
Куди піти у Львові з 17 по 23 березня: Бетон у Нижньому залі
Із 17 по 23 березня на львів'ян і гостей міста очікує низка подій: нових виставок, літературних подій, концертів, вистав, зустрічей, презентацій та екскурсій
Новий тиждень пропонує львів'янам та гостям міста чимало цікавого. Куди можна піти, розповідає "Еспресо.Захід", афіша щодня доповнюється свіжими подіями.
Зустрічі, презентації, вечори та екскурсії
День народження Ліни Костенко
У вівторок, 18 березня, у театрі Заньковецької відбудеться поетично-музичний вечір при свічках до 95-річчя від дня народження видатної української поетки Ліни Костенко.
Як розповіли організатори, епіграфом дійства стануть рядки Ліни Костенко "поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі", які візуалізуватимуть на сцені Олексій Суханов, Сергій Калантай, Андрій Ісаєнко, Лариса Руснак, Степан Глова, Олександра Люта, Олег Батов, Дар’я Лісіч, Віра Марокішка, Ілона Верхівська- Ельтек та Кіра Касинець. А звучатиме поезія однієї із найвідоміших сучасних українських поеток під музичний супровід Академічного інструментального ансамблю "Високий Замок" та піаністки Юлії Божик.
Початок о 16:30 та 18:30. Вартість квитків від 400 до 710 гривень. Придбати їх можна за посиланням.
Ліна Костенко, Фото: Ліна Костенко/Facebook
"Білас, якого ми знали"
У четвер, 20 березня, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького запрошує вас на розмову "Білас, якого ми знали".
Це ще одна подія у межах виставкового проєкту "Михайло Білас. Епатажний та самотній", на якій у музеї згадуватимуть про художника. Відвідувачів кличуть на зустріч близьких митцю людей: родину, друзів, однодумців, колег за фахом – тих, кому є що сказати про нього.
Слухачі дізнаються, яким був Михайло Білас насправді, як був улаштований його побут, дізнатись більше про його оточення, уподобання та інші захоплення, крім, візуального чи виконавського мистецтва, що художник цінував у людях найбільше. Цікавими будуть також розповіді про його неперевершені кулінарні таланти та особливу гостинність. А ще кумедні історії та випадки з життя митця, про які знають лише найближчі.
Початок о 15:00. Вхід безкоштовний.
Квартирник на Ринку
У п'ятницю, 21 березня, у день поезії, Мар’яна Савка, Зіновій Карач, Остап Вакулюк та Сергій Гурін запрошують на "Квартирник на Ринку" у Львівській обласній бібліотеці ім. Р. Іваничука (Площа Ринок, 9).
Як зазначають організатори, це новий музично-поетичний перформанс, де артисти і глядачі будуть дуже близько, коли чутно кожне слово і кожен подих. Лунатимуть вірші Мар’яни Савки про чоловіків і жінок, про те, як ми прагнемо чути одне одного.
"Ви почуєте авторські пісні Мар’яни Савки, Зіновія Карача та Остапа Вакулюка під музичні імпровізації Сергія Гуріна. На гостей чекає багато любові, сміху та іронії. Легкий формат. Майже кабаре, проте з домашнім вайбом", – кажуть у бібліотеці.
Початок о 18:30. А вхід за вільний донат на потреби військових – дозбір на пікап для 225-ї ОМБр на Монобанку.
Поетичний вечір до Дня поезії
У п'ятницю, 21 березня, ще один поетичний вечір відбудеться у Книгарні "Є" на проспекті Свободи, 7. Спеціальною гостею буде поетка Ія Ківа, а модеруватиме подію поетка Анна Ютченко.
Ія Ківа – поетка, перекладачка та журналістка. Членкиня Українського ПЕНу. Народилася та мешкала в Донецьку, через російсько-українську війну у 2014 році переїхала до Києва, а згодом до Львова. Учасниця міжнародних поетичних заходів та літературних фестивалів. Авторка поетичних збірок, зокрема "Перша сторінка зими", "Сміх згаслої ватри", а її вірші перекладалися 25 мовами.
