Куди піти у Львові 18 грудня і до Різдва: на Різдво до Гаю і АНГЕЛ-О-ТВОРЕННЯ
Цього тижня на львів'ян та гостей міста очікує низка концертів, виставок, кінопоказів, літературних подій, вистав, зустрічей, а також фестивалів і ярмарків
Цей тиждень пропонує львів'янам та гостям міста чимало цікавого. Куди можна піти, розповідає "Еспресо.Захід", афіша щодня доповнюється новими подіями
Різдвяні дійства
Винесення дідуха з колядою у Домі Франка
У середу, 20 грудня, Дім Франка запрошує на особливу для себе подію – винесення дідуха, який для Музею виготовив народний майстер Володимир Мишолівський.
"Традиційно будемо ставити Різдвяну шопку, яку зробив іконописець і друг Дому Франка Роман Зілінко, – розповідають у Домі Франка. – На всі ці урочистості у Музей прийдуть пластуни, які принесуть Вифлеємський вогонь. Тож буде світло і тепло".
Початок події о 14:00.
Відкриття шопки
У п'ятницю, 22 грудня, на площі Ринок відкриють традиційну міську шопку.
Це звичне щорічне дійство у Львові перед Різдвом: упродовж вже 9 років біля Ратуші встановлюють шопку авторства майстра роботи по дереву Антона Лубія. Сценка шопки складається із п’яти двометрових фігур, вирізьблених із тополі, які розмальовували діти зі Львова.
Початок відкриття о 18:00.
Благодійна коляда з Курбасами
У п'ятницю, 22 грудня, львів'ян та гостей міста запрошуємо зробити добру справу та насолодитися неймовірними колядками у виконанні KURBASY.
А ще Локальна історія поділиться історіями найвідоміших колядок та щедрівок і презентуємо "Різдвяний співаник" з 30-ма колядками та щедрівками із різних куточків України. Його у подарунок отримають учасники коляди.
Всі виручені кошти будуть спрямовані на закупівлю автомобіля для 24 ОМБр імені короля Данила. Загальна ціль: 200 тисяч гривень.
Вартість благодійний внесок 1000 грн.
Початок о 19:00, подія відбудеться у дворику Львівської копальні кави (пл. Ринок 10). Для участі потрібна реєстрація.
Фото: Курбаси
Винесення дідуха
У неділю, 24 грудня, у Львові відбудеться винесення чотириметрового дідуха.
Це традиційне дійство напередодні Різдва, яке відбувається на площі Ангелів поруч із Гарнізонним храмом. Супроводжуватиметься процес винесення колядою.
Початок о 12:00.
Різдво у Гаю
У понеділок, 25 грудня, у Львівському скансені зустрічатимуть Різдво – разом з усім світом, що стоїть на світлій його стороні.
На гостей чекають традиційні вертепи, пригощання, “жива” шопка, коляда міських вертепів і вечірній концерт за участі гуртів ГрайБери, Krajka та Кораллі. Також, впродовж тижня, у святково прибраних хатинках скансену, триватиме вже традиційна акція "Чай за коляду".
Детальна програма за посиланням. Початок святкувань із 13:00. Вартість квитків 150 гривень повного та 100 гривень за пільговий. Придбати їх можна у касі Гаю або ж онлайн у день події.
Презентації та зустрічі
Презентація книги "Під подушку чи під ялинку"
У середу, 20 грудня, у Львівській копальні кави відбудеться презентація книжки "Під подушку чи під ялинку" фольклористки та антропологині Дар'ї Анцибор.
"Яких символів сповнене традиційне й сучасне українське Різдво? Чому ми чекаємо Миколая і який він має зв'язок із Сантою? Хто такий Дід Мороз і чи правда, що він – повністю продукт радянської культури? Коли українці почали прикрашати ялинку і чи можна казати, що вона заступила собою дідух? Як співіснували практики святкування Різдва у містах і в селах? Як формувалися нові канони свята під впливом радянської влади й у часи незалежності? Про усе це говоритимемо на презентації", – розповідають організатори.
Модеруватиме презентацію літературознавець, франкознавець, директор Музею Івана Франка у Львові Богдан Тихолоз. Початок о 19:00.
Презентація поетичної збірки "Тут були ми" Артура Дроня
У середу, 20 грудня, львів'ян та гостей міста запрошують на презентацію поетичної збірки "Тут були ми" поета та військовослужбовця Артура Дроня, яка відбудеться у Львівському академічному театрі "Воскресіння" (вул. Генерала Григоренка, 5).
Вірші, що увійшли до неї, написані на фронті, але вони не про війну. Вони про людей, які люблять більше, ніж бояться. Які були тут і не пішли звідси. Такою мовою солдати згадують своїх, а діти пишуть листи на аркушах шкільного зошита. Нею говорять про біль і надію. Прощаються і люблять. На поетичному вечорі говоритимуть про книгу та людей, вірші та слова, життя та пам’ять, а також поезію, що закарбовується в серці. Модеруватиме зустріч Оксана Зьобро.
Початок о 19:00. Вхід вільний.
Пригоди кота Левчика: читання та майстер-клас із Наталкою Малетич
У суботу, 23 грудня, у Книгарні-кав’ярні Старого Лева (вул. Галицькій, 17) відбудуться читання та майстер-клас із Наталкою Малетич за книжкою "Кіт Левчик і Святий Миколай".
Разом авторкою гості майструватимуть котиків за мотивами книжки та читатимуть про незвичайні пригоди незвичайного кота Левчика, бо ж хіба звичайні коти працюють на посаді котячого мера.
Подія розрахована на дітей віком від 4 до 9 років. Початок о 14:00.
Концерти
Різдвяна органна музика при свічках
У різдвяні дні, 24 та 25 грудня, Львівський органний зал запрошує гостей на концерт різдвяної органної музики при свічках.
На відвідувачів чекають легкість та святковість французької музики, глибина та потужність хоралів Баха і рухливість Шотландської токати Штамма, рідні мотиви "Колядки" Євгена Стацюка, премʼєра якої відбулася в Органному. Неймовірна палітра органного свята від Світлани Позднишевої в особливій атмосфері Органного при свічках.
Початок о 14:00 у неділю, 24 грудня, та о 14:00 та о 19:00 у понеділок, 25 грудня. Вартість квитків від 100 до 200 гривень, придбати їх можна за посиланням.
Джазовий концерт Тамари Лукашевої "Вдома"
У суботу, 23 грудня, у Jam Factory Art Center відбудеться джазовий концерт Тамари Лукашевої "Вдома".
Ви почуєте сучасну українську поезію в джазовому баченні та народні щедрівки в авторській обробці. Ідея концерту – це діялог з самим собою за допомогою музики. Поглинання у казкові світи, де час і простір не мають значення, бо з нами спілкуються Стус, Плужник та інші автори й авторки. Усе переплітається зі звуком, немає нічого зайвого, лише необхідне, і цього достатньо.
Початок події о 19:00. Вартість квитків 400 гривень, а придбати їх можна за посиланням.
Кіно
Ласкаво просимо в Ірландію
У середу, 20 грудня, у Lviv media hub (вул. Тараса Шевченка, 120Б) відбудеться допрем’єрний показ документального фільму про життя українських біженців "Ласкаво просимо в Ірландію" від проєкту "Ти як?" (Радіо Свобода).
Нині в Ірландії проживає майже 100 тисяч українських біженців. Найбільше їх у столиці та графстві Керрі – де й знімали фільм. Його герої розповідають про спільне проживання з людьми, які їх прихистили у власних домівках, та загалом про інтеграцію в країні. Діляться власним досвідом про місцеву медичну й освітню системи.
Герої-ірландці, своєю чергою, згадують про схожу історію обох народів – колонізацію, знищення мови та мільйонний голод. Саме історичні паралелі, на думку героїв документального фільму, є причиною теплого прийому українських біженців у Ірландії.
У програмі показу перегляд фільму, спілкування з авторами та кава зі смаколиками.
Початок о 18:30. Вхід вільний за попередньою реєстрацією.
Різдво разом
У суботу, 23 грудня, у Ценрі Шептицького Ukraїner презентує мосферний повнометражний документальний фільм "Різдво разом".
Це фільм про те, як у січні 2023 року молодь з усієї України обʼєдналася в три ініціативи й вирушила вертепувати на Слобожанщину. Хлопці й дівчата створювали різдвяне свято жителям звільнених населених пунктів, які пережили окупацію та жахи російського терору.
Ідея належить волонтеру Ukraїner Віктору Перфецькому з подільського міста Бережани. Схожа акція "Різдво разом" існувала у 2000-х роках. Тоді сім’ї на заході України приймали в себе на Різдво дітей зі сходу та півдня, щоб познайомити їх із традиціями, які збереглися на Галичині, Волині та Поділлі.
Початок о 17:00. Вхід безкошовний, реєстрація за посиланням.
