"Бандуристи – це передовсім культурні дипломати": Анастасія Войтюк про важливість якісних бандур для юних музикантів
У Львові наймолодші бандуристи отримують свої перші дитячі інструменти завдяки ініціативі музикантки й культурної менеджерки Анастасії Войтюк та донатам людей з усього світу
Журналістка "Еспресо.Захід" поспілкувалася з Анастасією Войтюк про ініціативу, а також важливість якісних та зручних інструментів для навчання дітей.
Фото: Андріана Стахів
У чому полягає ініціатива
Збір на закупівлю дитячих бандур і на реставрацію дорослих, на яких вже грають учні та учениці у Львові, розпочався близько двох місяців тому. За цей період вдалося придбати вже 6 інструментів, а ще декілька відправити реставрувати до майстрів, яких наразі в Україні не так багато.
"На одному каналі вийшов сюжет із негативним контекстом про те, що музична школа хоче закупити бандури. Фокус був на тому, що під час війни витрачаються гроші на бандуру. У відповідь на це я написала великий допис, де описала, чому бандура недешева, чому нам важливо купувати бандури, порівняла її вартість із вартістю синтезатора й гітари, час на виготовлення інструментів. Цей допис став віральним і набрав понад 1700 поширень. На цій хвилі я вирішила, що треба той праведний гнів, коли люди захищають бандуру, перетворити на конструктивний процес", – розповідає Анастасія.
Так стартував збір. Приблизна вартість однієї дитячої бандури – 20 тисяч гривень. Уже вдалося придбати 6 інструментів, а частину з них вже випробували учениці народної капели бандуристок "Дзвіночок".
Фото: Андріана Стахів
Як зазначають викладачі, навчатися на дитячих бандурах ученицям значно простіше, адже їхній розмір та вага значно менші, ніж у дорослого інструмента. Наприклад, доросла бандура важить близько 7-8 кілограмів, тоді як дитяча – вдвічі легша.
Оксана навчається гри вже два роки, і саме вона буде однією з тих, хто гратиме відтепер на дитячій бандурі: "Вона маленька і дуже зручна, – ділиться дівчинка. – Мені з нею значно легше".
Дехто з дівчат, з якими прийшла поспілкуватися Анастасія, грає на бандурі вже понад 10 років та розповідає, що розуміння цінності цього вміння та усвідомлена любов до гри прийшли до них із часом. Тож зараз для них важливою є підтримка стану інструментів – їх відновлення та реставрація, аби досягати якісного звучання.
Читайте також: Івасюк прорвав своїми творами громіздкий суцільний бетонний постамент вождям, – сценографка Юлія Заулична
Фото: Андріана Стахів
Бандуристи – це передовсім культурні дипломати
Анастасія чимало подорожує країнами світу, беручи участь у різних культурних і музичних проєктах, вона зазначає, що такого інструмента як бандура не існує більше ніде, в цьому полягає її унікальність.
Нещодавно Анастасія повернулася зі сходу, де неподалік від лінії фронту щодня виступала перед українськими військовими. Ці поїздки стали ще одним доказом важливості звучання українського інструмента.
"Під час концертів з "Культурним десантом" для бійців я чітко побачила, що бандура вбудована в обов’язкову програму, бандуристів стає все більше на різноманітних концертах для підняття духу. Думаю, що якби було ще більше якісних бандуристів, то вони були б всюди", – розповідає вона, готуючись вирушати у наступну подорож: цього разу за кордон.
Фото: Анастасія Войтюк/Facebook
Музикантка продовжує свій збір і не збирається зупинятися на досягнутому, адже що більше інструментів вдасться придбати й відреставрувати, то якіснішим буде навчання молодих бандуристів, які згодом презентуватимуть Україну у світі, а також усередині рідної країни, оскільки процес популяризації бандури та ближчого ознайомлення з нею й самих українців актуальний на роки вперед.
Як додає Анастасія Войтюк, розмір донатів був дуже різний – від 20 гривень і навіть до 20 тисяч. А кількість тих, хто хоче підтримати ініціативу, лише зростає.
Фото: Андріана Стахів
- Актуальне
- Важливе