Анна Ютченко – поетка і документалістка родом із Полтави. Ініціаторка проєкту про Витіснене покоління поетів і поеток (сімдесятників) "Сторінка №". Учасниця резиденції BAZHAN residency та фестивалю-воркшопу "Прописи" від PEN. Її добірки поезій виходили друком в українських та закордонних виданнях.
Окрім того, книгарня пропонує також вільний мікрофон, тобто можливість почитати поезію гостям вечора: для цього потрібно зголоситись у гугл-формі за посиланням. На виступ кожен учасник матиме 5 – 7 хвилин.
Початок о 19.00.
"Лис Микита у Домі Франка". Театралізована екскурсія
У суботу, 22 березня, Дім Франка запрошує на незабутню забаву з головним героєм відомої поеми-казки Івана Франка Лисом Микитою.
Екскурсія розроблена у формі гри з елементами квесту, щоб кожна дитина знайшла для себе цікавинки.
Під його проводом Лиса Микити діти познайомляться з оселею родини Франків та життям мешканців вілли. Тут завжди було весело та галасливо, адже малі Франчата, тобто Андрій, Тарас, Петро та Ганнуся, часто вигадували цікаві розваги та бешкети й нікому не давали сумувати.
Початок о 13:00. Вік учасників: 5 –10 років. Вартість – 150 гривень.
Концерти
"Ода стійкості"
У четвер, 20 березня, Львівська філармонія запрошує на благодійний концерт "Ода стійкості", де оркестром диригуватиме офіцер, воїн 5-ї окремої штурмової бригади Сергій Лихоманенко.
Сергій Лихоманенко – диригент Харківської обласної філармонії, який вже третій рік воює на Донеччині, захищаючи нашу країну як офіцер Збройних Сил України в 5-ї окремій штурмовій бригаді.
Як розповідають у філармонії, це унікальна культурно-благодійна ініціатива, яка поєднує творчість і військовий досвід.
"Під керівництвом диригента, який особисто пережив жорстокі реалії війни, кожна нота набуде особливого звучання – як відлуння боротьби, віри та надії. Симфонічний проєкт запустили на підтримку Героїв 5-ї ОШБр", – зазаначаютьорганізатори.
Початок концерту о 19:00, а вартість вкитків – від 190 до 350 гривень. Придбати їх можна за посиланням.
Музика з культових фільмів при свічках
У п'ятницю, 21 березня, Львівська опера запрошує на чарівний музичний вечір, де в сяйві свічок оживуть мелодії з найвідоміших кіношедеврів.
Звучатимуть вони у виконанні струнного квартету Bigshow. На вечорі прозвучать мелодії з улюблених фільмів і серіалів: "Бріджертони", "Охоронець", "Титанік", "Ла-Ла Ленд", "Зірка народилася", "Список Шиндлера", "Аватар", "Хрещений батько", "Запах жінки" та багатьох інших. Магія музики оживить знайомі образи, подарує глибокі емоції та перенесе вас у світ кінематографічних історій.
Початок о 20:00. Вартість квитків від 490 до 1290 гривень. Придбати їх можна за посиланням.
Гурт "Бетон" у Нижньому залі
У суботу, 22 березня, перед премʼєрою нового альбому гурт "Бетон" заграє в Нижньому залі театру ляльок.
Цим концертом музиканти допоможуть зібрати кошти для підтримки етно-простору та волонтерського хабу "Літепло".
""Бетон" – то вам не жарти, то чистий панк-рок львівського виробництва. Вісім років на сцені без пафосу, три альбоми ("Йди Сюда" 2018, "Нічого Святого" 2019 та новий "Тільки Для Своїх") – кожен трек як орбітрек", – кажуть організатори.
Початок о 19:00. Вартість квитків 400 гривень, а придбати їх можна за посиланням.
Мистецтво
"Воскресіння" – шлях театру
У четвер, 20 березня, у Львівському академічному театрі "Воскресіння" відкриють унікальну виставку-ретроспективу "Воскресіння" – шлях театру".