Мистецтво
Відкриття виставки ікон Тараса та Остапа Лозинських
У четвер, 21 грудня, у Храмі священномученика Климентія Шептицького відбудеться відкриття виставки ікон знакових українських митців, іконописців, дослідників, батька і сина Тараса та Остапа Лозинських.
"На жаль, це виставка памʼяті, бо обох художників уже немає з нами", – кажуть у храмі.
Ікона на склі стала найбільшим захопленням у житті Тараса та Остапа Лозинських. Автентичністю та глибоко вкоріненою обрядовістю привабила та зачарувала спочатку батька – Тараса, пізніше сина – Остапа, стала сенсом творчого самовираження.
Початок відкриття о 16:00.
Відкриття виставки Зірки Савки "Зіткані з попелу"
У четвер, 21 грудня, в готелі Асторія відбудеться відкриття виставки Зірки Савки "Зіткані з попелу".
Проєкт "Зіткані з попелу" – це ніжна та витончена графіка, що показує глядачеві іншу Зірку Савку. Це естетичні, тонкі роботи, що є рефлексією художниці на процес внутрішньої трансформації. Через свої роботи, художниця розкриває важливість мистецтва як способу подолати труднощі та перетворити негативні враження у джерело позитивних переживань. Спалений папір – це ключовий матеріал, який втілює в собі процес відновлення та перетворення.
Початок о 18:30.
Відкриття виставки "АНГЕЛ-О-ТВОРЕННЯ"
У четвер, 21 грудня, Національний музей Львова запрошує на відкриття виставки "АНГЕЛ-О-ТВОРЕННЯ", яка представить роботи дев’яти українських митців.
На виставці будуть представлені твори живопису та скульптури авторства Оксани Андрущенко, Лілії Бабяк, Мирослава Дедишина, Ігоря Іваніва, Ігоря Колісника, Володимира Луцика, Петра Старуха, Оксани Романів-Тріски та Іринея Юрчука. Митці живуть і працюють у Львові, Римі (Італія) та Лівінгстоні (шт. Нью-Джерсі, США). Кожен має свою творчу біографію, проте усіоб’єднані спільним задумом – "АНГЕЛ-О-ТВОРЕННЯ".
Початок відкриття о 16:00. Триватиме виставка до 25 лютого 2024 року.
Різдвяна виставка
Традиційно щороку в галереї Зелена канапа відбувається Різдвяна виставка. Вже 17 років поспіль українські митці створюють особливий настрій в ці темні короткі дні. З війною дні стали ще темнішими. Але світло віри, надії та любові показує шлях через чудо духовного життя вираженого в мистецтві.
Тут представлені найновіші живопис, сакральне мистецтво, художнє скло, керамічну скульптуру, арттекстиль. А об’єднане це мистецьке різноманіття однією темою – циклом Різдвяно-новорічних свят.
Виставка працює з вівторка до неділі із 12:00 до 19:00. Вхід вільний. Триватиме до 14 січня.
Виставка "Малюю серцем"
У Львівському палаці мистецтв дружини полеглих українських захисників презентують виставку свого живопису "Малюю серцем".
У палаці експонують 20 мистецьких полотен, створених у межах всеукраїнського проєкту "Жива. Справжні історії кохання".
Тут представлені роботи учасниць арттерапевтичних майстер-класів зі Львова, Луцька, Нововолинська та Києва. Усі жінки вперше взяли в руки пензлі і під керівництвом професійних художників створити свої живописні полотна. Поруч із кожною представленою роботою розмістять тексти з історіями любові, які написали самі авторки картин.
Виставка триватиме місяць.
Виставка з нагоди 10-річчя Школи емоційного живопису ім. Володимира Патика
У Львівському палаці мистецтв триває масштабна виставка творів учнів, викладачів, послідовників та прихильників "Школи емоційного живопису" Володимира Патика.
Зміст експозиції складають понад 200 живописних творів, зокрема серія шкіців (ескізів) Володимира Йосиповича Патика, виконана упродовж його мандрівок Європою на початку 90-х рр. XX ст., серія малярства учнів старшої та молодшої "Школи емоційного живопису ім. Володимира Патика", різножанрові та полістилістичні твори, створені впродовж проведення семи пленерів (2018-2023) імені Володимира Патика у мальовничих Мельниках на Волині і на Закарпатті, а також живописні твори 2022-2023 років сина Володимира Патика, художника, заслуженого діяча мистецтв Остапа Патика.
А серія ескізів Володимира Патика, що виконана у техніці пастелі, олівця, експонуватиметься уперше.
Фото: Фонд ім. Володимира Патика
Аукціон задля квадрокоптера для ЗСУ
У п'ятницю, 15 грудня, у Львівському музеї історії релігії стартує благодійний аукціон мистецьких творів, які склали зміст виставки "Коли ми єдині". Ця виставка із 58 робіт живопису та малярства на склі, що їх створили українські військові під час організованих художницями Оксаною Гірняк і Лідією Григель арт-терапевтичних майстер-класів, експонувалися у музеї майже два місяці.
Уже вдруге в умовах війни Львівський музей історії релігії організовує благодійний захід на підтримку збройних сил України. Цього разу за зібрані кошти хочуть придбати квадрокоптер "Мавік-3Т" для 33-ї ОСБ ЗСУ. У день аукціону розіграють частину лотів. Іншу частину виставлять на онлайн-продаж.
Фото: Управління майном спільної власності Львівської обласної ради
Виставка сучасних українських мисткинь "Fenix Reborn"
У суботу, 16 грудня, на платформі "Mariupol Reborn" (вул. Ференца Ліста, 6) відбудеться відкриття виставки "Fenix Reborn".
У виставці беруть участь 14 мисткинь з різних міст України, які представлять глядачам 26 авторських робіт. Кароліна Бундаш, Катерина Бухвалова, Юліанна Верба, Ірина Власюк, Катерина Ганецька, Лала Лотос, Олександра Глущенко, Каріна Данильчук, Вероніка Кириченко, Анастасія Короляк, Аліна Монастирська, Олена Муравко, Ольга Муравко, Ольга Яценко – усі вони використовують різну техніку та матеріали, демонструючи, як одну й ту саму глибоку ідею можна виразити в різний спосіб. У листопаді роботи виставлялися у Києві, тепер оновлена експозиція буде презентована на платформі "Mariupol Reborn" у Львові.
У програмі відкриття також запланований мистецький нетворкінг, під час якого відвідувачі зможуть поспілкуватися з мисткинями і глибше зануритися у тонкощі незвичного погляду на наше сьогодення.
Програма заходу:
15:00 – відкриття експозиції;
15:15 – вступне слово організаторів та запрошених гостей;
15:30 – мистецький нетворкінг.
Виставка триватиме місяць.
Виставка різдвяних витинанок Дарії Альошкіної
У відділенні Кредобанку у Львові на площі Катедральній, 5 (вхід з вулиці Галицької, 4), в рамках Крафтового Різдва відкрилась виставка різдвяних витинанок мисткині Дарії Альошкіної.
Тут представлені 5 великоформатних робіт, створених вручну за різдвяними мотивами: зірка, дідух, ангел, місто з церквами та місто з Кредобанком.
Триватиме експозиція до 8 січня.
Виставка "Прогулянка містом"
У кав'ярні-галереї "Штука" відкрилася виставка Дарії Зав’ялової "Прогулянка містом".
Тут головна художниця Першого театру Дарія Зав’ялова в акварелях та графіці показує нетуристичний Львів та не тільки, замальовані під час прогулянок: вілли, кам'яниці, різні архітектурні деталі, які впадали їй в очі під час прогулянок Львовом, Венецією, польськими Красичином, Любліном, Вілянувом.
"Зараз не усі будівлі в такому доброму стані, як би мріялося, ‒ кажуть у "Штуці", ‒ натомість на малюнках їхня краса триває - рідна столярка прикрашає фасади, до вишуканого ковальства огорож допасовані палісадники, тішить око гармонійна кольористика. Така прогулянка містом ‒ наша мрія, тож тішимось, що триватиме увесь грудень".
Виставка "Феномен Марії Примаченко"
В експозиційних залах другого поверху відділу Палацу Потоцьких можна переглянути унікальну виставки "Феномен Марії Примаченко".
"51 твір зі збірки Запорізького обласного художнього музею зберігає пам'ять про Дім. Дім художниці ‒ село Болотня на Поліссі, якому не було кінця: у кожному дереві чи краплі дощу вона бачила Україну, чула далекі голоси Народу, пісні, яких не знала, запахи трав, які ростуть у далеких краях. Вона малювала екзотичних тварин, бо знала, їм буде добре тут і нам буде добре тут. Майстриня приносила цілісінький світ у свої роботи, так її Дім ставав Світом", ‒ розповідають організатори.
Триватиме виставка до 31 грудня 2023 року.
- Актуальне
- Важливе