
Володимиру Івасюку 76: топ-5 сучасних переспівів творів відомого автора
Рівно 76 років тому 4 березня народився легендарний український композитор, виконавець, музикант Володимир Івасюк, чиї твори вже роками залишаються актуальними та цікавими для різних поколінь музикантів і слухачів
"Еспресо.Захід" пропонує підбірку цікавих виконань творів Володимира Івасюка сучасниками у різних стилях та аранжуваннях.
Топ-5 сучасних переспівів творів Івасюка
Упродовж останніх кількох років з'явилося чимало варіантів переспівів знакових пісень Володимира Івасюка сучасними гуртами та співаками й співачками. Вони різняться за стилем, подачею та авторським аранжуванням, проте зберігають особливу ноту атмосфери.
Tvorchi, "Я піду в далекі гори" або ж "Мила моя"
Український гурт із Тернополя Tvorchi, який складається з двох учасників – Андрія Гуцуляка та Джефрі Кенні, запропонував своє прочитання пісні "Я піду в далекі гори". І вийшло це в команди у форматі електронної музики із надзвичайно ніжним звучанням вокалу. А повний реліз треку музиканти обіцяють вже зовсім скоро.
Bria Blessing & ShockolaD, "Червона рута"
Етно-джазово ллється "Червона рута" у Брії Блессінг разом із ShockolaD'ом, вперше виконана у такому форматі ще у 2019 році у рамках проєкту IVASYUK. Завдяки цьому проєкту музиканти знайомили з Володимиром Івасюком та його творчістю публіку у різних країнах, зокрема виступали у США та Швейцарії.
NAZVA, "На швидких поїздах" або ж "Краса"
Цю пісню гурт NAZVA обрав геть невипадково, адже нею хлопці вкотре нагадують про свій галицько-донбаський статус. Жваво та яскраво – саме так можна охарактеризувати їхнє виконання треку, який оспівує красу Донбасу із легкістю та дрібкою наївності, що були, переконані музиканти, притаманні й самому Івасюку. Варто відзначити, що це один із трьох переспівів, які гурт підготував до проєкту "Феномен Івасюка".
Друга ріка, "Запроси мене у сни"
Відомий український рок-гурт "Друга Ріка" запропонував свою інтерпретацію пісні "Запроси мене у сни". Кавер став частиною проєкту "Re: Yaremchuk", який започаткувала Марія Яремчук, адже саме у виконанні Назарія Яремчука пісня стала відомою. Зберігаючи її особливу лірику, музиканти надали пісні свого фірмового стилю.
NAZVA, "Водограй"
Ще один кавер на добре знану пісню Івасюка "Водограй" від галицько-донбаської команди NAZVA також ніяк не можна залишити поза увагою, струнні додають тут особливого драматизму та витонченості, а тим часом ясний голос вертає до самого її автора і найпершого виконавця. До речі, саме вона стала однією з найвідоміших українських пісень у світі свого часу.
Коротко про важливе: Володимир Івасюк. Біографія
Непересічній особистості, талановитому композитору, музиканту і співакові Володимирові Івасюку могло б цієї днини виповнитися 76 років. Проте за дивних обставин перейшов у інші світи він ще у віці 30 років, залишивши по собі 107 пісень, 53 інструментальні твори та музику до кількох спектаклів.
Ця любов до музики жила із Володимиром Івасюком від наймолодшого віку. Народилася майбутня легенда 4 березня 1949 року у Кіцмані у родині буковинських вчителів, а вже з 5-річного віку Володимир почав опановувати скрипку у музиній школі. Оскільки майбутній композитор тягнувся до музики із самого малку, ще у три роки найбільшою радістю для дитини ставали походи репетиції вчительського хору, куди його брали батьки, то скрипка у музичній школі стала логічним продовженням. Зрештою це допровадило до того, що у дорослому віці він грав на скрипці, фортепіано, гітарі та віолончелі.
У загальній школі Володимир Івасюк вчився теж відмінно, міг навіть отримати золоту медаль. Проте тут на заваді стала випадковість. Десятикласник разом із друзями гуляли у парку, коли випадково розбили гіпсовий бюст Леніна, скинувши його з постаменту. Хтось із хлопців, бавлячись і підкидаючи картуза, ненароком закинув його тому бюсту на голову, спробували дістати, а він і впав – був зле прикріплений. Друзі потрапили до міліції, де була відкрита "Справа Володимира Івасюка", яка залишала свій слід ще багато років по тому. Зокрема, цей випадок завадив йому і спокійно вступити до Чернівецького медичного інституту із першої спроби.
Власне, ще один цікавий факт із життя Івасюка: він мав дві освіти – спершу медичну, а вже тоді музичну. Саме поміж навчання у медичному Володимир Івасюк пише свої хіти "Я піду в далекі гори", "Червону руту" та "Водограй". Перемагає у конкурсах та постійно творить, надихаючись подіями та людьми навколо себе.
Він мав шалену працездатність та жагу до творчої роботи. Міг навіть за ніч створити партитуру для оркестру.
1971 року режисер Роман Олексів знімає в Яремче перший український музичний фільм "Червона рута" із Софією Ротару й Василем Зінкевичем у головних ролях. У фільмі звучить багато пісень Івасюка. А "Червона рута" перемагає на першому всесоюзному фестивалі "Пісня-71". Саме фільми "Червона рута" і "Пісня завжди з нами" принесли композитору шалену популярність, проте стали причиною його виключення з консерваторії – через пропуски. І процес поновлення був геть не простим.
Поряд зі всіма своїми талантами та вміннями, Івасюк також встигав захоплюватися й живописом. Його навіть вважали доволі неординарним живописцем.
Проте в один момент закінчилося все: 18 травня 1979 року Івасюка знайшли повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Влада спробувала видати смерть Івасюка за самогубство, проте ця версія викликала сумнів громадськості як того часу, так і тепер. За неофіційною ж версією, це було вбивство за наказом радянського керівництва.
Тогочасна, радянська, влада довго не давала дозволу на поховання композитора на Личаківському кладовищі. В газетах заборонили друкувати некрологи і співчуття рідним Івасюка. Всілякі перепони робилися й тому, аби люди могли прийти віддати шану легенді та гідно провести Івасюка в останню путь.
Всупереч усьому на його похорон прийшли понад десять тисяч людей. Труну несли на руках до самого цвинтаря. Похорони композитора перетворилися на справжню демонстрацію.
- Актуальне
- Важливе