Ініціатива присвячена дню пам'яті засновника театру "Воскресіння" Ярослава Федоришина.
Як наголосила Ксенія Федоришин, цей проєкт – своєрідна подорож у часі, яка розкриває ключові моменти історії театру, його еволюцію та творчі досягнення. Однак мова не просто про експозицію, а про живий діалог між минулим, сьогоденням і майбутнім театру.
"Ця виставка, – каже Ксенія, – розповість про шлях, яким театр ішов із глядачами, зростаючи та експерементуючи".
Ярослав Федоришин, Фото: Театр "Воскресіння"
"З Любов’ю, Дім"
У четвер, 20 березня, у Львівському палаці мистецтв відбудеться відкриття виставки української фотографки Іви Сідаш "З Любов’ю, Дім".
З початком повномасштабного вторгнення, Іва Сідаш активно документує російські воєнні злочини в Україні, привертаючи увагу до людських переживань, сформованих війною.
"Наші сенси відроджуються там, де триває памʼять про втрачене. Рефлексія про зв’язок між спогадами минулого та наслідками теперішнього. Ця експозиція – спроба відчути, як болить втрата дому, як пахне попіл спогадів, як звучить відлуння в порожніх коридорах минулого", – зазначає авторка.
Початок о 16:00.
Beyond The Silence / "Поза межами мовчання"
У п'ятницю, 21 березня, Jam Factory Art Center запрошує на відкриття міжнародної виставки Beyond The Silence, створеної у співпраці з Odesa Photo Days Festival та агенцією Magnum Photos.
Це міжнародний проєкт, що досліджує зв’язки між Україною, Казахстаном, Мексикою, Нігерією та М’янмою. Він створює простір для діалогу між фотографами й фотографками та візуалізує їхні історії, досвід і роздуми над спільними соціо-політичними викликами.
У виставкових залах відвідувачі матимуть нагоду побачити фотоісторії, відео та інсталяції, які розкривають теми території, боротьби, адаптації, викрадення людей і цензури. Кураторка проєкту – Катерина Радченко.
Початок відкриття о 17:00. Вхід на відкриття вільний.
"Земля, що шукає світло" Лілія Студницька
У галереї "Зелена канапа" запрошує на виставку львівської мисткині Лілії Студницької "Земля, що шукає світло".
Лілія працює зі сміливим експресивним малярством насичених та яскравих кольорів. На виставці будуть представлені близько 20 нових полотен, найбільше з яких матиме розмір 2 на 2 метри.
"Мій новий проєкт "Земля, що шукає світло" – динамічні, експресивні пейзажі, що зображають, як все довкола прокидається, дихає та засинає і являє собою квітуче поєднання кольору і плями, тональні експерименти, що створюють особливі візуальні ефекти. Це моє сприйняття активного життя природи, її динаміка, ритм та рух", – ділиться художниця.
"Незворотна перспектива"
Shum Art Gallery запрошує на виставку Сергія Савченка "Незворотна перспектива".
Експозиція художника занурить гостей у потоки кольору, фактур та роздумів про час і рух. У "Незворотній перспективі" живопис і скульптура взаємодіють, створюючи єдиний багатошаровий візуальний простір.
"Уявні лінії перспективи віддаляються, мов риба, яка здатна рухатися лише вперед. Час пришвидшується, створюючи тертя, що викрешує сяйво, подібне до того, яке бачив на самому початку, коли з’явився на світ", – ділиться митець.
Читайте також: "Незворотна перспектива": художник Сергій Савченко про виставку у Львові, коридор часу і боротьбу
ZAG gallery
У Львові відкрилася нова мистецька галерея – Zenyk Art Gallery. Свою роботу галерея розпочала виставкою "Маленький принц".
"ZAG – це про взаємодію: світове мистецтво зустрічається з Україною, а українське – зі світом. Тому головне в нашій першій виставці – українські художники. Відомі. Сильні. Глибокі. Їхні роботи – це роздуми про сучасність, про війну і мир, про людей і їхні втрати, про шлях, який ми проходимо", – кажуть у галереї.
