"Здавалося, система зламала митця, а насправді його творчість "добила" систему", - режисер Максим Голенко
Генеральний директор – художній керівник Національного театру ім. М. Заньковецької Максим Голенко про те, чому у Львові з’явилася "Червона рута"
Про це інформує Еспресо.Захід.
Уже в ці вихідні на великій сцені Національного театру ім. М. Заньковецької відбудеться прем’єра масштабної постановки біографічного мюзиклу "Червона рута", якою театр вшанує Володимира Івасюка та його 75-річчя. Здійснив цю постановку генеральний директор – художній керівник Національного театру ім. М. Заньковецької Максим Голенко.
Властиво, Максим Голенко планував, що ця вистава стане першою його власною творчою роботою на заньківчанській сцені в амплуа очільника театру. Однак через об’єктивні причини задум довелося відкласти. Та це не змінило суті: "Червона рута" є найочікуванішою прем’єрою театрального сезону в цьому театрі.
Як розповів на попередній зустрічі з пресою Максим Голенко, він хотів у цій виставі поговорити про те, якою має бути постать українського культурного героя. Бо в його сприйнятті Володимир Івасюк саме такий – ідеал, від якого треба відмірювати. Звичайно, ставити таку виставу у Львові дуже непросто. Адже чимало людей мають особисті спогади про одного з основоположників української естрадної музики, автора 107 пісень, 53 інструментальних творів і музики до кількох вистав, а ще дуже відкритого, доброго і компанійського чоловіка. Однак - взявши за основу сценарій лауреатки Національної премії України Наталії Ворожбит, яка створювала свій текст як кіносценарій і спеціально адаптувала для театру – режисер знайшов і вихід, окресливши "Червону руту" на заньківчанській сцені як "майже біографічну, майже мюзикл". Інакше кажучи, услід на Наталією Ворожбит, яка вміє задати правильні напрямки та дискурси, знімаючи водночас прошарки несправжнього, дозволив собі не буквальне відтворення, а варіації на тему.
"Ця історія про злам радянської системи, одну з наших культурних перемог, - каже Максим Голенко у спеціальному буклеті до "Червоної рути". - Дуже символічна: наче було враження, що система зламала митця, але насправді його творчість через певний час "добила" систему. Адже фундамент української естради – це Івасюк, а його трагічна загибель – частина легенди про нього. Майже релігійна історія про Христа від культури. Він не дожив до 33 років, лише до 30, принесена в жертву людина. Завдяки тому, що трапилося – зміцніло наше коріння, і сьогодні ми маємо театр, культуру, Незалежність".
- У театрі ім. Заньковецької у Львові виростили "Червону руту"
- Актуальне
- Важливе