Лінчевський: "Медреформі у Львові можуть зашкодити найменші популізм, маніпуляції чи брехня"

Дуже добре, що в місті розпочався процес впровадження змін, але треба ще довести його до результату, який приніс би користь і медикам, і їхнім пацієнтам.

Про це в коментарі для "Еспресо.Захід" розповів ексзаступник в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, торакальний хірург Олександр Лінчевський.

"Я входжу у групу розробки медичної стратегії Львова, але участі в обговоренні не беру. Роблю це з двох причин: через те, що місцеві посадовці, лікарі й активісти значно глибше володіють контекстом, а він тут важливий. І тому, що громади мають самі робити вибір і нести відповідальність за нього, що сприятиме їх дорослішанню.

Якщо трохи ширше, то реформи, і медична, і децентралізації, дали набагато більше повноважень владі та громаді в регіонах. Також значно більше фінансів для їх реалізації. І це важливо, адже посадовці та прості люди на місцях краще знають особливості функціонування медичної системи в них. З іншого боку, надання повноважень і ресурсів учить ці громади приймати рішення і цим сприяє дорослішанню. Як медичного експертного середовища, так і громади загалом", – зазначив ексурядовець.

Він наголошує: дуже добре, що процес розпочався, але не менш важливо чесно говорити про проблеми й шукати способи їх вирішення:

"Те, що львівське медичне середовище зібралося обговорювати стратегію розвитку галузі в місті, вже слід вітати. Важливо, що загальні засади та цінності декларують правильно. Але особливу повагу викликає відверта характеристика тих проблем і викликів, які стоять перед медичною спільнотою міста.

Чи я підписався б під усіма рішеннями щодо реалізації стратегії? Гадаю, далеко не завжди. Чи я робив би її саме такою? Точно ні. Але, наголошую, зараз важливо, що така робота почалася. Адже зібралися люди, які знають місцевий контекст і відчувають відповідальність перед громадою Львова".

Маючи чималий досвід у політиці, Олександр Лінчевський застеріг владу Львова від популізму та маніпуляцій, які можуть зруйнувати навіть найкращі ідеї:

"Ще один важливий момент: щоби зробити хірургічне втручання – неприємне, болюче, але рятівне, потрібна абсолютна довіра пацієнта до хірурга. Так само і в політиці: одна популістська заява, відверта маніпуляція чи прихована брехня може звести нанівець навіть найкращі починання і титанічні зусилля. Буде важко. І тому владі, медикам та громаді чи не найбільше зараз треба переживати за взаємну довіру".

Нагадаємо, минулого тижня Андрій Садовий оголосив, що у Львові створюють три великі медичні об’єднання. Медики дитячої лікарні виступили проти цього.

Депутати міської ради вважають, що, створивши медоб'єднання, Львівська міськрада хоче перерозподіляти кошти успішних лікарень.

Депутати фракції "Європейська Солідарність" закликали своїх колег з інших фракцій у Львівській міськраді максимально виважено підійти до заяв міського голови щодо реорганізації медичних установ у Львові.

Профільний заступник міського голови Андрій Москаленко деталізував особливості цієї реформи і звинуватив тих, хто виступає проти змін.

Депутат ЛМР від фракції "Голос" Віталій Троць заявив, що чиновники ЛМР не спромоглися розробити повноцінної стратегії, тому пропонують депутатам проголосувати за концепцію, яка не вирішує проблем медицини, а лише створює схему перерозподілу коштів лікарень.

А депутат обласної ради Олег Дуда запевняє, що в новій медичній концепції Львова взагалі не враховано обласні лікарні.

Ексрадник Уляни Супрун Олександр Ябчанка переконує, що міська влада змушена оптимізовувати медичну мережу, оскільки у Верховній Раді виділили лише половину суми, яку потрібно для реалізації обіцянок держави. Та основне питання – чи робить вона це обґрунтовано, чи навмання, бо реальних кроків поки що не представлено.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.