Детальніше про галерею та квитки можна дізнатися за посиланням.
Читайте також: Zenyk art gallery: у Львові запрацював новий безбар'єрний мистецький простір
Фото: ZAG gallery
Гармонія простору
У львівській PM Gallery відкрили "Гармонію простору" – виставку скульптури та графіки Віктора Проданчука.
Знаний як художник, скульптор, різьбяр, коваль, реставратор (який зокрема брав активну участь у реставрації Успенського собору Києво-Печерської лаври та Михайлівського Золотоверхого собору) Віктор Проданчук відзначає цією експозицією своє 50-річчя та 20 років творчої діяльності.
У межах відкриття виставки, яка триватиме місяць, Віктор Проданчук також представив мистецький альбом, створений на основі його однойменного з Наталією Проданчук проєкту у Львівському музеї історії релігії, що зафіксував дуже емоційні та відверті рефлексії обох митців на події війни в Україні.
Фото: Ярина Коваль
Лисик
Центр інтелектуального мистецтва Меркурій (пл. А. Міцкевича, 10) запрошує оглянути виставковий проєкт "Лисик", присвячений творчості знаного українського художника-сценографа Євгена Лисика.
Лисик здобув свободу на сцені театру, тут його задуми виросли до масштабів епічних просторових декорацій. І для того, аби показати увесь талант цього художника була потрібна саме така експозиція – історія того, як Лисик творив свої театральні світи.
"Образи, створені Євгеном Лисиком у відносно мирний час, сьогодні звучать по-новому: ескізи та грандіозні полотна до вистав наче належать Художнику, який свідчив усе це на власні очі", – зазначає автор проєкту, співкуратор Микола Молчан.
Він, разом з донькою художника Анною Лисик, створив уявний творчий простір митця, поділивши експозицію на кілька частин, кожна з яких розкриває різні аспекти його творчості, кажуть у центрі.
Один із залів присвячений унікальному спадку Лисика: легендарним завісам та об’ємним макетам до вистав Львівської національної опери, де художник реалізував понад вісімдесят вистав. А зал театрального костюма дозволяє глибше зануритися в процес створення персонажа вистави, які Лисик розробляв разом із дружиною Оксаною Зінченко (Лисик).
Окремий простір відведений для живого контакту з середовищем художника: через спогади родини, друзів та учнів, чиї роздуми про Євгена Лисика можна побачити у відеоісторіях.
Експозицію продовжили до 23 березня.
Мереживо століть
У Музеї модернізму відкрилася масштабна виставка витинанок української мисткині Дарії Альошкіної.
"Делікатне плетиво витинанки, що виявляє знакові моменти у мереживі історії", – так описують фантастичні роботи художниці у галереї.
Дарія Альошкіна зафіксувала у масштабних витинанкових панно дев’ять ключових періодів становлення українців як народу. Її роботи завжди відзначаються глибоким змістом та делікатністю форми. Зокрема, ці панно вже здобули визнання під час XVIII Венеційської бієнале в межах проєкту "Українське ДНК".
Тим часом в Україні цей проєкт можна буде побачити вперше.
Триватиме експозиція у Музеї модернізму (вул. Коперника, 15) до 30 березня.
Чорний вогонь Гавареччини
У Львівському скансені відкрили виставку "Чорний вогонь Гавареччини", яка розповість історію одного з останніх осередків чорнодимленої кераміки через твори, спогади та світлини людей, причетних до відродження гаварецького ремесла.
На експозиції представлені знакові роботи гаварецьких майстрів кінця XIX – початку XXI століть, а також твори мистецтва і документи, які зберігаються у збірках Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького, Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства Національної академії наук України, Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника, Музею Українського католицького університету та у приватних колекціях.
Експозиція розгорнулася у Великій виставковій залі Львівського скансену.
- Актуальне
- Важливе

