Коронавірус, маски та Укрзалізниця
Плануючи подорож до моря чи в Карпати, збираючись у ділову поїздку, не варто забувати про те, що загроза захворіти є цілком реальною.
Якщо ви виявили порушення умов карантину й подали скаргу на "Укрзалізницю", то, крім профілактичної розмови з працівниками про неприпустимість надалі нехтування безпекою, нічого не станеться. Марно очікувати, що ситуація справді зміниться. Бо насправді дотримання протиепідемічних заходів у залізничному транспорті на період карантину не контролюють. Тож їх і не виконують.
На годиннику перша ночі. На Львівському вокзалі всі в масках, при вході антисептик. Біля каси дотримуються дистанції, час від часу до зали очікування навідується поліція. Ті, хто прибув, - вже без масок… На них не звертають уваги: через хвилину вони вийдуть на вулицю й затримувати їх немає сенсу.
Чекаю на свій потяг "Солотвино - Київ". Їхатиму у плацкарті. Як пояснює у відповіді на офіційний запит Українська залізниця, після кожного рейсу проводиться очищення та дезінфекція поверхонь пасажирських вагонів. На шляху прямування поїзда також проводиться дезінфекційна обробка поверхонь (ручок дверей, поручнів, раковин тощо) спиртовмісним дезінфекційними засобами з мінімальним терміном експозиції, згідно з інструкцією виробника. З денними швидкісними потягами Інтерсіті+ та Інтерсіті ситуація трішки інша: крім вологої дезінфекції, проводиться опромінювання салонів вагонів бактерицидними опромінювачами. На жаль, у пасажирських вагонах нижчого класу, цього немає. Але їхати мушу, тому тішусь хоча б прибиранням.
Провідники на станціях здебільшого всі в масках Перед початком та після закінчення роботи кожному працівнику проводять температурний скринінг. До роботи не допускаються з температурою 37+. Щоправда, маски у когось - на носі, в когось - на бороді. Пасажири також сідають у масках, але не надовго: роздягнувшись, їх одразу ховають. Укрзалізниця відмовилася від лімітів у заповненні пасажирських місць, як у доковідні часи, тому всі місця заповнені. Майже повна пляшка антисептика стоїть навпроти купе провідника (за весь час не бачила, що хтось використовував її). Щойно рушили, провідник також зняв маску, хоча таке дозволено провідникам лише у службових приміщеннях поїзда, які розраховані на одну людину. Зауваження не роблять і пасажирам, можливо, через те, що більшість спить, а спати у масці незручно. В кінці вагона хтось гучно кашляє, і я чую чиєсь важке зітхання. Але ж не висадиш людину серед ночі?
Усі пасажирські вагони обладнані системою примусової вентиляції. Швидкісні електропоїзди обладнано системою ОВК (опалення, вентиляція та кондиціонування), яка, як зазначають в АТ "Українська залізниця" наразі справна. Вентиляція у моєму плацкарті, яка є, не працює. Зрештою, не пам'ятаю, щоб її вмикали і до карантину.
Приблизно о 8-й ранку більшість пасажирів у вагоні снідає. Провідник розносить чай або квитки тим, хто скоро виходитиме. Звична черга до санвузла, і, звісно, без дотримання дистанції. Мило є, щоправда, тверде. Про карантин нагадують лише "новоприбулі", ті, хто заходить на станціях у масках.
…Повертаюся до Львова вже іншим потягом "Херсон - Львів". Їду вже вдень: вже за три тижні до відправлення всі місця були зайняті, тому зручним мені нічним рейсом я не поїхала. Поруч сиділи дві знайомі між собою жінки Оксана та Марта. На відміну від попереднього досвіду поїздки, коли у масці була лише я, вдягнули їх і вони. Провідник у потязі теж у масці. Але це все. Оксана одразу зателефонувала іншій подружці розповісти про величезну кількість людей без засобів особистого захисту. Каже, що й подумати не могла, що ніхто не дотримується правил, а якби знала - їхала б в автобусі. З її досвіду, там такого не допускають. Щоправда, жінки обідали та декілька разів замовляли чай, звісно, знявши при цьому засоби індивідуального захисту. Дезінфекцію не проводили, принаймні, я не бачила.
Тож у пасажирських вагонах Укрзалізниці великий ризик захворіти на коронавірус. "Про плацкарт чи купе навіть і говорити не варто. Наявність хворої людини у цих вагонах гарантовано спричинить зараження всього купе або половини плацкарту. Окрім цього час від часу можемо проходити по вагону. Однозначного рішення уникнути під час подорожі зараження немає. Найпростіше - відкласти поїздку ", - каже Юрій Леонов, фахівець-вірусолог однієї з приватних клінік. Він переконаний, що розташування людей у вагонах, носіння масок та вентиляція впливають на поширення вірусу.
На прохання "Еспресо.Захід" Юрій Леонов відповів на кілька запитань.
Як впливає вентиляція у вагонах?
У салонах вагонів обов'язково повинна бути добра вентиляція. Інакше, кажуть фахівці, можна спрогнозувати, що до 75% людей, які там перебуватимуть без масок, заразяться. Якщо вентиляція прийнятна - до 10-25%. Проте якщо хвора людина буде в масці і вентиляція добре працюватиме, то матимемо 1-5% вірогідності зараження.
Чи безпечним є розташування людей у пасажирських вагонах?
Розміщення у людей у пасажирських вагонах, яким воно є зараз, взагалі неприйнятне. Ідеально - одна особа у купе або родина у купе. Прийнятним є розташування у вагонах експресів чи Інтерсіті через ряд. Але за умови доброї вентиляції та носіння масок.
Чи має значення в умовах подорожі маска?
Маска, здебільшого, затримує кашель і мокроту, на 75-90%. Якщо людина не хвора, маска захищає дихальні шляхи, насамперед ніс - ворота для інфекції. Також меншує контакт рук і слизових. Якщо латентна форма, безсимптомний перебіг хвороби, маска створює бар'єр від подальшого розповсюдження вірусу. Тому вона у будь-якому випадку потрібна.
Але якщо у випадку Експресу чи Інтерсіті маска є дієвим засобом профілактики (за умови зміни щодві години), то у плацкарті чи купе вона не спрацює ефективно, зважаючи на час поїздки. Зазвичай, людина частину подорожі спить, тому вчасно змінювати маску є проблемою. Якщо ми їдемо потягом 15 годин, нам варто змінити щонайменше 8 масок за цей час, чого більшість недотримується.
Але навіть в найгірших умовах правильно вдягнена маска може врятувати від інфекції.
Яке мило повинно бути у санвузлах?
Тверде мило взагалі неприйнятним. Насамперед, це не антисептик і він не може вбивати бактерії. Вони затримуються у верхньому шарі мила, після того, як ми намилили руки. Таким чином - це ідеальне місце для розмноження бактерій.
Скільки потрібно брати антисептика в поїздку?
Дія антисептика від 2 до 3 годин, залежно від виробника. Проте часто ним користуватися мало, важливо робити це правильно, тобто наносити не менше 3 мл. Це 27 натискань, якщо говорити про невеликі антисептичні спреї.
Вероніка Нановська
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе