Кольори свободи: в Україні відзначають День Державного прапора
Це свято своїм указом у 2004 році заснував другий президент України Леонід Кучма
А вже від 2009 року введено офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні, інформує "Еспресо.Захід".
Перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося в Україні 22 березня 1918 року. У цейй день Центральна Рада прийняла закон, котрий затвердив поєднання кольорів як прапор Української Народної Республіки, як тоді називалася наша держава.
Правильна назва українського прапора – синьо-жовтий, а не блакитно-жовто, жовто-блакитний чи жовто-синій. Його кольори розташовані в такому порядку: вгорі – синій, унизу – жовтий.
Вперше знаходимо згадку про поєднання синього та жовтого елементів у стягу в історичних довідках аж за 1256 рік, коли було засновано місто Львів. Його герб був прикрашений золотим левом на яскраво-синьому тлі. Сама колірна гамма прапора існує вже тисячі років. Появу жовто-синіх кольорів пов’язують з Великим переселенням народів, яке відбувалося 3000 років до н.е. У запорожців також зустрічалися сині прапори із золотими орнаментами.
У 1938−1939 роках синьо-жовтий стяг був прапором Карпатської України, у 1941 році – Української Держави.
В радянські часи зберігання синьо-жовтого полотнища вважалося злочином, а його поява у громадських місцях розцінювалась як надзвичайна подія. За це могли ув’язнити на два роки, або запроторити у "психушку".
З підняття прапора у різних куточках України почалося утвердження Незалежності. 26 квітня 1989 року у Львові під українським стягом відбувся мітинг пам’яті жертв Чорнобильської трагедії. 22 травня 1989 р. у Києві на закритті Шевченківського свята було піднято національний прапор. 23 березня 1990 року він з’явився над Тернопільською міськрадою. 3 квітня 1990-го − над Львівською міськрадою.
24 липня 1990-го у Києві блакитно-жовтий прапор був урочисто піднятий над будинком міської ради. Полотнище було попередньо освячено в Софійському соборі владиками УПЦ та УГКЦ.
18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України постановою "Про прапор України" надала синьо-жовтому прапору статус офіційної символіки країни. 28 січня 1992-го Верховна Рада України ухвалила постанову "Про затвердження Державним прапором України Національного прапора".
Новела про прапор внесена і в Конституцію України, затверджену у 1996 році. У статті 20 вказано, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України та Державний Гімн України. Державний Прапор України − стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.
Цьогоріч ці два кольори стали символом боротьби за свободу у всьому світі. Вони заполонили міста й села в Україні й цивілізованих країнах, простори інтернету, ввійшли у політику, культуру й усі інші сфери життя. Через повномасштабний напад Росії значення й символічність українського прапора зросли в тисячі разів.
- У Львові та області з нагоди Дня державного прапора відбудеться низка заходів, зокрема, проходитимуть різні виставки, майстер-класи, концерти тощо. Гучних святкувань не буде. Детальніше програму заходів можна дізнатися тут.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе