лікуватися.
Модель апарата рекомендували також лікарі, і влада прислухалася до їх порад. Ринок цієї апаратури насправді невеликий, тут фактично є два великі виробники, тож онкологи обрали лінійний прискорювач типу Varian з комплексом обладнання.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе