Еспресо. Захід

"Ковідні" лікарні відновлюють звичний режим роботи. Пацієнтів поменшало

Зоряна Круль
2 червня, 2021 середа
17:50

На Львівщині можуть згорнути половину "ковідних" відділень. Або й більше. Остаточне рішення – за Міністерством охорони здоров'я і Національною службою здоров'я України.

У світі реєструють зниження захворюваності на COVID-19. Зокрема ВООЗ прозвітувала, що за минулий тиждень загальна кількість випадків інфікувань зменшилася на 14%. Проте забезпечили такий показник Європа і Південно-Східна Азія - у багатьох країнах й надалі продовжують фіксувати високу частоту захворюваності та летальних випадків, зокрема в Індії, де за добу виявляють по 164 тисячі нових випадків захворювання*, Бразилії (61,5 тисячі), Аргентині (майже 33 тисячі) і Колумбії (23 тисячі).

А що ж Україна?

Після великодніх свят захворюваність поступово пішла на спад. У травні фіксували набагато менше випадків важкого перебігу коронавірусної хвороби, відповідно, зменшилася й завантаженість ліжок з підведених до них киснем.

Якщо, приміром, за станом на 30 березня завантаженість "ковідної" ліжкової мережі на Львівщині становила майже 71% (а деякі лікарні взагалі були завантажені на 100%), то 2 червня – уже менше 14%. По Україні середній показник за станом на 30 травня становив 18%.

Кількість тих, хто одужує стабільно перевищує кількість тих, хто захворів. Епідситуація в Україні повернулася до показників серпня-вересня 2020 року. Епідеміологи пояснюють це тим, що як не крути, а COVID-19, як і інші ГРВІ, все-таки є сезонним захворюванням. Допомогли й максимальні обмеження, які діяли у "червоних" карантинних зонах. А головне – сформувалися антитіла у тих, хто вже перехворів.

Деякі експерти ще у квітні повідомляли, що з коронавірусом, ймовірно, вже "познайомилася" 30% населення України. Як вирахувала група дослідників із Чикагського університету на прикладі Нью-Йорку у розпал епідемії у мегаполісі (у березні-квітні 2020 року), 80% хворих COVID-19 не мають симптомів, але 50% з них – передають вірус іншим. Такі пацієнти не звертаються по допомогу і виявити їх можна лише з допомогою тестувань. Зважаючи на те, що Україна так і не змогла похвалитися належним охопленням тестуваннями (за що МОЗ нещадно критикували, допоки не з'явився новий привід для критики – надто повільні темпи вакцинації), можна припустити, що тих, хто перехворів насправді – не 2 мільйони і майже 207 тисяч, а приблизно 8 мільйонів 890 тисяч. За підрахунками науковців, на одного пацієнта зі симптомами припадає три безсимптомних, і це – якщо пацієнт зі симптомами звернувся до лікаря або ж самостійно здав ПЛР-тест і потрапив до статистики. Звісно, навіть такої кількості недостатньо для створення колективного імунітету (тим більше, що кожного разу з'являються нові варіанти вірусу), але дозволяє "пригасити" захворюваність. 

Немає пацієнтів, то й відділення можна закривати?

Якщо вже на офіційному рівні говорять про завершення третьої хвилі коронавірусної хвороби, не дивно, що у медзакладах, які надають допомогу пацієнтам з COVID-19, очікують на згортання ліжкової мережі. Озвучуються різні цифри. Вивести з "ковідного" ліжкового фонду можуть 50% ліжок або й більше. Це дозволить НСЗУ зекономити чималі кошти, адже не доведеться платити надбавки до заробітної плати у розмірі 300% великій кількості медиків, які залучені до лікування хворих у визначених для цього стаціонарах.

Проте керівництво лікарень переконує: від оптимізації мережі виграють самі пацієнти. "Еспресо.Захід" неодноразово писав про те, що через пандемію COVID-19 багато хворих з іншими патологіями не могли вчасно отримати фахову допомогу, зокрема через призупинку планових госпіталізацій і відтермінування планових оперативних втручань. 

"Ковідні" лікарні відновлюють звичний режим роботи, але продовжують надавати допомогу хворим на COVID-19 

Як розповів "Еспресо.Захід" генеральний директор 8-ої міської клінічної лікарні міста Львова Василь Трунквальтер, їхнє "ковідне" відділення наразі продовжує працювати, як працювало: одні пацієнти з COVID-19 ще доліковуються, водночас щодня - поступають нові. "Звісно, хворих є менше, тому ми відновлюємо надання профільної допомоги, зокрема роботу неврологічного, кардіологічного та інфарктного відділень. Тобто заклад працюватиме у звичному режимі, але паралельно працюватиме також "ковідне" відділення. Хворі між собою не перетинатимуться", - запевнив очільник медзакладу.

Нагадаємо, 6 квітня у цій лікарні відкрили додаткове відділення на 38 ліжок з підведених до них киснем для надання допомоги пацієнтам з коронавірусною хворобою. Тож загалом на той момент заклад був готовий одночасно прийняти 420 хворих. За станом на ранок середи, 2 червня тут перебуває 21 пацієнт.         

У лікарні швидкої медичної допомоги також почали перепрофільовувати ліжка. "1 червня (інформація станом на ранок) у нас перебувало 92 пацієнти з коронавірусною хворобою, з них 11 – у реанімації. Троє – у вкрай важкому стані на штучній вентиляції легень", - повідомила у коментарі "Еспресо.Захід" медичний директор з лікувальної роботи ЛШМД Галина Щербата. Вона розповіла, що від початку боротьби з пандемією у лікарні підготували 730 ліжок. У пік захворюваності було зайнято 570 з них.

Що буде з цими ліжками зараз, якщо вони не будуть використовуватися за призначенням, тобто у лікуванні пацієнтів з COVID-19? "Оскільки зменшилося поступлення пацієнтів з коронавірусною хворобою, у нас з'явилася можливість застосувати лікарняні ліжка не тільки як лікарня ургентної допомоги, а як багатопрофільний заклад надання інтенсивної допомоги. Тож жодного дня у нас не було такого, щоб ліжка не використовувалися пацієнтами", - зауважує Галина Щербата. "Ми відновили планову госпіталізацію, збільшили кількість оперативних втручань (за рахунок планових операцій), тобто розгорнули більше ліжок хірургічного профілю. У наш травмпункт звертається багато пацієнтів з травмами (у зв’язку з переходом на літній сезон побільшало випадків травматизму, у тому числі дорожньо-транспортних пригод), і тому більша кількість пацієнтів потребує госпіталізації саме у такий стаціонар. Що стосується терапевтичного профілю, лікарня уклала договори з НСЗУ на 21 пакет, зокрема на надання паліативної допомоги, - перелічує лікарка. – Також ми розширили кількість ліжок для проходження реабілітаційних процедур. У нас є підписаний пакет "Медична реабілітація" опорно-рухового апарату та реабілітація неврологічного напряму (у неврології перебуває чимало пацієнтів з гострими порушеннями мозкового кровообігу і реабілітаційна допомога є невід'ємною складовою їх одужання). Постковідну реабілітацію НСЗУ в окремий пакет не виокремила, але потреба таких пацієнтів у госпіталізації (наданні стаціонарної допомоги без оперативного втручання) є, тому значний потік цих хворих ми скеруємо туди", - пояснює Галина Щербата.

Запевняє: COVID-ліжка у лікарні скорочувати не будуть – змінять лише цільове їх призначення. Частину залишать для лікування пацієнтів з коронавірусом, які, попри спад захворюваності, продовжують прибувати. "Якщо така ситуація (зі зниженням захворюваності. – Ред.) спостерігатиметься й далі, зможемо покращити умови для пацієнтів, бо у розпал пандемії нам довелося зупиняти ремонтні роботи", - каже медичний директор з лікувальної роботи ЛШМД. "Якщо ж буде нова хвиля, будуть масові поступлення, лікарня зможе оперативно відновити кількість цих ліжок. Кількість команд ми не зменшуємо (для лікування COVID-19 виділено 35 команд). Тобто і персоналу, і ліжок у нас – більш, ніж достатньо, але хочеться вірити, що "ковідні" ліжка у такій кількості нам більше не пригодяться", - підсумувала у розмові з журналісткою "Еспресо.Захід" лікарка.

Офіційна позиція департаменту охорони здоров'я ЛОДА: "Про скорочення ліжкового фонду не йдеться"

Скільки "ковідних" ліжок буде перепрофільовано у медзакладах, які підпорядковуються місту, в Управлінні охорони здоров'я Львівської міської ради наразі не озвучують. У департаменті охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації зазначають, що це рішення – у компетенції МОЗу, а департамент – лише надає свої рекомендації. "Оплати НСЗУ дуже прив’язані до термінів, тож з дня на день очікуємо на відповідний МОЗівський наказ. Зараз МОЗ і НСЗУ узгоджують перелік закладів, вагаються, думають, як зробити краще - чи скоротити мережу на 50% (така цифра звучить на обговореннях), чи трохи більше, чи, навпаки, менше. Про скорочення ліжкового фонду не йдеться, - уточнила у коментарі "Еспресо.Захід" заступниця директора департаменту Ірина Шурпяк. – Йдеться про те, щоб знову визначити пріоритетність - основні "опорники", другорядні і лікарні третьої хвилі, які в останню чергу були включені у перелік тих, що надають допомогу пацієнтам з COVID-19, і у такий же послідовності їх виключати з цього списку. Наразі ми не знаємо, чи залишаться лише медзаклади першої хвилі (це – 10 лікарень), чи лікарні і першої, і другої хвилі. Зараз і МОЗ, і НСЗУ схиляються до того, щоб залишити більшу кількість закладів, аби вони й надалі залишалися у "бойовій" готовності".

Читайте також: На Львівщині планують тимчасово згорнути 50% ковідних стаціонарів

Щодо трьох лікарень, які перебувають на етапі контрактування з НСЗУ, тобто заявили про готовність надавати допомогу хворим з COVID-19, однак ще не уклали договору на "ковідний" пакет, а це - Сколівська і Золочівська центральні районні лікарні та Львівський обласний кардіологічний центр, Ірина Шурпяк повідомила, що ці заклади були включені в останню чергу. У них немає відповідного досвіду роботи, тому у департаменті не очікують побачити їх в основному "ковідному" переліку.

*Середній показник за останні 7 днів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

       

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.52
    Купівля 39.52
    Продаж 40.04
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
14:26
викрадений автомобіль
Громадянин Вірменії, якому заборонено в'їзд в Україну, намагався перетнути кордон на краденому авто 
14:12
опалення-діти-школа
Лікарні й дитсадки Львова отримують опалення
13:54
лікування Романа Кліза у Львові
Уламок боєприпасу застряг у грудях: у Львові лікують воїна з Волині
13:39
На Львівщині затримали на хабарі лікарку: за винагороду видавала липові документи про інвалідність
13:21
земля
На Львівщині у росіянина конфіскували землю
13:05
У ДТП на Буковині загинув 18-річний хлопець
У ДТП на Буковині загинув 18-річний хлопець
12:46
Школярки з Волині стали переможницями міжнародного конкурсу з українознавства 
12:32
Уночі у Львові підпалили магазин: підозрювану затримали
Уночі у Львові підпалили магазин: підозрювану затримали
12:18
ЗСУ загиблі
Львівщина прощається одразу з шістьма захисниками
12:01
У мережі поширили відео нібито протиправних дій військкомів у Львові
У мережі поширили відео нібито протиправних дій військкомів у Львові. У ТЦК відреагували
11:39
Під час благодійного аукціону на Львівщині зібрали понад 3 млн грн на ЗСУ
Під час благодійного аукціону на Львівщині зібрали понад 3 млн грн на ЗСУ
11:08
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 19 квітня: вартість долара перевищила 40 грн
11:06
Надія Банах
Померла колишня очільниця трьох районних адміністрацій Львова Надія Банах
10:47
Рятувальники на пожежі
В Івано-Франківську під час пожежі загинула жінка
10:28
Львівський суд заборонив проросійську партію СПАС
10:02
чадний газ
У Львові четверо людей отруїлися чадним газом
09:47
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 квітня
09:39
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 18 квітня
09:36
На Франківщині у ДТП постраждало четверо людей, серед них двоє дітей
09:21
Піп Іван Чорногірський
На горі Піп Іван у Карпатах температура опустилася до 7° морозу
09:00
На Закарпатті прощатимуться з загиблим воїном з Тячівщини Михайлом Руснаком
08:40
Руслан Марцінків
Марцінків заявив, що у Франківську бракує комунальників і техніки - частину передали ЗСУ
08:20
На Волині породіллі видалили 6-літрову пухлину
08:00
перейменування вулиці
Не Декабристів, а Свободи: у Луцьку перейменують ще 7 вулиць
07:46
Огляд
Дружина мільйонерка: що задекларував керівник психіатричної лікарні Львівщини Богдан Чечотка
07:30
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 19 квітня, і завтра
2024, четвер
18 квітня
22:54
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
22:42
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
22:25
Верховний суд України
Верховний Суд виправдав архітектора з Тернопільщини, підозрюваного в отриманні $1,5 тис. хабаря
22:00
OPINION
Микола Бандрівський
У Львові хочуть перейменувати аеропорт, а король-то несправжній... Блог Миколи Бандрівського
21:43
Рідним львівського археолога й воїна Андрія Филипчука вручили орден "За мужність"
21:25
На Донеччині загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
На Донеччині від осколкового поранення загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
21:06
Ексклюзив
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
20:48
Львівщина отримає від ЄС понад €15 млн на втілення екологічних проєктів
20:31
У Львові демонтують покрівлю пам'ятки архітектури без жодного паспорта об'єкта
20:15
На Рівненщині п’яний водій з малолітньою дитиною на колінах хотів відкупитися від копів за 1400 грн
19:57
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Волині судять жителя Херсона, який незаконно продавав автомати Калашникова
19:38
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
19:29
держдума РФ
У Тернополі трьох депутатів держдуми РФ заочно засудили до 15 років
19:11
На Прикарпатті відбулася обласна олімпіада для школярів "Як ти знаєш Біблію?"
Більше новин